Polskie Radio

"Nie składali broni". Piotr Niwiński z IPN o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 15:35
- W ostatnich dniach czerwca przypadają tragiczne rocznice w historii zmagań Brygady Wileńskiej Armii Krajowej z komunistycznym zniewoleniem - przypomniał w Polskim Radiu 24 dr Piotr Niwiński z gdańskiego oddziału IPN. 
Żołnierze Wyklęci
Żołnierze Wyklęci Foto: IPN

27 czerwca 1949 r., na kolonii wsi Czaje Wólka zginął dowódca 6. Brygady Wileńskiej AK kpt. Władysław Łukasiuk ps. "Młot". Gość PR24 przypomniał, że zginął on zupełnie nieoczekiwanie, w przeddzień połączenia się z kpt. Kazimierzem Kamieńskim "Huzarem" w celu ponownego wyjścia w pole.


Franciszek_Niepokólczycki-The_show_trial_1947.jpg
Franciszek Niepokólczycki - żołnierz wyklęty

Kapitan "Młot", nieuchwytny dla komunistów bohater Podlasia, za którego głowę bezpieka wyznaczyła 100 tys. złotych nagrody i przeciwko któremu "nastawiono" setki agentów i informatorów, zginął nie w walce, lecz z ręki jednego ze swych podkomendnych, Czesława Dybowskiego "Rejtana".

"Nieporozumienie"

Posłuchaj
22:34 _PR24_AAC 2020_06_27-15-05-58.mp3 P. Niwiński o Żołnierzach Wyklętych ("Gość PR24")

 

Jak dodał historyk, do dziś jest problem z oceną opisanego powyżej zdarzenia. Na obecnym etapie badań trzeba jednak poprzestać na przyjęciu tezy, że do tragedii zakończonej śmiercią "Młota" doszło w wyniku nieporozumienia, które można sobie wytłumaczyć jedynie skrajnym wyczerpaniem psychicznym "ostatnich leśnych".

- Z kolei ppor. Zdzisław Badocha ps. "Żelazny", ur. 22 marca 1923 r. w Dąbrowie Górniczej, harcerz, żołnierz 5. Wileńskiej Brygady AK, podporucznik czasu wojny, dowódca 2. szwadronu w tej brygadzie, był uważany za najlepszego dowódcę polowego mjr. "Łupaszki" - podkreślił Piotr Niwiński z IPN.

Przypomniał, że zginął 28 czerwca 1946 r., podczas próby przebicia się przez obławę UB w majątku Czernin koło Sztumu, gdzie leczył się z ran postrzałowych. Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane. - Nie składali broni do końca - dodał.


Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Piotr Niwiński z IPN

Data emisji: 27.06.2020

Godzina: 15.06