Polskie Radio

Nowe technologie i odkrycia naukowe. Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 20:55
O aplikacji Polemix - zachęcającej do dyskusji na ważne tematy społeczne i zapomnianej twórczości pisarki Eleonory Kalkowskiej. Czy zwierzęta w średniowieczu mogły być pozwanymi w procesach sądowych i po co nam drapacze chmur. Melomanów zapraszamy na transmisję Festiwalu Chopin i jego Europa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Dejan Dundjerski
logo

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Tym razem odwiedzimy Duszniki Zdrój i tamtejsze Muzeum Papiernictwa, gdzie m.in. można prześledzić historię polskich banknotów. Wizyta w muzeum to nie lada gratka nie tylko dla miłośników historii ale także dla fanów … filmu "Vabank" Juliusza Machulskiego. Poza tym nasze codzienne konkursy "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem", Turystyczna Listę Przebojów.PL, kolejny odcinek słuchowiska "Klub wielbicieli Agaty Ch." oraz akcja "Moje Archiwum".

LATO Z RADIEM 2021 >>

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

1. Jak postrzegano zwierzęta w średniowieczu? Czy uważano je za istoty posiadające dusze? Czy prawdą jest, że mogły być pozwanymi w procesach sądowych? Wbrew pozorom w wiekach średnich granica między człowiekiem a zwierzęciem była bardzo cienka. Tę problematykę badała Maja Iwaszkiewicz - historyk sztuki i mediewistka, autorka książki "Świnia na sądzie ostatecznym", która będzie gościem Eureki.

2. Dokument łekneński. W 1153 r w Łeknie (koło Wągrowca) odbył się uroczysty zjazd, w którym uczestniczyli najdostojniejsi przedstawiciele tego czasu - m.in. arcybiskup gnieźnieński Jan i biskup poznański Stefan oraz książę Mieszko III. W ich obecności rycerz Zbylut przekazał na ręce zakonników cysterskich (sprowadzonych z Altenbergu pod Kolonią) dokument, w którym potwierdzał przekazanie im swoich dóbr. Na tych właśnie ziemiach Zbyluta powstał pierwszy w Polsce klasztor cysterski. Ów wczesnośredniowieczny dokument fundacyjny jest najstarszym dokumentem sporządzonym w Polsce, który zachował się w oryginale do naszych czasów. Obecnie przechowywany jest w Archiwum Państwowym w Poznaniu. 5 lat temu trafił na Krajową Listę programu UNESCO "Pamięć świata". Dokument łekneński jest wyjątkowym świadectwem kultury polskiego średniowiecza, badanym przez wybitnych historyków. Obecnie tym tekstem zainteresowali się językoznawcy. Jaki stawiają sobie cel? O tym - prof. Andrzej Wyrwa - mediewista i archeolog z Instytutu Historii UAM w Poznaniu, który wyjaśni również kim był rycerz Zbylut i jakie były losy klasztoru w Łeknie.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.

21.45 - "Znachor" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w wykonaniu Mieczysława Czechowicza (Radiobook).

23.50 - "622 upadki Bunga" Witkacego w interpretacji Marcina Hycnara. 

logo

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Róża Światczyńska

10.00-11.00 - Podróże z Don Juanem - utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Ryszarda Straussa, Franciszka Liszta, Karola Szymanowskiego

11.10-12.00 - Ludwig van Beethoven Koncert potrójny C-dur na fortepian, skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę op. 56, wyk. Isabelle Faust - skrzypce, Jean-Guihen Queyras - wiolonczela, Alexander Melnikov - fortepian

12.05-12.45 - Płyta na lato: Haendel, Muzyka na wodzie, The English Concert, Trevor Pinnock, Archiv P4777562, 0028947775621

12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: Stanisław Rodziński

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna  Grotkowska

Festiwal pianistyczny La Roque d'Anthéron (Auditorium du Parc, La Roque d'Anthéron, 6.8.2021)

Wolfgang Amadeus Mozart Fantazja f-moll na organy mechaniczne KV 608,

Koncert na dwa fortepiany i orkiestrę Es-dur KV 365, Kwintet fortepianowy Es-dur KV 452, Koncert na trzy fortepiany i orkiestrę F-dur KV 242. Wyk. Claire Désert - fortepian, Florent Boffard - fortepian, Emmanuel Strosser - fortepian, Sinfonia Varsovia, dyr. Jean-Jacques Kantorow

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Spotkanie z Anną Dymną - aud. Pawła Siwka

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Klaudia Baranowska, w studiu Magdalena Łoś

Transmisja z XVII Międzynarodowego Festiwalu Chopin i jego Europa (Filharmonia Narodowa, godz. 21.00)

