Ponadto jak zawsze nasze konkursy "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem" oraz kolejny odcinek słuchowiska "Filary Ziemi" według powieści Kena Folletta.
Gościem audycji ok. 13.30 będzie Lika, która opowie o swoim nowym singlu "Błysk" zapowiadającym debiutancki album.
21.00-22.00 - W ramach "Kulturalnej Jedynki" - "Kocham życie" - reportaż Doroty Bonieckiej-Górny.
Niedawno obchodzony był Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. Rozpoczęły się też wakacje, a wtedy najczęściej dochodzi do pierwszych prób zażywania narkotyków przez młodych ludzi. Dlatego warto pokazać osobę, która od dwudziestu lat pracuje z uzależnionymi i widziała na własne oczy, jakie spustoszenie w człowieku wywołują narkotyki.
Siostra Jolanta Glapka swoje doświadczenie zbierała też w Kalkucie u Matki Terasy. Jej ojciec był ateistą i komunistą, ona należała do Solidarności. Nigdy nie myślała, że wstąpi do zakonu, zawsze kojarzył jej się ze smutkiem i czarnym kolorem, a jednak losy potoczyły się inaczej. Teraz dla osób zagrożonych uzależnieniem zbudowała dom w podwarszawskim Legionowie. Jest to ośrodek terapeutyczny pod nazwą "Pasja życia", który zajmuje się profilaktyką uzależnień dzieci i młodzieży i powrotem osób uzależnionych do społeczeństwa.
DWÓJKA
07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Paweł Siwek
We wtorek 94 lata kończy Jan Krenz!
Z tej okazji Polskie Radio wydało specjalny album poświęcony wielkiej postaci, wybitnemu dyrygentowi i kompozytorowi - "Jan Krenz Diamentowe Batuty". Dwupłytowe wydawnictwo zawiera prowadzone przez dyrygenta dzieła - z repertuaru polskiego i zagranicznego, w tym m.in. Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina, w którym partię solową wykonał Artur Rubinstein.
O pierwszym z serii 12 albumów polskich dyrygentów, laureatów Diamentowej Batuty, opowie jego pomysłodawczyni - dyrektor - redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia - Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.
Godzinę wcześniej wspomnimy rozpoczynający się Festiwal Cappella Angelica. Specjaliści w grze na instrumentach historycznych, improwizatorzy oraz wykonawcy z kręgu muzyki tradycyjnej spotkają się na 4 koncertach w Gdańsku, by "użyczyć" dźwięków Aniołom Mariackim. Chodzi o figurki z XVIII-wiecznego prospektu organowego Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, trzymające w dłoniach dawne instrumenty.
Jak brzmiałyby Anioły Mariackie, gdybyśmy mogli je usłyszeć? Na to pytanie już od dekady odpowiadają festiwalowe koncerty na instrumentach historycznych, w których dźwięki z epoki łączą się z muzyką współczesną i tradycyjną. Jak w tym roku zabrzmi muzyka Aniołów Mariackich? O tym dowiemy się od dyrektor Festiwalu Cappella Angelica - Mai Miro-Wiśniewskiej.
Ponadto w programie:
- Plany po zakończonym remoncie zachodniego skrzydła Zamku Cesarskiego w Poznaniu
- Bartek Chaciński i jego cykl Nowa Mowa
09.50-09.55 - Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek
W tym tygodniu 85. urodziny obchodzi Jarosław Marek Rymkiewicz. Posłuchamy wierszy poetów, którym poświęcał swoje książki lub tych, których tłumaczył z języka rosyjskiego i angielskiego. Będą to utwory Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Bolesława Leśmiana, Osipa Mandelsztama, Wystana Hugh Audena.
12.05-12.45 - Płyta na lato: Vinci - Veni, vidi, vinci (arie z oper: Il trionfo di Camilla, Gismondo re di Polonia, L’Ernelinda, Alessandro nell’Indie, Medo), Franco Faggoli, Il Pomo d’oro, Zefira Valova, DG 00028948383580 - prowadzi Andrzej Sułek
12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Andrzej Szenajch
13.00-14.00 - Z prywatnej kolekcji: Agata Szymczewska prezentuje ulubione nagrania z własnych zbiorów muzycznych.
