Polskie Radio

Niedziela z Polskim Radiem. Podróże, wywiady, aktualności

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 18:33
Zapraszamy do Jedynki na Wieczór Wyborczy. W Trójce Blondynka zabierze nas w "owocową podróż" po świecie. O Formule 1 porozmawiamy w Czwórce. Co jeszcze proponujemy na niedzielę?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/pcdazero
logo

JEDYNKA

9.00-10.00 - transmisja Mszy Świętej z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie

10.00-13.00 - "Czas Pogody". Zaprasza Zbigniew Krajewski

Ludzie z historią własną i historią kraju - wśród nich jest Jan Rybak, wychowany w kulcie Piłsudskiego, spotkał się z nim dwa razy - jako 6-latek dostał od niego cukierek, rok później, po śmierci Piłsudskiego był w grupie dzieci, które żegnały Marszałka. Opowie o pamięci, którą kultywuje razem z młodszymi pokoleniami, także w komiksie Praga Gada poświęconym latom międzywojennym, którego jest bohaterem.

Teresa Drozda sięgnie do archiwum Ilustrowanego Magazynu Autorów, a Kazimierz Kowalski zaprezentuje piękny duet z operetki "Wiktoria i jej huzar". A my postaramy się pozostać w lirycznym nastroju, przypominając  kilka wierszy w znakomitych wykonaniach z archiwum PR.​

15.10 - "W otwarte karty". Gościem Małgorzaty Raczyńskiej będzie dr Zbigniew Hałat, epidemiolog.

21.00-22.00 - Wieczór Wyborczy - zaprasza Henryk Szrubarz

logo

DWÓJKA

10.00-11.00 - Cafe "Muza": Thomas Quasthoff - prowadzi Jakub Kukla

Spotkanie z wybitnym bas barytonem, światowej sławy niemieckim artystą.

22.00-00.00 - Wieczór płytowy - prowadzi Krzysztof Dziuba

Eagles – Hotel California (1976 Asylum), Haruomi Hosono, Shigeru Suzuki, Tatsuro Yamashita - Pacific (1978 CBS/Sony) Fleet Foxes – Fleet Foxes (2008 Sub Pop)

logo

TRÓJKA

00.00-04.00 - Potrójne Pasmo Przenoszenia - Michał Margański

04.00-06.00 - Ranny wzmacniacz - Grzegorz Hoffmann

06.00-08.00 - Muzyczne rozmowy - Redakcja Katolicka

08.00-09.00 - Bed and Breakfast - Agnieszka Furtak i Raf Uzar

09.00-11.00 - Zagadkowa niedziela - Katarzyna Stoparczyk

11.00-13.00 - Blondynka w Trójce - Beata Pawlikowska

Najlepsze czereśnie jadłam na Tasmanii, najsłodsze ananasy można zjeść na Borneo, w Peru i na Hawajach, najsmaczniejsze banany znalazłam w Kolumbii i Brazylii, ale najlepsze na świecie truskawki są tylko w Polsce!

Zapraszam dzisiaj na wydanie owocowe, w którym opowiem o niezwykłych owocach, jakie spotkałam podczas podróży po świecie. Zajrzymy do Malezji, Tajlandii i Birmy z  durianem, który ma tak odrażający zapach, że prawo zabrania wnoszenia go do komunikacji miejskiej i do hoteli. Do Peru i Brazylii z owocem guanabana (Annona muricata) odkrytym w dżungli przez Indian z plemienia Ashaninka, którym leczyli wiele różnych chorób.

Są badania potwierdzające, że guanabana leczy nowotwory i hamuje wzrost komórek rakowych. W Indonezji spotkamy się z niezwykłym owocem salak, który wygląda jak jajko w wężowej skórze. Zatrzymamy się też na plantacji na Hawajach, żeby zobaczyć, jak rosną i dojrzewają ananasy. Skoczymy też do Wielkiego Jabłka, czyli do Nowego Jorku na spotkanie z gwiazdami.

13.00-14.00 - Audycja muzyczna - Aleksandra Budka

14.00-15.00 - Magazyn Bardzo Kulturalny - Barbara Marcinik                          

15.00-17.00 - Do trzech razy nuta - Roman Dziewoński

17.00-19.00 - Trzecia Strona Medalu 

21.00-23.00 - Wieczór wyborczy - Patrycjusz Wyżga i Marcin Pośpiech

logo

CZWÓRKA

8.45 - Filharmonia w pigułce - tym razem Piotr Wierzbicki zaprezentuje Symfonię g - moll i Marsz Turecki Wolfganga Amadeusza Mozarta.

11.00-12.00 - Co Was kręci - Zbliża się sezon Formuły 1. Rywalizacja wystartuje 5 lipca, a sam sezon wyglądać będzie wyglądać zupełnie inaczej, nie tylko ze względu na opóźnienie spowodowane pandemią. Jakie zmiany czekają widzów i zawodników? Ponadto w audycji wodna odmiana Formuły F1 H2O i rozmowa z Bartkiem Marszałkiem - jedynym Polakiem w tej dyscyplinie.

17.00-19.00 - Funkadelia - Harper przedstawi specjalną muzyczną selekcję na lato. M.in. Khruangbin, Skinshape, nasz rodak Julian Uhu, soulowa wokalistka Angela Munoz i Adrian Younge, Sault, Tall Black Guy, afrykański wokalusta i producent MX Blouse, brokenbeatowe nowości oficyny Tru Thoughts (WheelUP, Nikitch & Kuna Maze), etc.

20.00-21.00 - Muzyka Dobrego Słowa - audycja pod hasłem "Imię Ojca". Paweł, Jan, a może Marek? Może mieć wiele imion - ważne, żeby był... Spotkanie inspirowane autorskim projektem muzycznym Janka Królikowskiego "Tylko spokój nas może uratować". Zapis pełnych napięć, burz, emocji rozmów, jakie prowadził Paweł Królikowski - ojciec senior, Janek Królikowski - syn i... ojciec oraz ks. Marek Chrzanowski, czyli ojciec duchowy.

Muzycznie - piosenki z poetyckimi tekstami ks. Marka i Pawła Królikowskiego. Zaprasza Małgorzata Bartas-Witan.

logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

10.00-11.00 - "Dźwięk Dobry" - W audycji zaprosimy na wakacyjną, dźwiękową wyprawę według NIEMAPY, czyli jak brzmią miasta w Polsce. NIEMAPA Drogi Krajowe powstała wspólnie z GDDKiA pokazuje nie tylko gęstą sieć dróg krajowych, ale podpowiada też jak aktywnie spędzić czas podczas samej podróży. Przewodnik proponuje ciekawe wycieczki i pokazuje i dokąd mogą nas zaprowadzić drogi szybkiego ruchu i autostrady.

Przy okazji dzieci odkrywają ciekawostki na temat drogownictwa - szukają słupów milowych albo odkrywają, jak buduje się drogi, którymi się poruszają, a rodzice pewnie ucieszą się z propozycji różnorodnych zabaw w samochodzie.

15.00-16.00 - "Zapraszamy do stołu" - Kolejna odsłona naszych kulinarnych podroży. W te wakacje kontynuujemy podróż po Europie. Dziś zapraszamy do duńskiego stołu. Naszym gościem i ekspertem od kulinariów w Danii będzie Patryk Bartoszewski, dziennikarz, podróżnik.

​17.00-18.00 - "Kulturoteka" - W programie laureat tegorocznej edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii "książka dla dzieci i młodzieży" - Wojciech Mikołuszko za książkę "Wojtek" (Wojciech Mikołuszko (tekst) i Małgorzata Dmitruk (ilustracje)). To urzekająca historia dla dzieci, w której losy bociana Wojtka, jego podróż do Afryki i wiosenny powrót, splatają się z losami rodziny małego chłopca.

Dla dorosłych:

21.00-22.00 - "Kulturalna strefa" - Warszawska Opera Kameralna zaprasza na Festiwal Mozart Junior - lipiec 2020. Festiwal Mozart Junior to blisko miesiąc artystycznych wydarzeń. Spotkania online z widzami, nowe produkcje i koncerty największych młodych światowych wirtuozów. Melomani, na specjalnie stworzonej platformie, spotkają się z twórczością Mozarta - inspiratora, prekursora, wielkiego kompozytora, którego geniusz docenia cały świat. ​

"Cudowne dzieci" - Enfant prodige zachwycą melomanów swoją wrażliwością i umiejętnościami, Enfant terrible - dorośli mali geniusze pokażą swój muzyczny kunszt. Pierwsze spotkanie już 2 lipca. Rozmowa z dr Alicją Węgorzewską-Whiskerd, Dyrektorem Warszawskiej Opery Kameralnej.

logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

18.00 - W nieokrągłą rocznicę dzienną prymariusza najsławniejszego kwartetu smyczkowego 2. połowy XIX wieku, czyli Josepha Joachima, w programie "Złoty wiek muzyki kameralnej" Danuty Gwizdalanki dominować będzie muzyka na kwartet smyczkowy od późnego Beethovena po Brahmsa (w tym 3 minuty absolutnego rarytasu: zabrzmi archiwalny dźwięk samego Joachima, grającego Taniec węgierski Brahmsa!).

22. 00 - Dariusz Marciniszyn w premierowym odcinku cyklu "Z Archiwum Polskiego Radia" zaprezentuje w całości (premiera antenowa!) najnowszą, trzecią płytę PR Chopin i Agencji Muzycznej z serii „From the Polish Radio Archives”, poświęconą sztuce pianistycznej Barbary Hesse-Bukowskiej. Marciniszyn opowie o powstawaniu tego albumu „od kuchni” i zaprezentuje archiwalne wywiady z wybitną artystką.


Zapraszamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU