JEDYNKA
9.00-12.00 - Na piątkowe wydanie "Lata z Radiem" zaprasza Sława Bieńczycka.
W audycji spotkanie z Krzysztofem Cugowskim, który wystąpił na kolejnym z serii koncertów tegorocznego Lata z Radiem. Z artystą będzie rozmawiać Roman Czejarek.
Omówimy też najnowsze notowanie "Turystycznej Listy Przebojów". Ponadto kolejna odsłona akcji "Moje Archiwum" oraz jak zawsze nasze konkursy - "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem" oraz kolejny odcinek sensacyjnej powieści Harlana Cobena "W głębi lasu" w interpretacji Krzysztofa Globisza.
13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka"
Audycja wyjazdowa z Mrągowa - 39. Międzynarodowy Festiwal Piknik Country & Folk. W Mrągowie przywita Słuchaczy Marcin Kusy, w studiu w Warszawie prowadzić będzie Anna Will.
23.10 - "Mój Jemen" - reportaż Olgi Mickiewicz
Bohaterką reportażu będzie Beata Błaszczyk, która założyła organizację Szkoły dla Pokoju. Beata pracowała kiedyś jako dziennikarka, dziś ma własną szkołę jogi i uczy angielskiego. Nie zarabia wiele, a mimo to mnóstwo czasu i energii poświęca, żeby pomagać ludziom w odległym i nieco egzotycznym kraju.
Kiedy przed laty pisała teksty do gazet, po 11 września 2001 roku zaczęła częściej poruszać tematy związane z państwami muzułmańskimi. Tak dowiedziała się o inicjatywie budowania szkół w Afganistanie. Na uruchomienie każdej potrzeba było zaledwie sześciu tysięcy dolarów!
Beata zdała sobie wtedy sprawę, jak niewiele z naszego europejskiego punktu widzenia trzeba, żeby pomóc. Dziś angażuje się głównie w pomoc Jemenowi, w którym trwa największy obecnie kryzys humanitarny na świecie
DWÓJKA
07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Paweł Siwek
W Poranku Dwójki zabierzemy Państwa na "Cho-Jazz". Z okazji 50. Odsłony Międzynarodowych Chodzieskich Warsztatów Jazzowych ich wychowankowie i wykładowcy zamieszkujący różne zakątki świata pojawią się razem na jednej wirtualnej scenie.
Wśród artystów zobaczmy m.in Krystynę Prońko, która będzie też gościem w Poranku Dwójki o godz. 9.30. Wokalistce w audycji towarzyszyć będzie dyrektor artystyczny tego projektu, perkusista i członek kadry Międzynarodowych Chodzieskich Warsztatów Jazzowych "Cho-Jazz" Adam Zagórski. Rozmowa o tym wyjątkowym projekcie oraz warsztatach i kolejnych elementach programu o godz. 9.30.
Jak w każdy piątek Jazzowa Rozmowa. W tym tygodniu gościem będzie Sławek Jaskułke, z którym Andrzej Zieliński porozmawia o najnowszej płycie pianisty i kompozytora Park.Live, Nature Concrete Music Vol. W audycji zajrzymy również na Ladies`Jazz Festival, o którym opowie jego dyrektor artystyczna Urszula Dudziak.
12.05-12.45 - Płyta na lato: Roger Eno & Brian Eno - Mixing Colours 4837771 - prowadzi Marcin Majchrowski
12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Lech Majewski
13.00-14.00 - Z prywatnej kolekcji: Filip Berkowicz prezentuje ulubione nagrania z własnych zbiorów muzycznych.
16.00-18.00 - Wybieram Dwójkę - prowadzi Jakub Kukla
Naszym gościem jest Halina Ołdakowska - nowa dyrektor Opery Wrocławskiej. Opowiadamy także o najciekawszych premierach filmowych, odwiedzamy wystawę Moniki Sosnowskiej w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki i zapowiadamy festiwal Sopot Classic. W "Literackich witaminach" - Piotr Milewski.
17.30-18.00 - O wszystkim z kulturą: Spotkanie z Agnieszką Grochowską - aud. Małgorzaty Szymankiewicz
21.30-22.00 - Rozmowy po zmroku: Strefa literatury: Przeciwko śmierci - o prozie Eliasa Canettiego w 115. rocznicę jego urodzin - aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek
TRÓJKA
00.00-02.00 - Sport pod księżycem - Jan Kałucki i Krzysztof Łoniewski
02.00-02.15 - Kwadrans Leszka Długosza
02.15-04.00 - Trójkowe Archiwum Koncertowe - Zofia Sylwin
04.00-06.00 - Trójkowy Budzik - Piotr Łodej
06.00-09.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski
6.40 Opryski na komary - Iza Woźniak
6.50 Przegląd prasy - Patrycjusz Wyżga
7.15 Pytania z kosmosu. Pytanie od pana Piotra: "Dlaczego lód przykleja się do języka albo do dłoni?"
7.40 Dr Andrzej Kruszewicz o dystansie społecznym wśród ptaków
7.50 Przegląd prasy - Patrycjusz Wyżga
8.13 Salon Polityczny Trójki - Beata Michniewicz, gość: Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL
8.35 Płyta tygodnia - Pretenders "Hate for Sale"
8.40 Audycja Pod-różna - Marcin Pośpiech; gość - Ilona Porębska o rowerowej wyprawie do Japonii
8.50 Muzyczny Rozkład Jazdy - Aleksandra Budka
09.00-10.00 - Winien i ma - Wiktor Legowicz. Goście: prof. Elżbieta Mączyńska, Andrzej Sadowski
10.00-12.00 - Reszta świata - Tomasz Michniewicz
- aktualności: Białoruś, Iran
- miejsca w Polsce: Muzeum Krzyżackie i Wioska Fantasy w Kuńkowcach
- upał w Katarze
- Facebook traci największych reklamodawców ze względów różnic światopoglądowych. Co to oznacza dla światowej ekonomii i obiegu informacji.
- Karolina Bednarz o Japonii - stereotypy vs rzeczywistość
- Islandia - lodowce
- Kulinaria: sataye z masłem orzechowym
12.00-13.00 - Godzina prawdy - Michał Olszański. Czesław Marchaj (powtórka)
13.00-14.00 - Akademia rozrywki - Łukasz Szwed
13.20 W 80 podróży dookoła świata - Marcin Wolski
14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda
14.55 Medal dla każdego - Henryk Sytner
15.00-16.00 - W tonacji Trójki - Michał Margański
16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Kuba Strzyczkowski
16.40 Rozmowa z Markiem Wałkuskim
17.20 Co w mowie piszczy - Katarzyna Kłosińska
17.45 40 lat minęło… - cykl archiwalny - Wojciech Dorosz
18.45 Na trzecim biegu - Tomasz Gorazdowski
19.00-22.00 - Audycja muzyczna - Piotr Baron (z Festiwalu Ladies Jazz)
22.00-00.00 - Offensywa - Piotr Stelmach
CZWÓRKA
14.00-15.00 - Dajesz radę - Polsko-czeska walka na memy trwa! Czeskie memy w internecie robią furorę. Kluczem do sukcesu jest na pewno sam czeski język, który jest podobny do języka polskiego, jednocześnie dla nas dość zabawny. Czy wyrazy, które widzimy w memach rzeczywiście istnieją? Na ile polski jest podobny do czeskiego? Czy Czesi też śmieją się z naszego języka? Opowie o tym Ania Hardej w wakacyjnym cyklu "Na końcu języka".
16.00-17.00 - Czwarty bieg - Cardiomasakra - na czym polega ten rewolucyjny program ćwiczeń i do kogo jest skierowany? Piotr Galus zapyta o to jego autorkę - Dagmarę Wawrzyniak.
17.00-18.00 - Teraz Kpop - Klaudia Tyszkiewicz zapyta fanów audycji o to, jak zaczęła się ich przygoda z Kpopem. W programie oczywiście piosenki, które sprawiły, że koreański pop wciągnął ich bez reszty.
00.00-2.00 - BEATmaszyna - Daniel Szlajnda - znany wcześniej jako Daniel Drumz i DJ Taśmy Trzaski - wraca z nowym elektronicznym materiałem dla stołecznej wytwórni U Know Me Rocords. Poza tym warszawski kwintet jazzowo-bitowy Tropical Soldiers In Paradise, toruński producent lo-fi ukrywający się pod pseudonimem The Soulstepson oraz najlepszy europejski house. Zaprasza Piotr Truszkowski.
POLSKIE RADIO DZIECIOM
11.00-12.00 - Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem. Smok Adaś i Australia. Mało afrykański "kącik afrykański" prowadzony przez Smoka Adasia, oraz wizyta na drzewie eukaliptusowym, czyli jak to z tą Australią było.
17.15-17.45 - Rodzina pod Żaglami. W Dniu Policjanta opowiemy o służbach bezpieczeństwa i o bezpieczeństwie na morzach. Dzień policjantów, to dzień ludzi pełniących służbę dla naszego bezpieczeństwa. Na morzu odwiedziny policjantów - to wydarzenie! Więcej na ten temat dowiecie się słuchając audycji.
18.00-19.00 - Podwieczorek z Filipem i Leopoldem - "Konizmy". Współczesne i dawne, znane i zapomniane przysłowia, powiedzenia, związki frazeologiczne oraz metafory związane z końmi nazwane zostały przez Urszulę Kowalczuk, gościa dzisiejszej audycji konizmami. Przyjrzymy się historii koni i ich związku z ludźmi. Pani Urszula Kowalczuk jest autorką książki "Koń jaki jest, każdy widzi - czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów".
21.00-23.00 - Strefa Rodzica
A gdyby tak każdy młody człowiek potrafił patrzeć rano w lustro z uśmiechem i szacunkiem do siebie? Ze spokojem, radością i chęcią odkrywania codzienności. Niezależnie od tego, z czym się zetknie wśród rówieśników, jak ocenia go pędzący świat i jakie oczekiwania do bycia "jakimś" przed nim stawia.
O wspieraniu młodych ludzi w odzyskiwaniu wiary w siebie i własne możliwości porozmawiamy z Michałem Zawadką, mówcą inspiracyjno-motywacyjnym i autorem książki "Uśmiechologia. Pozytywna strona myślenia".
POLSKIE RADIO CHOPIN
21.00 - Mariusz Gradowski w audycji "Chop-in-pop", wychodząc od nagrania Preludium "Deszczowego" Chopina w wykonaniu Marthy Argerich, zaprezentuje różne popowe mutacje tego dzieła, m.in. kultowego składu The Doors.
22.00 - Jakub Puchalski w dwugodzinnym paśmie "Czarne na białych" prezentuje nagrania i sylwetkę rumuńskiego wirtuoza Dinu Lipattiego. Śmierć pianisty w pełni sił twórczych sprawiła, że pozostawił bardzo niewiele nagrań, jednak interpretacje dzieł patrona stacji na trwałe zapisały się w historii chopinistyki.
Zapraszamy do słuchania.