16.00-18.00 - Wybieram Dwójkę - prowadzi Bartosz Panek
Dziś 94 urodziny obchodzi Jan Krenz, znakomity dyrygent i kompozytor, związany także z orkiestrami Polskiego Radia. Z tej okazji przypomnimy wypowiedzi Maestra znajdujące się w radiowym Archiwum.
Naszymi gośćmi są Anna Łazar i Anna Baumgart - zaangażowane w projekt "Archiwum kobiet" w Muzeum Nałkowskich w Wołominie.
Ponadto opowiadamy o Koalicji Letnich Festiwali Literackich i Skansenie w Sanoku obleganym przez turystów. W Literackich Witaminach - prof. Andrzej Skrendo.
21.30-22.00 - Rozmowy po zmroku: Spotkanie z Wojciechem Wenclem - aud. Doroty Gacek

TRÓJKA
00.00-02.00 - Audycja muzyczna - Grzegorz Zembrowski
02.00-04.00 - Nocna Polska - Tomasz Żąda
04.00-06.00 - Trójkowy budzik - Piotr Łodej
06.00-09.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski
6.20 materiał reporterski
6.40 przegląd prasy
6.50 Urywki z kalendarza
7.15 Pytania z kosmosu
7.35 cykl Piotra Metza
7.40 materiał reporterski
7.50 przegląd prasy
8.13 Salon polityczny Trójki - Beata Michniewicz, gość: Paweł Mucha, Kancelaria Prezydenta RP
8.45 Muzyczny rozkład jazdy
09.00-13.00 - Byle do 13.00 - Wioletta Myszkowska, Marcin Cichoński
09.30 Informator Ekonomiczny
13.00-14.00 - Powtórka z rozrywki - Łukasz Szwed
14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda
15.00-16.00 - W Tonacji Trójki - Piotr Baron
16.00-19.00 Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga
16.45 Trzy Strony Świata - Ernest Zozuń
17.30 Ekonomia w Trójce
18.12 Reportaż w Trójce
18.30 Bardzo Ważny Projekt
19.00-21.00 - Wieczór z Trójką - Grzegorz Hoffmann
21.00-22.00 - Klub Trójki - Michał Żakowski. O aktualnej sytuacji we Francji, przy okazji 14 lipca i Święta Narodowego. Goście: Łukasz Maślanka (PISM)
22.00-23.00 - Studio el - muzyki - Jerzy Kordowicz
23.00-00.00 - Audycja muzyczno-publicystyczna - Katarzyna Stoparczyk
Spotkanie z Anną Olej-Kobus o priorytetach w życiu, trudnym macierzyństwie i podróżach.

CZWÓRKA
7.00-9.00 - Pierwsze słyszę - Beavis i Butt-Head powracają. Bohaterowie jednej z najsłynniejszych animacji lat dziewięćdziesiątych ponownie pojawią się na ekranach. Dwie nowe serie mają łączyć znane motywy z przeszłości z całkowicie nowymi wątkami.
10.00-12.00 - Stacja Kultura - W letnim cyklu Dookoła świata szlakiem mieszkań - architektura i wnętrza domów australijskich.
14.00-15.00 - Ratujemy Świat - Poradnik miejskiego ogrodnika. Uprawa warzyw i owoców w mieście cieszy się coraz większą popularnością. Powstają ogrody społeczne, coraz więcej osób sadzi rośliny jadalne w ogrodach przydomowych, na działkach i balkonach. O czym warto pamiętać, zakładając ogród warzywny w mieście?
17.00-19.00 - TOP - Z dronem na wakacje. Czy dronem wolno latać bez ograniczeń i gdzie zasięgnąć fachowej porady na temat jego przewożenia poza granice Polski? W wielu krajach istnieją już prawne regulacje dotyczące latania dronami, do niektórych w ogóle nie wolno wwozić zdalnie sterowanych pojazdów.
19.00-20.00 - 12 cali na godzinę - kolejna odsłona akcji wspierania przez Czwórkę Dj-ów. Tym razem zaproszenie na set Dj-ski Kovvalsky’ego. To jeden z najbardziej popularnych warszawskich DJ-ów. W jego setach można usłyszeć dark disco, electro, synth wave, house i techno. Kovvalsky występował na całym świecie - przy jego setach bawili się klubowicze m.in. w Tel Awivie, Berlinie, Madrycie i Wilnie.

POLSKIE RADIO DZIECIOM
8.00-10.00 - W "Poranku" cykl "Kolory wakacji" - W poszukiwaniu tęczy
Czym jest tęcza? Jak powstaje to zjawisko? Ile ma barw? Jakich kolorów w niej nie ma i nigdy nie było? Czy na jej końcu naprawdę znajduje się garnek złota? Na te wszystkie pytania odpowiemy w Poranku.
10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Muzyczna wyprawa do Francji
14 lipca to najważniejsze święto narodowe Francji - rocznica zburzenia Bastylii. Dziś wybierzemy się więc w muzyczną podróż do tego kraju, aby poznać najatrakcyjniejsze jego zakątki oraz najwybitniejszych twórców francuskiej muzyki.
17.15-17.45 - "Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim"
Uganda - równik, siła coriolisa, goryle...
Dowiemy się, czym jest siła coriolisa i czy w domu można sprawdzić jej działanie. Będą też ciekawostki o gorylach, dowiemy się m.in. dlaczego dopiero dzieci od 16 roku życia mogą się z nimi spotkać w Parku Narodowym Mgahinga.
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Wycieczka do Australii
Razem z "Globfoterką", czyli Emilią Długą wyruszamy do Australii. Dowiemy się jak przygotować się na taką wyprawę, co ze sobą zabrać, co warto zobaczyć, jakie zwierzęta możemy spotkać, jakie są największe atrakcje turystyczne i na co musimy uważać, wybierając się na ten kontynent.
21.00-23.00 - "Strefa Rodzica"
Rola matki w życiu chłopca - tego małego, ale też trochę większego. Czy więź, która łączy małego chłopca z mamą, która ciągle jest obok, ewoluuje z czasem, czy przy tej jednej kobiecie mężczyzna całe życie chce czuć się dzieckiem? Jak na chłopaka może wpłynąć moment odseparowania od mamy? Gościem audycji jest Agnieszka Gola - psycholog dziecięcy.
W drugiej części audycji porozmawiamy o roli matki w życiu dorosłego mężczyzny. Czy przy tej jednej kobiecie, dorosły mężczyzna zawsze jest dzieckiem? Czy mężczyźni idealizują obraz matki i szukają partnerek na jej podobieństwo? Jak zachować zdrową relację w dorosłym życiu. Gościem audycji jest Katarzyna Kucewicz - psycholog, psychoterapeuta.
23.00-1.00 - "Co nam w duszy gra?" - Gość: Marek Majewski, kompozytor, poeta, satyryk i felietonista. Ponadto nowe polskie kapele, premiery rockowe, heavy metalowe, blues rockowe.

POLSKIE RADIO CHOPIN
12.00 - W programie Marcina Majchrowskiego "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" zabrzmią w interpretacji Krzysztofa Jabłońskiego dwa wykonania Etiudy a-moll op. 10 nr 2 - na fortepianie współczesnym (NIFC, 2016) i historycznym (NIFC, 2017).
13.00 - Kolejny odcinek cyklu "Śpiewnik Chopinowski" Doroty Kozińskiej poświęcony będzie pieśni Hulanka Fryderyka Chopina do słów Stefana Witwickiego. Wysłuchamy różnych aranżacji i interpretacji dzieła, m.in. w wersji jazzowej.
Zapraszamy do słuchania.