JEDYNKA
NIEDZIELA 19 LIPCA
23.00-24.00 - "Klasyczne Lato z radiem" - Adam Rozlach
Tym razem zaprosimy do wysłuchania jednego z koncertów, jakie prezentowaliśmy słuchaczom radiowej Jedynki podczas drugiego wydania KLzR w 2008 r. Wtedy to, z mikrofonami, odwiedzaliśmy znane i cenione letnie święta muzyczne. Obok festiwali w Busku-Zdroju, Jastrzębiej Górze, Kazimierzu Dolnym, Fromborku, Zakopanem, Krynicy, Nałęczowie i Dusznikach-Zdroju, odwiedziliśmy też "Śląskie Lato Muzyczne" w Głuchołazach, gdzie rokrocznie odbywały się Międzynarodowe Kursy Muzyczne im. Jerzego Hellera. Niestety, tegoroczna, XXXI już edycja Kursów, została - z przyczyn pandemicznych - odwołana.
Tym chętniej prezentujemy tamtejszy "koncert dla smakoszy" sprzed 12 lat, kiedy to profesorowie Kursu: włoski pianista Fabio Bidini, skrzypek i dyrektor artystyczny Kursów Tomasz Tomaszewski - koncertmistrz, przez 35 lat, berlińskiej Deutsche Oper i profesor tamtejszego Universität der Künste, także francuski altowiolista Claude Lelong, rumuński wiolonczelista Catalin Ilea i amerykański kontrabasista - Michael Wolf, w Muszli Koncertowej Parku Zdrojowego w Głuchołazach, zaprezentowali słynny Kwintet fortepianowy A-dur "Pstrąg" F. Schuberta - jedno z największych i najpopularniejszych zarazem arcydzieł romantycznej muzyki kameralnej.

DWÓJKA
SOBOTA 18 LIPCA
19.00-19.30 - Domówka z Dwójką: Marcin Wasilewski
Koncertu pianisty będzie można wysłuchać na naszej antenie oraz obejrzeć na facebookowym profilu Dwójki, na youtubie i stronie dwojka.polskieradio.pl.
Miał 19 lat, gdy nagrał pierwszą płytę z Tomaszem Stańko. Rok później ukazał się pierwszy album jego formacji Simple Acoustic Trio. W wieku 26 lat nagrywał już dla najważniejszej europejskiej wytwórni jazzowej - ECM. Dziś prowadzi najbardziej doceniane polskie trio na świecie. Marcin Wasilewski będzie bohaterem kolejnej odsłony dwójkowego cyklu koncertów online - Domówka z Dwójką.
W swojej pracowni na warszawskiej Woli wykona słynny temat "Gama" Tomasza Stańki, znany standard "My Favorite Things" Richardsa Rogersa, "Pannonice" Theoloniusa Monka oraz własne kompozycje. Wśród nic znajdzie się m.in. utwór "Glimmer of Hope", który otwiera dopiero co wydaną płytę tria pianisty nagraną z samym Joe Lovano.
20.00-23.30 - Opera pod gwiazdami - prowadzi Marcin Majchrowski
Retransmisja z Royal Opera House (Londyn, 11.10.2019)
George Frideric Handel Agrippina, HWV 6 - opera seria w 3 aktach, libretto kard. Vincenzo Grimani; wyk.: Joyce DiDonato, mezzo-soprano, Franco Fagioli - kontratenor, Lucy Crowe - sopran, Iestyn Davies - kontratenor, Gianluca Buratto - bas, Andrea Mastroni - bas, Eric Jurenas - kontratenor, José Coca Loza - bas, Orchestra of the Age of Enlightenment, dyr. Maxim Emelyanychev
KONCERTY NOSPR TYLKO ONLINE
Godz. 12.00
Krzesimir Dębski Adam In the Russian Country, George Gershwin Amerykanin w Paryżu, Koncert fortepianowy F-dur
wyk: Adam Makowicz - fortepian, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia,
dyr. Krzesimir Dębski
(Katowice, Sala im. Fitelberga, 6.01.2002)
NIEDZIELA 19 LIPCA
KONCERTY NOSPR TYLKO ONLINE
Godz. 12.00
Antonín Dvořák VIII Symfonia G-dur op. 88, Wolfgang Amadeusz Mozart Koncert fortepianowy C-dur nr 21 KV 467, Krzysztof Penderecki Tren "Ofiarom Hiroszimy" na 52 instrumenty smyczkowe
wyk: Mihaela Ursuleasa - fortepian, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia,
dyr. Gabriel Chmura
(Katowice, Sala im. Fitelberga, 8.11.2002)

TRÓJKA
SOBOTA 18 LIPCA
19.07-22.00 - LISTA OSOBISTA - a w niej m.in. retransmisja koncertu MILO Ensemble & Wojciech Waglewski & Tomasz Kukurba z IV Festiwalu Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej. Prowadzi Piotr Metz.
Festiwal został zarejestrowany w dniach 2-3 lipca 2020 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Jego dyrektorem artystycznym jest Milo Kurtis, który wyjaśnia ideę Festiwalu:
"Tegoroczna edycja poświęcona jest wpływowi kultury żydowskiej na muzykę współczesną, jazz i muzykę świata. Tradycje przenikania się obu kultur mają wyjątkową, wielowiekową historię. Jednym z założeń Festiwalu jest pokazanie, że muzycy prezentujący różne gatunki mogą tworzyć jedność, że muzyka łączy ludzi z różnych kultur".
NIEDZIELA 19 LIPCA
KONCERTOWY WIECZÓR W TRÓJCE
19.05 - ORGANEK - retransmisja z 20.02.2017 r.
Grupa Organek pod wodzą jej charyzmatycznego lidera, kompozytora, wokalisty i gitarzysty w jednej osobie, czyli Tomasza Organka, to jeden z ulubionych współczesnych polskich wykonawców słuchaczy Trójki.
W 2016 roku odebrał w Trójce podczas specjalnego wydania audycji "Offensywa de Luxe" Piotra Stelmacha nagrodę - Szczotę za 2016 rok. Warto przypomnieć, że Organek jest również laureatem muzycznej nagrody Mateusz Trójki 2014.
Podczas koncertu zespół promował swój drugi album zatytułowany "Czarna Madonna" (2016).
Koncert odbył się w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, a był transmitowany w ramach w ramach specjalnego wydania muzycznej audycji "Aksamit" Anny Gacek.
23.05 - MAREK PIEKARCZYK - retransmisja z 22.01.2012 r.
Marek Piekarczyk wystąpił w studiu im. Agnieszki Osieckiej 22 stycznia 2012 r.
W programie koncertu znalazło się m.in. prapremierowe wykonanie nowej autorskiej piosenki Marka Piekarczyka z muzyką Marcina Nierubca. A poza tym można było usłyszeć wersje akustyczne piosenek z płyty "Źródło", autorskie utwory z płyty Marka Piekarczyka i Balls' Power "Xes" oraz wybrane piosenki z projektów specjalnych.
Marek Piekarczyk jest przede wszystkim znany z działalności w zespole TSA, który uznawany jest za prekursora heavy metalu w Polsce, śpiewał w nim od początku lat 80.
Zapraszamy do słuchania.