JEDYNKA
LITERATURA
10.35 - Audiobook pt. "W głębi lasu" w oparciu o książkę Harlana Cobena, czyta Krzysztof Globisz.
Jaką tajemnicę skrywa milczący las? Dwójka zakochanych przypadkowo stała się świadkami krwawego morderstwa, które popełniono na czworgu nastolatków. Właśnie, czworgu...? Przecież odnaleziono tylko dwa ciała. Co stało się z pozostałymi? Czy jest szansa, że ofiary jakimś cudem przeżyły? Jedną z zaginionych osób jest Camille, siostra prokuratora Paula Copelanda, który po dwudziestu latach od tragedii wciąż nie może się z nią pogodzić. Zwłaszcza że to on, wtedy w lesie, był jednym z nastolatków, którzy słyszeli przerażone krzyki dobiegające zza drzew.
I kiedy w Nowym Jorku w zastrzelonym mężczyźnie rozpoznaje drugą z zaginionych ofiar, zadaje sobie pytanie: Czy Camille żyje? Lektura od 20 lipca do 14 sierpnia.
21.45 - Jaroslav Hašek "Przygody dobrego wojaka Szwejka", czyta Zbigniew Zamachowski, nagranie z Archiwum Polskiego Radia z 2008 roku (od 15 czerwca do 26 lipca).
23.50 - "Powrót do Mickiewicza" Piotra Wierzbickiego w interpretacji Andrzeja Ferenca (Państwowy Instytut Wydawniczy). Autor - publicysta i krytyk muzyczny, autor bardzo osobistych książek o muzyce "Życie z muzyką", "Migotliwy ton" o Chopinie, "Boski Bach" - w bardzo osobisty sposób odczytuje utwory Wieszcza i przygląda się jego biografii ukazując fascynującą materię obydwu stron genialnego artysty i niełatwego człowieka. Lektura od 19 do 26 lipca.
KONCERT
20.00 - Koncert Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów
W formie streamingu wideo można oglądać na stronach: jedynka.polskieradio.pl, latozradiem.pl, na portalu polskieradio.pl i w mediach społecznościowych Programu 1 Polskiego Radia.
Artysta niedawno świętował 70. urodziny, w tym roku przypada także 50-lecie jego pracy twórczej. Słuchacze koncertu będą mieli rzadką okazję usłyszeć na żywo nowe aranżacje największych przebojów Krzysztofa Cugowskiego oraz jego ostatnie piosenki - znalazły się one na najnowszej jego płycie "50/70. Moje najważniejsze".
- Staram się nagrywać to, co lubię i co sprawia mi przyjemność - mówił w audycji "Muzyczna Jedynka". - W moim wieku już nic nie muszę, za to mogę zrobić coś fajnego dla siebie i ludzi, którzy moją muzykę lubią i polubią.
Retransmisja wtorkowego koncertu w piątek, 24 lipca, w Programie 1 Polskiego Radia tuż po serwisie o godz. 20.00.
DWÓJKA
LITERATURA
11.00-11.10 - To się czyta latem: Izrael Singer "Na obcej ziemi", czyta Sławomir Orzechowski, odc. 2.
15.00-15.15 - Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 10 (powtórzenie).
19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: "Lwy mojego podwórka" Jarosława Abramowa-Newerlego w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza, odc. 2.
KONCERTY
10.00-12.00 - Podróżnik muzyczny - prowadzi Marcin Majchrowski
Philippe Gaubert Fantaisie, wyk. Agata Igras-Sawicka - flet, Mariusz Rutkowski – fortepian; Jean Françaix Koncert na klarnet i orkiestrę, wyk. Roman Licznerski - klarnet, Sinfonietta Cracovia, dyr. Szymon Bywalec; Jacques Offenbach Orphée aux enfers - uwertura, Vert-Vert - uwertura, wyk. Orchestre dle Suisse Romande, dyr. Neeme Järvi
14.00-15.00 - Koncerty w porze lunchu - prowadzi Grzegorz Dąbrowski
XVII Festiwal Muzyka w Raju (15.08.2019, Sala koncertowa Filharmonii Gorzowskiej)
Antonio Vivaldi Koncert skrzypcowy E-dur "Wiosna" RV 269, Koncert fletowy D-dur "Il Gardelino" RV 428, Koncert fletowy F-dur "La Tempesta di Mare" RV 433, Koncert skrzypcowy g-moll "Lato" RV 315, Koncert skrzypcowy F-dur "Jesień" RV 293, Koncert skrzypcowy B-dur "La Caccia" RV 362, Koncert fletowy g-moll "La Notte" RV 439, Koncert skrzypcowy f-moll "Zima" RV 297.
wyk. Jesenka Balic Zunic - skrzypce, Aira Maria Lehtipuu - skrzypce, Anna Besson - flet, Orkiestra Kore, Joanna Boślak-Górniok - klawesyn
19.00-21.30 - Letnia promenada - prowadzi Klaudia Baranowska
Zoltan Kodaly Tańce z Galanty, Manuel de Falla Noce w ogrodach Hiszpanii, Alberto Ginastera - suita z baletu "Estancia". Arturo Marquez Danzon no 2
Wyk. Luis Fernando Perez - fortepian, Orkiestra Filharmoniczna z Brukseli, dyr. Rumon Gamba
Koncert z Festiwalu Musiq3 (30.06.2019, Audytorium Flagey, Bruksela)
TRÓJKA
LITERATURA
11.45 - "Proza czytana w Trójce" - Janusz Głowacki "Moc truchleje" - od 6 lipca (od poniedziałku do piątku). Przed 40. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych.
Przygotowała Barbara Marcinik.
Wyjątkowa powieść, ustylizowana na opowieść stoczniowca, prostego, biednego człowieka, wykorzystanego przez SB, nieświadomego tego, co się dzieje, który w sierpniu 1980 roku zaczyna dojrzewać do wolności. Janusz Głowacki był wtedy w stoczni, nie jechał tam z zamiarem pisania powieści, a gotowa już była w rok później i oczywiście nie mogła była się ukazać. Dostała się do podziemia wydawniczego.
Uważana jest za najlepszy reportaż o wydarzeniach sierpniowych.
Nikt też do tej pory nie oddał języka ówczesnej władzy, socjalistycznej nowomowy, z taką przenikliwością, z jaka uczynił to Głowacki. Efekt - "śmieszno i straszno". Wszystkie u nas książki Głowackiego czytał, na jego życzenie, fenomenalny Piotr Fronczewski. Zgodził się i tym razem.
Muzyka - Piotr Moss, z gościnnym udziałem muzyki Oleny Leonenko-Głowackiej. Reżyserii dźwięku podjął się Andrzej Brzoska.
13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego "Kocham pana, panie Sułku" - czytają Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.
14.30 - "Powieść dla młodzieży" (i nie tylko) - Leonie Swann - "Sprawiedliwość owiec. Filozoficzna powieść kryminalna". Przekład - Jan Kraśko. Czytają: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku.
CZWÓRKA
LITERATURA
8.30 - W "Kąciku literackim" polecamy interpretację wiersza Andrzeja Stasiuka "Ciężki Cień Ojczyzny" - część 2. w wykonaniu Bisza. Bisz - Jarosław Jaruszewski to raper, poeta i producent muzyczny, znany z występów w zespole hip - hopowym B.O.K. Współtworzył także duety wraz z producentami muzycznymi Kosą i Pekro.
8.35 - Michał Gołkowski czyta fragmenty cyklu swojej książki "SybirPunk Vol.2".
10.45 - "Lizbona, miasto, które przytula" Weroniki Wawrzkowicz - Nasternak i Marty Stacewicz - Paixao, czyta Weronika Wawrzkowicz.
15.45 - Adam Bauman czyta fragmenty książki "Pilot ci tego nie powie" Patricka Smitha.
POLSKIE RADIO DZIECIOM
LITERATURA
8.45 - Słuchowisko: "Chatka Puchatka". Słuchowisko na podstawie książki Alana Alexandra Milne w adaptacji Emilii Stawskiej.
Teatr Polskiego Radia z 1986 r. Wykonawcy: Andrzej Szczepkowski, Joanna Sobieska, Bronisław Pawlik, Ewa Milde, Wiesław Michnikowski, Wanda Majerówna, Ilona Kuśmierska, Jan Kociniak, Jerzy Bończak.
12.15 - "Wakacyjny bajkowy kącik" - Bajka pt. "Świerszcz" odc. 4. Czy zwierzęta potrafią powiedzieć nam coś mądrego? Czy potrafią być stróżami domowego ogniska? Nie wszystkie, ale tajemniczy świerszcz to prawdziwy przyjaciel każdego dobrego człowieka. Posłuchajcie opowieści o przyjaźni, dobrym sercu i odległych krainach.
14.00 - "Bajanie Kulfona i Moniki" - Opowieści i legendy ciszyńskie w interpretacji Kulfona i Moniki. Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. "Szyndzielorze w Czarnym Lesie koło Frysztatu".
19.10 - "Książka do poduszki" - kolejny fragment baśni H.Ch. Andersena "Calineczka". Czyta Anna Wójcikiewicz.
Zapraszamy do słuchania.