Isabelle Faust - skrzypce, Anne-Katharina Schreiber - skrzypce, Antoine Tamestit - altówka, Jean-Guihen Queyras - wiolonczela, Alexander Melnikov - fortepian historyczny

Robert Schumann Kwartet fortepianowy Es-dur op. 47; Johann Sebastian Bach/ Wolfgang Amadeus Mozart 5 Fug z "Das Wohltemperierte Klavier" t. II Johanna Sebastiana Bacha (KV 405); Robert Schumann Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44

Przerwa 20’ Rozmowa z Isabelle Faust Autor: Klaudia Baranowska

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Skarbiec Nauki Polskiej - aut. Katarzyna Kobylecka

Dr Anna Dżabagina - literaturoznawczyni z Wydziału Polonistyki UW jest tegoroczną laureatką Programu START FNP dla młodych, świetnie zapowiadających się badaczy. Stypendyści tego programu są wybierani w drodze wieloetapowego konkursu, w którym oceniana jest jakość ich dotychczasowego dorobku naukowego. Dr Dżabagina została nagrodzona za pracę na temat twórczości Eleonory Kalkowskiej - niezwykle istotnej, choć dziś zapomnianej pisarki polsko-niemieckiej.

Kalkowska urodziła się w Warszawie w 1883 r., debiutowała w Paryżu, literackie sukcesy odnosiła zaś w Berlinie okresu Republiki Weimarskiej pisząc w języku niemieckim. W 1933 r musiała opuścić hitlerowskie Niemcy. Zamieszkała najpierw w Paryżu, potem Londynie. 4 lata później zmarła w wyniku pooperacyjnych komplikacji w wieku 54 lat. Kalkowska była przede wszystkim dramatopisarką, społecznie zaangażowaną w najważniejsze dyskursy jej czasów. Rozgłos przyniosła jej sztuka "Sprawa Jakubowskiego" z 1929 r. Jakubowski - polski robotnik rolny, po I wojnie światowej osiedlił się pod Lubeką, zaś w połowie lat 20. został oskarżony o zabójstwo kilkuletniego chłopca i skazany na śmierć. Ten proces wzbudzał w Niemczech ogromne emocje, podobnie jak w Polsce proces Rity Gorgonowej. Dlaczego - mimo licznych sukcesów odniesionych przez pisarkę w 20-leciu międzywojennym - jej twórczość uległa zapomnieniu? M.in. o tym w rozmowie z dr Anną Dżabaginą - autorką książki "Kalkowska. Biogeografia”.

22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Rafał Księżyk


LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Susana Osorio-Mrożek "Przylepka i potwór", czytają Anna Gryszkówna i Mariusz Bonaszewski.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Marek Hłasko "Piękni dwudziestoletni", czyta Andrzej Chyra.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.


logo

00.00 - 02.00 Ossobliwości muzyczne - Wojtek Ossowski

02.00 - 03.00 GH+ Extra - Grzegorz Hoffmann 

03.00 - 04.00 Klub Trójki - powtórka z wtorku – Michalina Szymborska

04.00 - 06.00 Trójka budzi: Nowa Fala – Jędrzej Kodymowski

06.00 - 08.45 Pora na Trójkę – Łukasz Ciechański

Plaga owadów nad polskim morzem. Plażowicze zmagają się z uciążliwymi komarami, tzw. przecinkami, czy oprzędzikiem szarym, który jest wyjątkowo irytujący dla turystów, odwiedzających wschodnią część wybrzeża

Jak często powinniśmy brać urlop, by odpocząć i nie czuć się przemęczonym pracą? Czy wakacje raz w roku, latem wystarczą na regenerację?

08.45 - 09.00 Letni Salon Trójki – Marcin Jagiełowicz

Gość: Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta

09.00 - 11.00 Trójka przed południem – Marta Piasecka

Do 28 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie trwa festiwal Królewskie Arkady Sztuki. W sierpniowe piątki i soboty swój repertuar zaprezentują niezależni, poszukujący twórcy, proponujący bardzo różnorodne spojrzenia na sztukę teatralną i muzykę. Gość: Tomasz Taraszkiewicz, dyrektor artystyczny festiwalu

11.00 - 15.00 Trójka do trzeciej – Piotr Firan/wyd. Monika Suszek

Konsumenci coraz częściej donoszą do UOKiK. Liczba skarg rok do roku zwiększyła się o 20 proc. Wzrost liczby skarg jest spowodowany nagłaśnianiem problemów klientów z firmami w tym z bankami. Niewątpliwie, jest to również sygnał o coraz większej świadomości, jakie prawa nam – konsumentom przysługują.

Przysłowia łemkowskie. Nauczyciel ze Świątkowej Wielkiej spisał łemkowskie przysłowia. Bolesław Wasyl Bawolak, mieszkaniec jednej z najstarszych łemkowskich wiosek, który idąc w ślady swojego ojca, przez całe życie spisywał przysłowia i powiedzenia używane przez Łemków. W rezultacie zgromadził ich ponad 7 tys. Czym są przysłowia w kulturze? Jakie dają nam świadectwo o minionych czasach? I dlaczego warto znać choć kilka z nich?

Moda na bycie fit? Czy staliśmy się niewolnikami zdrowego stylu życia? Bycie zdrowym i wysportowanym stało się swego rodzaju trendem. Kluby fitness są coraz bardziej popularne i coraz więcej osób szuka porad żywieniowych u specjalistów. 

15.00 - 19.00 Zapraszamy do Trójki – Witold Lazar/ wyd. Jacek Kisielewski

96 lat temu spółka Polskie Radio dostała koncesję na nadawanie ogólnopolskiego programu radiowego i prawo budowania i eksploatacji urządzeń radiofonicznych. Polskie Radio kiedys a dziś wspomni Roman Czejarek.

18.45 - Reportaż „Życie zaczynamy od nowa" - Monika Chrobak

19.00 - 20.00 W Tonacji Trójki – Piotr Baron/ wyd. Marek Pawlukiewicz

20.00 - 21.00 Trójkowy PoWiernik – Michał Grabkowski 

21.00 - 22.00  Polski Express –  Tomek Żąda /wyd. Marek Pawlukiewicz

22.00 - 23.00 Klub Trójki - Monika Małkowska/ wyd. Aleksandra Kaczkowska

Polski film animowany był kiedyś naszym kulturalnym towarem eksportowym. W kraju też wzbudzał zainteresowanie, a nazwiska autorów były powszechnie znane: w kinach, przed projekcją filmów pełnometrażowych, wyświetlano krótkometrażówki lub krótkie dokumenty, plus Polska Kronika Filmowa – dopiero potem serwowano film.

Gość: Maciej Chmiel, nowo mianowany dyrektor Studia Filmów Rysunkowych Bielsko-Biała, publicysta, krytyk sztuki

 23.00 - 00.00 Łagodne Takty – Roman Dziewoński/ wyd. Aleksandra Kaczkowska

LITERATURA W TRÓJCE: 

12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.


logo

22.06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Audycja, którą tworzą dwie, skrajnie różne osobowości literackie. Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski omawiają gorące nowości wydawnicze. Tym razem zrecenzują jedną z najgłośniejszych powieści japońskich pierwszej połowy XX wieku "Miecz zagłady", której autorem jest Kaizan Nakazato. Po lupę wezmą też zbiór opowiadań z Tajwanu "Zaśpiewam Ci piosenkę" - świat współczesnych Tajwańczyków osadzony głęboko w tradycjach, wierzeniach i zwyczajach ludowych. Ich autorem jest Yang Fumin.

23.35 - "Miedzy nami kobietami" - zaprasza Anna Popek

Życie z pasją. Turcja zachwyca: kulturą, językiem, historią. Turkolog Katarzyna Sawicz przybliży historię Turcji i przemiany społeczne w niej zachodzące.


logo


07.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Nowa aplikacja działa jak TikTok, ale zachęca do dyskusji na ważne tematy społeczne. Czy powinniśmy zlikwidować więzienia? Czy osoby publiczne mają prawo do prywatności? Aplikacja Polemix została stworzona przez m.in. przez Jana Sieleckiego, który jeszcze jako student Uniwersytetu w Cambridge organizował tematyczne debaty dla innych studentów. Czy stanie się popularna?

10.00-11.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Święto kultury, technologii i nauki na 100. urodziny Stanisława Lema. Kulminację obchodów trwającego Roku Lema wyznaczy wydarzenie, które odda intelektualny geniusz tego pisarza oraz ogromną rozpiętość jego zainteresowań. Festiwal Bomba Megabitowa, pomostowe wydarzenie łączące światy kultury, technologii i nauki. Gdzie i kiedy się odbędzie? Zapowiemy w audycji.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Które dane w sieci są najczęściej wykorzystywane w niekorzystny dla nas sposób? Według danych raportu "Digital 2021" z Internetu w Polsce korzysta ponad 31 milionów ludzi, a portali społecznościowych używa aż 26 milionów. Ile osób robi to w mało bezpieczny sposób i które zachowania mogą nas wpędzić w kłopoty?

17.00-19.00 - "TOP - trochę optymizmu popołudniem" - Kuba Marcinowicz

W cyklu Teren zabudowany: Polska wieżowcami stoi. W polskich miastach znajduje się już 11 budynków o wysokości powyżej 150 metrów. Spośród krajów Unii Europejskiej więcej mają tylko Niemcy i Francja. Wyprzedzamy przy tym znacznie Kraje Skandynawskie czy te z południa Europy. Co sprawia, że mamy więcej drapaczy chmur? Czy to dobrze, że jest ich tak dużo? Jakie korzyści i wyzwania powoduje ich obecność w miejskiej tkance?

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek

Pierwsza miłość - mówi się o niej, że jest niewinna, ale i porywcza. Kończy się szybko lub zostaje z nami na całe życie. Wracamy do niej wspomnieniami albo chcemy wymazać z pamięci. Jak Polacy postrzegają swoją pierwszą miłość? Co sądzimy o tym uczuciu? Jakie błędy popełniamy, zakochując się po raz pierwszy?


logo

08.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Będzie o wszystkim, co kojarzy nam się z latem a jednocześnie rozpoczyna się literą "L". Zjemy Lody, będziemy pisać Listy z wakacji, puścimy Latawce i spojrzymy w górę na Lecące już o tej porze do ciepłych krajów bociany, o których opowie nam gość z Biebrzańskiego Parku Narodowego.​

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - O najlepszych polskich zabytkach, kiedy powstały, jak wyglądają. Odwiedzimy m.in. kopalnię soli w Wieliczce, Wawel, Zamek Królewski czy zamek w Malborku.​

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

1. Temat: Akcja BohaterON. BohaterON - włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów - polskiego "bohater" oraz angielskiego "ON", czyli "włączyć". Angielskie "ON" dosłownie włącza historię bohatera - film albo prezentację, na komputerze, w telewizji bądź na tablecie. Nazwa ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych historii Powstańców poprzez nowoczesny patriotyzm. Gość: Agnieszka Łesiuk - Krajewska, organizatorka.

2. Temat: Książki dla dzieci o Powstaniu Warszawskim. Gość: Monika Kowaleczko - Szumowska - pisarka tworząca przede wszystkim literaturę dla dzieci i młodzieży, do najpopularniejszych książek autorki należą: Galop 44, Fajna Ferajna czy Wybryki z Ameryki.

23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Plenerowe studio Polskiego Radia Dzieciom tym razem ze Śląska, z Łazisk Górnych koło Mikołowa. To z nich pochodzi zespół kabaretowo- muzyczny Jorgusie, tworzony od blisko 40 lat przez braci Jerzego i Marka Moskała. Obaj opowiedzą o swoich początkach, o licznych współpracach, będzie gwara śląska, będą też śląskie kawały. W drugiej godzinie pojawią się chorzowianki siostry, Alicja Cedzidło i Marzena Mikołajczyk, kiedyś kojarzone ze Szlagier Maszyną, a od 2009 roku tworzące folkową grupę Yeyku. Na ich trzeciej płycie sięgają do muzyki tradycyjnej wykonywanej przez zespół Franczyki i jej głównego wokalisty nazywanym Kiepurą Podhala, Jana Franczyka. Muzyka z Beskidu Wyspowego w ich interpretacji nabiera nowego blasku. Folk, etno miesza się z elektroniką i ambientem.​

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Tajemnica granatowego zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Wiktor Zborowski, Paweł Wawrzecki, Bronisław Pawlik, Zofia Merle, Barbara Ludwiżanka, Cezary Kwieciński, Barbara Krafftówna, Jan Kociniak, Tadeusz Grabowski, Stefan Friedmann. 

19.10 - "Książka do poduszki" - "Powrót Tappiego do Szepczącego Lasu" Marcina Mortki​, czyta Leszek Filipowicz. 


.
   

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Autorka przypomni słuchaczom sylwetkę zmarłego niedawno chińskiego pianisty Fou Ts'Onga - laureata III nagrody na V Konkursie Chopinowskim (1955) oraz zwycięzcy nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków.

18.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś

W audycji autorka zaprezentuje m.in. Mazurka a-moll op. 68 (wyk. Janusz Olejniczak) i Sonatę na wiolonczelę i fortepian g-moll op. 65 (wyk. Sol Gabetta, Bertrand Chamayou) Fryderyka Chopina oraz Missę In G op. 34 Józefa Elsnera (wyk. Iwona Hossa, Agnieszka Rehlis, Tomasz Krzysica, Robert Gierlach, Schola Cantorum Gedanensis, Orkiestra Sinfonia Sacromontana, dyr. Marcin Nałęcz-Niesiołowski).

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Bohaterką audycji będzie neurotyczna francuska pianistka Youra Guller. W programie zabrzmią m.in.: Nokturny op. 27, 48, Mazurek op. 17 nr 4 i Barkarola Fryderyka Chopina, a także dwie ostatnie sonaty Beethovena: c-moll op. 111 i As-dur op. 110.

Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU