Polskie Radio

Literatura w poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 17:50
Pod koniec sierpnia - 40 lat temu - o strajkach wiedzą i dyskutują już wszyscy. Panuje atmosfera nerwowego oczekiwania, ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy negocjacje zakończą się porozumieniem, czy też eskalacją konfliktu i rozwiązaniem siłowym. Na ostatni odcinek powieści Janusza Głowackiego "Moc truchleje" zapraszamy do Trójki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/sweetlouise
logo

O godz. 10:35 - od 31 sierpnia do 25 września – ”ZŁY” Leopolda Tyrmanda. Słuchowisko w odcinkach z roku 1994 - jedna z najsłynniejszych, legendarnych powieści czasu PRL.

Akcja powieści toczy się w Warszawie w latach 50. XX wieku: ruinach Śródmieścia i „Dzikiego Zachodu” Woli, gruzach północnego Muranowa, odbudowywanym Starym Mieście Jest to niezwykle inteligentny opis Polski Ludowej, przebrany w strój ni to kryminału, ni to romansu, ni to westernu.

Zaczyna się od tajemniczych napadów. Z tym, że wszyscy atakowani – to chuligani. Ludowa milicja staje na głowie, by dostać jedynego sprawiedliwego, szeryfa bez twarzy, który sprawia, że ludzie zaczynają się czuć bezpieczni. Podziemny światek Warszawy rusza na wojnę. Bohater ma tylko jeden znak rozpoznawczy, niezwykłe, świetliste spojrzenie. A dodatkowo w tle historia miłosna, której osią jest Marta Majewska, niechcący wciągnięta w przestępcze życie Warszawy.

Słuchowisko pochodzi z roku 1994. Reżyserował Janusz Kukuła, wystąpili: Marina Opania, Marek Obertyn, Krzysztof Kolberger, Jerzy Kamas, Agnieszka Pilaszewska, Bronisław Pawlik, Wiesław Drzewicz i inni. Realizacja  – Andrzej Brzoska,  opracowanie muzyczne Tadeusz Deszkiewicz, adaptacja Bogumiły Prządki​. 

O g. 21.45 - od 31.08 do 6.09 - poezja Juliusza Słowackiego

O g. 23.50 - od 24 sierpnia do 13 września „Było minęło… Wspomnienia” Bohdana Korzeniewskiego, Archiwum PR. 

Przypomnimy fragmenty wspomnień profesora Bohdana Korzeniewskiego. Nagrał je w 1993 roku dla radiowej Jedynki Andrzej Łapicki. W tym roku wspomnienia opatrzone tytułem „Było, minęło…” wydał Państwowy Instytut Wydawniczy. 

logo

11.00 – 11.10 – To się czyta latem: Robert Walser "Zbój", czyta Jarosław Gajewski, odc. 1

15.00 – 15.15 – Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz „Lewa wolna”, czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 39 (powtórzenie)

19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Czesław Miłosz „Zdobycie władzy”, czyta Marcin Hycnar, odc. 21


logo

PROZA CZYTANA W TRÓJCE – JANUSZ GŁOWACKI „Moc truchleje” - od poniedziałku 6 lipca (w dni od poniedziałku do piątku) ok. 11.45 – przyg. Barbara Marcinik – w związku z 40. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych.

W poniedziałek 31.08, w dniu podpisania Porozumień, nadamy ostatni fragment książki.

Wyjątkowa powieść, ustylizowana na opowieść stoczniowca, prostego, biednego człowieka, wykorzystanego przez SB, nieświadomego tego, co się dzieje, który w sierpniu 1980 roku zaczyna dojrzewać do wolności. Janusz Głowacki był wtedy w stoczni, nie jechał tam z zamiarem pisania powieści, a gotowa już była w rok później i oczywiście nie mogła była się ukazać.

Dostała się do podziemia wydawniczego. Uważana jest za najlepszy reportaż o wydarzeniach sierpniowych. Nikt też do tej pory nie oddał języka ówczesnej władzy, socjalistycznej nowomowy, z taką przenikliwością, z jaką uczynił to Głowacki. Efekt - „śmieszno i straszno”. Wszystkie u nas książki Głowackiego czytał, na jego życzenie, Fenomenalny Piotr Fronczewski. Zgodził się i tym razem. Muzyka - Piotr Moss, z gościnnym udziałem muzyki Oleny Leonenko-Głowackiej.

Reżyserii dźwięku podjął się Andrzej Brzoska.


logo

8:45 Słuchowisko "Chatka Puchatka"-  Słuchowisko na podstawie książki Alana Alekxandra Milne w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1986 r. Wykonawcy:  Szczepkowski Andrzej ,Sobieska Joanna, Pawlik Bronisław Milde Ewa, Michnikowski Wiesław, Majerówna Wanda, Kuśmierska Ilona, Kociniak Jan, Bończak Jerzy. 

12:15 "Wakacyjny bajkowy kącik" – Bajka „Po wakacjach”. Gdzie można spotkać skrzaty biblioteczne i jak wygląda taka skrzacia biblioteka.

14:00 „Bajanie Kulfona i Moniki” – Opowieść pt. „O królewiczu ogrodniku”.

19:10 "Książka do poduszki" – Fragment książki "Papiernik. Targowisko Opowieści" Rocha Urbaniaka.

Jest takie targowisko, które pojawia się raz na dwa lata i tylko nieliczni wiedzą gdzie je znaleźć. Targowisko gdzie handlarze z najdalszych krain oferują towary tak niezwykłe, że aby je kupić przy ich straganach tłoczą się zarówno pasterze, mędrcy, wędrowcy i magowie, jak i królowe, książęta czy cesarze. Te skarby to opowieści, a sprzedają je Papiernicy. Opowieści dzieją się cały czas, i bardzo łatwo je przeoczyć. Dzieją się głęboko pod ziemią i wysoko w chmurach, w głębi mórz i w blasku odległych gwiazd. Jeden Papiernik nie dałby rady złapać ich wszystkich. Dlatego jest ich wielu. Czyta Beata Piechowska-Olszewska.

19:00-21:00 „Wieczorne pogaduchy” - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.

 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU