Polskie Radio

Polskie Radio proponuje: klasyka literatury w mistrzowskich wykonaniach

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 18:37
W niedzielę zapraszamy na słuchowisko w Jedynce w cyklu "Dzieci bliżej historii" - "Bohater niezwykły" opowieść o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Scena Teatralna Trójki poleca "Mecz" Janusza Głowackiego, a Dwójka "Cudze meble" Magdaleny Miecznickiej. Co jeszcze znajdziesz w Polskim Radiu?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/Pixabay
logo

JEDYNKA

18.00-19.00 - Słuchowisko zrealizowane przy współpracy z Polską Fundacja Narodową - cykl "Dzieci bliżej historii".

"Bohater niezwykły" - opowieść o jednym z największych i najodważniejszych bohaterów dwudziestowiecznej Polski: rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Bohaterami słuchowiska jest trójka uczniów: Ania, Maciek i Rafał, którzy biorą udział w szkolnym konkursie "Bohater niezwykły". Zdając sobie sprawę, że encyklopedyczne fakty o rotmistrzu Pileckim nie zapewnią im wygranej w konkursie, proszą o pomoc znajomego antykwariusza, który nie tylko przybliża im biografię tej niesamowitej postaci, ale także otwiera przed nimi drzwi do nieznanego przez nich świata, w którym wielkie barbarzyństwo łączyło się z wielkim sercem, a ogromna chęć życia ze wszechogarniającą śmiercią.

20.45 - Jarosław Hasek "Przygody dobrego wojaka Szwejka", czyta Zbigniew Zamachowski, nagranie z Archiwum Polskiego Radia z 2008 roku (od 15 czerwca do 26 lipca).

23.50 - Anna Lisiecka "Wakacje 1939". Książka ukazała się rok temu pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia. Zapraszamy do słuchania powtórki od 22 czerwca do 4 lipca.

logo

DWÓJKA

16.00-17.00 - Słuchowisko w Dwójce: Magdalena Miecznicka "Cudze meble", prod. 2017, reżyseria Wawrzyniec akustyczna Andrzej Brzoska, muzyka Piotr Łabonarski, adaptacja Małgorzata Szymankiewicz i Wawrzyniec Kostrzewski

Obsada: Agata Kostrzewski, realizacja Kulesza (Bohaterka), Halina Łabonarska (Matka), Elżbieta Kępińska (Babcia), Adam Ferency (Ojciec), Henryk Łapiński (Dziadek), Robert Majewski (Brat), Ewa Bułhak (Macocha), Przemysław Bluszcz (Mężczyzna Żyjący Pomiędzy Paryżem a Londynem).

logo

TRÓJKA

13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego "Kocham pana, panie Sułku" - czytają Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.

20.05 - Scena Teatralna Trójki - "Mecz" Janusza Głowackiego w reżyserii Janusza Zaorskiego (premiera w Jedynce 3 czerwca 2012 roku). Przygotowała Barbara Marcinik

Akcja sztuki rozgrywa się w okresie sukcesów polskich piłkarzy Kazimierza Górskiego podczas meczu, który ma zadecydować, czy Polska wejdzie do finału Mistrzostw Świata. Na boisku toczy się gra, ale w gruncie rzeczy bardziej interesujący mecz rozgrywa się w salce na szczycie. Losy znajdujących się tam ludzi zależą od przebiegu gry na boisku, więc obserwujemy cyniczną i komiczną grę i walkę o przetrwanie. Intrygi, pieniądze, wzajemne wykańczanie się tworzą straszno-groteskową kombinację. Każda zmiana sytuacji na boisku zmienia nastrój i układ sił w gabinecie Prezesa.

Autor: Janusz Głowacki

Reżyser: Janusz Zaorski

Realizator: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada: Piotr Fronczewski (Prezes), Sławomir Pacek (Wiceprezes), Sonia Bohosiewicz (Maja), Marcin Troński (Skarbnik), Wojciech Wysocki (Dziennikarz), Marian Opania (Wolski), Paweł Krucz (Wrotek), Kamil Przystał (Migoń), Krzysztof Banaszyk (Cichoński), Zbigniew Buczkowski (Gospodarz stadionu), Dariusz Szpakowski (Sprawozdawca – komentator) oraz gościnnie: Jerzy Chromik, Jerzy Engel, Andrzej Strejlau, Stefan Szczepłek, Janusz Zaorski.

logo

CZWÓRKA

15.40 - Radiopowieść Michaiła Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata" w reżyserii Wojciecha Markiewicza z udziałem m.in. Jerzego Treli, Jolanty Fraszyńskiej, Mariusza Bonaszewskiego, Piotra Adamczyka, Krzysztofa Wakulińskiego. Radiopowieść zrealizowana została w Teatrze Polskiego Radia w 2002 roku.

logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

19.00-21.00 - "Wieczorne pogaduchy" - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości, ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.

Zapraszamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU