Polskie Radio

Renesans garażowego rocka. 20 lat od debiutu The Strokes

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 21:37
30 lipca 2001 roku ukazał się album "Is This It" nowojorskiego zespołu The Strokes. Płyta najpierw zadebiutowała w odległej Australii, by potem stopniowo zdobywać serca fanów w innych krajach i w końcu zostać uznaną za rockowe arcydzieło początku XXI wieku.
The Strokes
The StrokesFoto: mat. prasowe/RCA Records

– Każdy może zagrać kilka akordów na gitarze i zaśpiewać melodię, którą słyszeliśmy już tysiąc razy i uważać się za wokalistę songwritera. Myślę, że trzeba trochę bardziej się wysilić, żeby stworzyć coś znaczącego. Chciałbym potrafić napisać piosenkę, w której wszystko się zgadza. Gdy słyszysz taką piosenkę, to tak, jakbyś znalazł nowego przyjaciela – stwierdził w jednym z wywiadów Julian Casablancas. Wokalista The Strokes osiągnął swój cel bardzo szybko, bowiem już jako 22-latek nagrał jeden z najważniejszych rockowych albumów swoich czasów, w dodatku wypełniony w całości napisanymi przez niego utworami.

Płyta "Is This It" powstała w jednym studiów nagrań na nowojorskim Manhattanie, w trakcie sześciotygodniowych sesji na przełomie marca i kwietnia 2001 roku. Pomimo surowego, garażowego brzmienia, kojarzącego się raczej z dokonaniami zbuntowanych muzycznych samouków, nagrała ją piątka wykształconych muzycznie dzieciaków z dobrych domów. Wychowani na twórczości takich zespołów, jak The Velvet Underground, czy The Ramones, odrzucili większość brzmieniowych polepszaczy, jakie oferuje nowoczesne studio i postawili na punkowo-undergroundową prostotę. Zespół nagrał większość kawałków na żywo, w jednym podejściu, używając minimalnej liczby mikrofonów i gitarowych efektów.

The Strokes - "Last Nite", źródło: YouTube / The Strokes

Tak upichcone muzyczne danie, wzbogacone tekstami Casablancasa, opowiadającymi o problemach i rozterkach młodych ludzi żyjących w wielkim mieście na przełomie XX i XXI wieku, zostało wydane w formie albumu opatrzonego dość prowokacyjną okładką. Widniała na niej dłoń odziana w czarną, skórzaną rękawiczkę, oparta na nagim kobiecym pośladku. Płytę rzucono najpierw na rynek australijski, a potem wydawano ją w kolejnych krajach, do których The Strokes przybywali z promocyjnymi koncertami. W Wielkiej Brytanii ukazała się dopiero 27 sierpnia, a na amerykańską premierę czekała aż do października.

Początkowo datę wydania "Is This It" w Stanach wyznaczono na 25 września. W międzyczasie jednak doszło do ataków terrorystycznych 11 września i sprawy nieco się skomplikowały. Jeden z utworów zawartych na albumie, zatytułowany "New York City Cops", w mało pochlebny sposób wyrażał się o pracy nowojorskich stróżów prawa. Policjanci bardzo jednak poprawili swą reputację, pomagając ludziom po zamachach, więc zespół postanowił usunąć wspomnianą piosenkę i zastąpić ją nowym kawałkiem, "When It Started". Również okładka amerykańskiego wydania albumu została zmieniona na mniej kontrowersyjną, opartą na fotografii cząstek elementarnych poruszających się w komorze bąbelkowej.


Okładka albumu "Is This It" Okładka albumu "Is This It"

Wszystko to nie zmienia faktu, że "Is This It" wciąż pozostało elektryzującym albumem, który wyznaczył nowe trendy w historii rocka i dodał skrzydeł zespołom hołdującymi tradycjom garażowego rocka o punkowym rodowodzie. Dzięki tej płycie The Strokes znaleźli się na czele pochodu młodych grup, wśród których znalazły się również The White Stripes, The Hives, The Libertines, The Kills, Yeah Yeah Yeahs i dziesiątki innych, o których dziś już mało kto pamięta.

kc/kr

Czytaj także

The Strokes prezentują nowy klip

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 12:53
Zespół promuje wydany w kwietniu album.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cream – niepozorny debiut rockowej supergrupy

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 09:00
Dziś mija dokładnie 55 lat od scenicznego debiutu tercetu Cream. Rockowa supergrupa z młodym Claptonem w składzie 29 lipca 1966 roku zagrała swój pierwszy, niezapowiedziany koncert dla niewielkiej publiczności zgromadzonej w klubie Twisted Wheel w Manchesterze.
rozwiń zwiń