Polskie Radio

Klasyka literatury w mistrzowskich wykonaniach. Propozycje na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 10:18
Jedynka przypomina wyjątkową lekturę - "Wakacje 1939" Anny Lisieckiej. Taniec w przeddzień kataklizmu, modny krok lambeth-walk, w Zakopanem zabawy letników i artystów, na Polesiu arystokratów i dyplomatów. Wojna wisi w powietrzu, jednak jej nie będzie, bo Hitler się nie odważy… W Dwójce "Konopielka" Redlińskiego, a w Trójce ostatni odcinek "Drugiego Dziennika" Pilcha.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/congerdesign
logo 

JEDYNKA

10.35 - Ken Follett "Filary Ziemi". To trzymająca w napięciu saga historyczno-przygodowa z fabułą osnutą wokół trwającej blisko czterdzieści lat budowy wielkiej katedry Kingsbridge.

Dwunastowieczna Anglia pod rządami normańskich panów - w tle wojna domowa, konflikty na tle religijnym, spory o sukcesję na angielskim tronie. Na podstawie powieści w 2010 powstał serial telewizyjny wyprodukowany przez słynnego reżysera Ridleya Scotta.

Prezentujemy słuchowisko wg audiobooka Audioteki w reżyserii Szymona Kuśmidra. Występują m.in. Krzysztof Gosztyła, Michał Żurawski, Katarzyna Herman, Piotr Cyrwus, Mirosław Zbrojewicz i Lidia Sadowa.

14.50 - Dariusz Michalski "Starszy Pan B. Opowieść o Jeremim Przyborze". Autor czyta ubarwione muzycznie fragmenty swojej książki o autorze niezrównanych tekstów piosenek, twórcy Kabaretu Starszych Panów, reżyserze, scenarzyście.

To opowieść o arcyciekawym życiu Starszego Pana B., o czasach, w których działał i ludziach, których znał. Książka bogato ilustrowana prywatnymi zdjęciami rodziny Przyborów oraz z archiwów teatralnych, telewizyjnych i filmowych.

O części z tych skarbów autor opowiada​ na antenie​ (od poniedziałku do piątku - od 22 czerwca do 10 lipca)​.

21.45 - Jarosław Hasek "Przygody dobrego wojaka Szwejka", czyta Zbigniew Zamachowski, nagranie z Archiwum Polskiego Radia z 2008 roku (od 15 czerwca do 26 lipca).

23.50 - Anna Lisiecka "Wakacje 1939". Książka ukazała się rok temu pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia. Zapraszamy do słuchania powtórki od 22 czerwca do 4 lipca.


logo

DWÓJKA

11.00-11.10 - To się czyta: Sharon Cameron "Światło ukryte w mroku", czyta Dorota Landowska, odc. 4.

15.00-15.15 - Kwadrans bez muzyki: Edward Redliński "Konopielka", czyta Jacek Braciak, odc. 12 (powtórzenie).

19.10-19.30 - Książka do słuchania: Jerzy Pilch "Tysiąc spokojnych miast", czyta Przemysław Bluszcz, odc. 9 (powtórzenie).


logo

TRÓJKA

11.45 - Proza w Trójce - Pisarz Jerzy Pilch zmarł 29 maja tego roku. W związku z tym od 1 czerwca przypominamy "Drugi Dziennik" - felietony z Tygodnika Powszechnego. Pierwszy raz na naszej antenie pod koniec 2013 roku czytali je Adam Ferency i krótkimi fragmentami - sam Jerzy Pilch. Emisja od poniedziałku do piątku, 10 odcinków. Muzyka - Olo Walicki oraz Patryk Zakrocki. Ostatni odcinek.

Przygotowała Barbara Marcinik. 

13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego "Kocham pana, panie Sułku" - czytają Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.

14.30 - "Powieść dla młodzieży" (i nie tylko) - Leonie Swann - "Sprawiedliwość owiec. Filozoficzna powieść kryminalna". Przekład - Jan Kraśko. Czytają: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku.

20.45 - "Sławomir Mrożek, Leopold Tyrmand. W emigracyjnym labiryncie. Listy 1965-1982" - 12 fragmentów od 22 czerwca 2020. 

O tym, że wybitny dramaturg Sławomir Mrożek znał się i wymieniał listy z Leopoldem Tyrmandem, autorem powieści "Zły", do niedawna wiedzieli tylko nieliczni. Tymczasem korespondencja ta trwała niemal dwadzieścia lat - od 1965 do 1982 roku. Program 3 Polskiego Radia przypomina tę korespondencję, by upamiętnić setną rocznicę urodzin Tyrmanda (16 maja) i dziewięćdziesiątą Mrożka (29 czerwca).

W roli Tyrmanda - PRZEMYSŁAW BLUSZCZ

W roli MROŻKA - PIOTR MACHALICA

Muzyka - ŁUKASZ BOROWIECKI

Przygotowała Barbara Marcinik.

logo

CZWÓRKA

8.30 - W Kąciku literackim polecamy interpretację wiersza „Gdybym spotkał Ciebie” Bolesława Leśmiana w wykonaniu Stasiaka.

8.35 - W cyklu "Książka w Czwórce" fragment "Ballady ptaków i węży" Suzanne Collins przeczyta Anna Dereszowska. "Ballady ptaków i węży" to nowa, czwarta powieść, która ukazała się właśnie  w bestsellerowym cyklu książek dla młodzieży Suzanne Collins "Igrzyska śmierci" i stanowi prequel znanych nam z trylogii wydarzeń.

10.45 - fragment powieści Georga Orwella "Folwark zwierzęcy" czyta Tadeusz Sznuk.

15.40 - Radiopowieść Michaiła Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata" w reżyserii Wojciecha Markiewicza z udziałem m.in. Jerzego Treli, Jolanty Fraszyńskiej, Mariusza Bonaszewskiego, Piotra Adamczyka, Krzysztofa Wakulińskiego. Radiopowieść zrealizowana została w Teatrze Polskiego Radia w 2002 roku.


logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

7.30 - Słuchowisko "Ania z Zielonego Wzgórza" - Kolejny odcinek słuchowiska na podstawie książki Lucy Maud Montgomery w adaptacji Emilii Stawskiej. Teatr PR 2002 r.

Wykonawcy: Rysiówna Zofia (Maryla Cuthbert); Pieczka Franciszek (Mateusz Cuthbert); Kwaśniak Agnieszka (Diana Barry); Kron Gustaw (Lekarz); Gerson-Dobrowolska Bronisława (Ciotka Józefina Barry); Ciechomska Krystyna (Pani Barry, mama Diany); Bielska Olga (Małgorzata Linde); Bezak Monika (Ania Shirley).

12.15 - "Bajkowy kącik" - Bajka o pierścieniu.

14.00 - "Bajanie Kulfona i Moniki" - Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. "O odkryciu węgla".

19.10 - "Książka do poduszki" - Kolejny fragment książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura.

19.00-21.00 - "Wieczorne pogaduchy" - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości, ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.


Zapraszamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU