Letni Bieg Piastów - relacje w audycjach: Wolna Sobota, Lato z Radiem, W Samo Południe, Lato z Jedynką i Muzyczna Jedynka.
09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zapraszają Sława Bieńczycka Roman Czejarek
W sobotę "Lato z Radiem" będzie nadawać sprzed Tatr z Zakopanego. Będziemy przemierzać rowerowe i motorowe szlaki w Tatrach. Powiemy dokąd warto pójść, co warto zobaczyć. Również w górach na szlakach w Tatrzańskim Parku Narodowym. Na rowerze Patryk Michalski, a na motorze Patryk Kuniszewicz.
LATO Z RADIEM 2021 >>
18.00-19.00 - "Z muzyką po Kresach" - zaprasza Aleksandra Tykarska
1) Kresy zapamiętane w rodzinie. Warsztaty badawcze. Pomorze Zachodnie jest regionem o wyjątkowej historii, pamięci i kulturze. Historia każdego mieszkańca, każdej mieszkanki regionu nadawałaby się na osobną opowieść. Warsztaty składają się z trzech bloków tematycznych, podczas których uczestnicy będą pracować nad podstawowymi zagadnieniami regionalnej historii, kultury pamięci i etnografii.
Pod opieką doświadczonych badaczek zastanowią się nad miejscem i rolą pamięci rodzinnej i wspólnotowej w ich życiu, nad potrzebą jej zachowania i sposobami przekazywania. Poznają metody i narzędzia wykorzystywane w pracy terenowej, jak i dostaną techniczne wskazówki jak nagrywać i archiwizować uzyskany materiał. Spotkania mają za zadanie poszerzyć kompetencje wykonawcze, badawcze, techniczne ale także zwrócić uwagę na kompetencje miękkie podczas przeprowadzania badań terenowych.
Rozmowa z doświadczonymi badaczkami i twórczyniami: Ewą Grochowską i Weroniką Fibich.
2) Przed pierwszym dzwonkiem na Litwie. Krystyna Dzierżyńska, wiceprezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie, opowie o przygotowaniach do nowego roku szkolnego na Litwie, o wyprawce dla pierwszaków i polskim nauczaniu. Korespondencja Kamila Zalewskiego.

10.00-12.00 - "Upiór w eterze" - Waldemar Malicki Show / Mistrz i uczeń - Waldemar Malicki
12.00-13.00 - "Mazurek na wynos" / Dariusz Karłowicz - Suwalszczyzna - prowadzi Robert Mazurek
13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta
15.00-17.00 - "Dwójka na miejscu" / Z biegiem lat, z biegiem rzek - Odra - prowadzą Roch Siciński i Monika Zając
Jej nazwę przyjęło kilka klubów sportowych, w łacińskiej wersji euroregion i polsko-niemiecki Uniwersytet, a w polskiej, istniejący od 1961 roku miesięcznik społeczno-kulturalny - Odra.
Odra, biorąca swój początek we wschodnich Czechach, stanowiąca granicę między Polską i Niemcami i kończąca swój bieg w Morzu Bałtyckim jest bohaterką najbliższej audycji Z biegiem lat, z biegiem rzek.
Aby poznać rzekę i jej mieszkańców - gatunki ryb i zwierząt - odwiedzimy Odrarium we wrocławskim ZOO, z kolei w Centrum Odra, poznamy Odrę jako niemal krwiobieg Wrocławia - dzięki rzece miasto żyje i rozkwita, a wokół rzeki gromadzą się różne inicjatywy. Historyczne sposoby korzystania z rzeki poznamy w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.
Na naszej trasie znalazł się także symboliczny obiekt - Pałac w Krzyżowej - miejsce, gdzie 12 listopada 1989 roku, kilka dni po upadku muru berlińskiego, odbyła się polsko-niemiecka Msza Pojednania z udziałem premiera Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Helmuta Kohla.
W audycji będziemy gościć także dr Annę Barcz, autorkę m.in. pracy: "O rzece która wylewa. Literatura i nowa pamięć o powodzi" i trębacza - Piotra Damasiewicza, który przybliży idee swoich koncertów pod odrzańskimi mostami.
17.00-18.30 - "Koncerty à la carte" - prowadzi Jacek Hawryluk
Isaac Stern 60th Anniversary Celebration (Avery Fisher Hall, Nowy Jork, 24.09.1980)
Jan Sebastian Bach Koncert d-moll na dwoje skrzypiec BWV 1043; Antonio Vivaldi Koncert F-dur na troje skrzypiec RV 551; Wolfgang Amadeusz Mozart Symfonia "Koncertująca" Es-dur KV 364. Wyk: Isaac Stern - skrzypce, Pinchas Zukermann - skrzypce, altówka, Itzhak Perlman - skrzypce, New York Philharmonic, dyr. Zubin Mehta
19.00-19.30 - "Miejscówka z Dwójką" / João de Sousa
19.30-20.00 - "Słuchowisko na lato" / "Na wysokości łun" - wrzesień 1939 w poezji polskiej
prod. 2004, Adaptacja Wacław Tkaczuk, reżyseria Henryk Rozen, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Marian Szałkowski
Obsada: Elżbieta Kijowska, Krzysztof Wakuliński, Adam Bauman, Olgierd Łukaszewicz
20.00-23.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Klaudia Baranowska, w studiu Ewa Szczecińska
Transmisja recitalu fortepianowego Alexandre’a Tharaud’a z festiwalu "Chopin i jego Europa"
Sala Wielka Zamku Krolewkiego w Warszawie (początek o godz. 20.00)
Franz Schubert/ Alexandre Tharaud Uwertura "Rosamunde" (D 797); Franz Schubert Cztery Impromptus D 899; Ferenc Liszt Harmonies poétiques et religieuses S 173 nr 7 Funérailles; Fryderyk Chopin Sonata b-moll op. 35
00.00 - 02.00 W rytmie na trzy - Tomasz Dudek
02.00 - 04.00 AnagrammarganA - Michał Margański
04.00 - 06.00 Trójka budzi: Jazz’n’bass - Michał Grabkowski
06.00 - 09.00 Zapraszamy na weekend – Piotr Firan
W audycji m.in.:
6: 15 MYSZOJELEŃ, ·Czym wyróżnia się myszojeleń i dlaczego temu gatunkowi najwygodniej jest w łódzkim zoo.
6: 25 KONTROLE MASECZEK w komunikacji miejskiej.
8: 15 ROZMOWY W ŚRODKACH TRANSPORTU
O koronawirusie rozmawiamy częściej niż o pogodzie – tak wynika z badań przeprowadzonych wśród pasażerów taksówek. Co trzeci klient zwierza się z prywatnego życia a co szósty opowiada o problemach sercowych. A o czym rozmawiamy w autobusie, czy pociągu? Czy jest to dla nas komfortowe słuchać i być słuchanym?
8: 30 GOŚĆ: CZYSTY BAŁTYK – WIELKIE DWUDNIOWE SPRZĄTANIE PLAŻ.
Po zabawie i wypoczynku przyszedł czas na sprzątanie.
Co roku Stowarzyszenie Czysta Polska organizuje akcje sprzątania śmieci po turystach w górskich i nadmorskich kurortach. Tylko pierwszego dnia, wolontariusze zebrali ponad 1,5 ton śmieci.
GOŚĆ: Prezes Stowarzyszenia Czysta Polska - Maciej Marculanis
09.00 - 10.00 Śniadanie w trójce - Beata Michniewicz
Goście:
· Paweł Kowal, Koalicja Obywatelska
· Urszula Pasławska, Polskie Stronnictwo Ludowe
· Jarosław Sellin, Prawo i Sprawiedliwość
· Michał Woś, Solidarna Polska
· Anna Maria Żukowska, Lewica
10.00 - 12.00 Audycja podzwrotnikowa - Wojciech Cejrowski
Cz.1 - DO SZKOŁY
Opowieść o chodzeniu do szkoły oraz o nie-chodzeniu.
Cz.2 - TRATA-TATA, KONIEC LATA
Lato kończy się oficjalnie we wrześniu, ale.. Dla większości kończy się wraz z końcem żniw, lub końcem wakacji, czyli teraz.
12: 00 - 13: 00 Trzy gramy Redbada – Redbad Klynstra
Gość: Miłosz Kozioł - reżyser, scenarzysta, montażysta
Powiedzieć o gościu tego wydania "wszechstronny", to jakby nic nie powiedzieć. W dobie zmieniającego się świata, również tego sztuki, przyjrzymy się interdyscyplinarności artystów. Oprócz odpowiedzi na pytanie o poszukiwanie drogi zawodowej, przyjrzymy się również edukacji nowego pokolenia twórców, bowiem nasz gość jest wykładowcą uniwersyteckim.
13.00 - 15.00 Wykonane w Polsce - Tomasz Żąda
15.00 - 16.00 Francuski Łącznik - Monika Małkowska
Francuz ma rok!
Dlatego – trochę informacji o mnie, ale nie wprost, tylko za pośrednictwem piosenek.
Czasem będą to informacje zakamuflowane, inne okażą się podkolorowane, w jeszcze innym przypadku – w ogóle niezgodne z faktami, lecz emocjonalnie trafiające w punkt. Mój czuły punkt.
Często bywa, że autorzy (obojętnie, jakiej dyscypliny) przemycają w swych dokonaniach jakąś cząstkę siebie samego. Każde wydanie Francuskiego Łącznika – tematy, wybory utworów, komentarze, mają coś ze mnie. Nawet, jeśli tak naprawdę jestem w kontrze do jakiejś piosenki – zawsze mówię nią od siebie. I o sobie.
16: 00 - 17: 00 Trójkowo Filmowo – Ryszard Jaźwiński
- spotkanie z aktorem Piotrem Głowackim, odtwórcą głównej roli w filmie „Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego
- premiera polska: „Zupa nic” w reżyserii Kingi Dębskiej – wypowiedzi twórców
- w kinach: wywiad z aktorką Anną Krotowską, odtwórczynią głównej roli w filmie „Holiday” w reżyserii Pawła Ferdka
- piosenki z filmów, muzyka filmowa
17.00 - 19.00 Pora na Rytm – Leszek Adamczyk
19.00 - 22.00 Departament rytmu – Łukasz Ciechański
22.00 - 00.00 Wydział Rytmiki Stosowanej - Aleksandra Kaczkowska

08.06 - "Polki" - zaprasza Magdalena Merta
W audycji przypomnimy postać Elżbiety Zawackiej ps.Zelma, Sulica, Zo. Kurierkę Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyną spośród 15 kandydatek, która pomyślnie przeszła trening i służyła potem jako cichociemna. Matematyczka, profesor nauk humanistycznych specjalizująca się w historii najnowszej, w 2006 jako druga Polka w historii Wojska Polskiego awansowana na stopień generała brygady. Naszym gościem będzie Tomasz Karasiński, komendant Grupy Historycznej "Radosław".
23.35 - "Kulturalnie na temat" - zaprasza Katarzyna Cygler
Książka Andrzeja Anusza "Osobista historia Porozumienia Centrum. U źródeł Prawa i Sprawiedliwości" jest osobistym zapisem końca PRL-u, transformacji ustrojowej i kształtowania się III Rzeczypospolitej. Anusz, uczestnicząc w tym procesie, przywołuje dokumenty, teksty wystąpień parlamentarnych i prasowych, oświadczenia, opracowania i materiały partii politycznych, które dokumentują jego drogę życiową, wizję prawicowej polityki oraz liderów polskiej prawicy. Autor będzie gościem Polskiego Radia 24 .
09.00-10.00 - "W poszukiwaniu umami" - Martyna Matwiejuk
Kapusta pod wszelkimi postaciami, haluszki i przede wszystkim bryndza. W garnki i talerze zajrzymy tym razem Słowakom. Odwiedzimy też uroczą wioskę pod Bratysławą, żeby wdrapać się na zamek Devin. Ponieważ ¾ Tatr znajduje się po słowackiej stronie, nie zabraknie też górskich tematów - sprawdzimy co kryją słowackie jaskinie.
14.00-15.00 - "Zaklinacze czasu" - Anna Hardej
Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego wzbijemy się w powietrze. Ale będzie ekologicznie i bez śladu węglowego - opowiemy historię baloniarstwa.
16.00-17.00 - "Muzyczne Biuro Podróży" - Patryk Grabowski
Posłuchamy debiutanckiego albumu niemieckiego zespołu Mar Melade. Przeniesiemy się też do Austrii, gdzie czeka na nas duet Cari Cari, do Wielkiej Brytanii i Ameryki Południowej.
17.00-18.00 - "Nie na żarty" - Mateusz Kulik
Fabada asturiana to hiszpańskie danie jednogarnkowe. Do jego przygotowania potrzeba białej fasoli, chorizo oraz kaszanki. Ostatni ważny element to Lacòn, czyli przednia część świńskiej nogi, którą się soli i pozostawia tak długo aż dojrzeje. Całości dopełnia boczek i przyprawy: odrobina szafranu i papryka.
20.00-22.00 - "Prywatka" - Ula Kaczyńska
"Raz Dwa" - dwa tygodnie temu była to nasza płyta tygodnia, teraz autor - Skarby - opowie o niej w czwórkowej "Prywatce".
10.00-11.00 - "Rodzinny W-f" - Minister Klimatu i Środowiska, Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego zainaugurowali 23 sierpnia 2021 r. projekt EKOatleci. Celem inicjatywy jest promowanie aktywnego spędzania czasu z rodziną. W ramach projektu dzieci wraz rodzicami będą miały okazję uczestniczyć w cyklu zajęć sportowych na terenie 23 Parków Narodowych, prowadzonych przez trenerów zrzeszonych w Polskim Związku Lekkiej Atletyki. Gość: Tomasz Majewski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
14.00-15.00 - "Letnie spacery z muzyką" - Filharmonia Szczecińska. Pomysł zbudowania nowej siedziby Filharmonii w miejscu nieistniejącego już Domu Koncertowego (Konzerthaus) zrodził się w 2004 roku. Filharmonicy potrzebowali większej i nowocześniejszej przestrzeni, bowiem instytucja "wyrosła" z ówcześnie zajmowanego skrzydła Urzędu Miasta.
Szczecinianie natomiast widzieli w powstaniu sali koncertowej u zbiegu ulic Małopolskiej i Matejki symboliczne nawiązanie do muzycznej historii miasta. Trzy lata później ogłoszono konkurs na koncepcję nowej filharmonii. Spośród propozycji czterdziestu czterech pracowni z całego świata jury wybrało projekt opracowany przez studio Barozzi/Veiga z Barcelony.
Dziś ostatnie letnie spacery po Filharmonii Szczecińskiej.
Dla rodziców:
22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - Dwie godziny z Ewą Bem, obecną w plenerowym studiu PRD. W ramach Pół Pięknej Płyty omówimy z artystką i zaprezentujemy "Bemowe frazy" - pierwszy album zespołu Bemibem z 1974 roku i wspólny LP zarejestrowany przez Ewę Bem z Markiem Blizińskim w 1987 roku z tytułem "Dla Ciebie jestem sobą".
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
08.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - "Tajemniczy ogród" na podstawie książki Hodgsona Burnetta Francesa, w adaptacji Emilii Stawskiej. Reżyseria: Jan Warenycia. Słuchowisko TPR z 1994 r. Wystąpili: Jacek Wolszczak, Danuta Stenka, Jerzy Tkaczyk, Piotr Grabowski, Stanisława Celińska, Wojciech Skibiński, Jerzy Rostkowski, Aleksandra Rojewska, Antonina Girycz, Barbara Bursztynowicz.
18.30 - audiobook "Strzał zielonego pioruna" na podstawie książki Krystyny Zalewskiej. Marcin ma 10 lat, na wakacje wyjeżdża do babci – do domu na skraju rozpalonych słońcem pól i lasów. To lato zmieni jego życie na zawsze. Czyta Adam Ferency.
08.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzaty Pęcińskiej [PREMIERA]
Cóż to takiego lira organizzata? Ano, nic innego jak rodzaj liry korbowej wyposażonej w mechanizm organowy. Na taki instrument pisał m. in Józef Haydn i jednego z jego koncertów na dwie liry organizzata posłuchamy w programie Weekendowego potpourri. A ponadto: Johanna Cramera Sonata fortepianowa D-dur op. 25, i w tej samej tonacji świetna Symfonia Jana Václava Voříška, Koncert skrzypcowy Vaňhala, a w finale "dęta" serenada Dworzaka. Cały program zatem w kręgu muzycznej Bohemii.
14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - Kamila Stępień-Kutera [PREMIERA]
Podczas drugiego spotkania z Domenikiem Cimarosą skupimy się na początkach jego twórczości operowej. Cimarosa komponował już podczas studiów - głównie muzykę sakralną - ale jego kariera zaczęła się na dobre w 1772 roku, wraz z wystawieniem commedia per musica: Le stravaganze del conte. Tego typu komicznych intermezzów miał napisać w kolejnych latach bardzo wiele. Wśród nich znalazła się zgrabna satyra L’impresario in angustie - i to jej wysłuchamy w tym odcinku Metafizyki chopinowskiej.
16.00 - "Z nagraniowej skarbnicy Krystiana Zimermana" - Adam Rozlach [PREMIERA]
Dziewiąta audycja z cyklu, w którym redaktor Adam Rozlach prezentuje najwybitniejsze nagrania Krystiana Zimermana. W dzisiejszy programie zabrzmią: Koncert fortepianowy a-moll op. 16 Edwarda Griega (z towarzyszeniem Berliner Philharmoniker, pod dyrekcją Herberta von Karajana) oraz trzecia część Rondo.Allegro z Sonaty D-dur KV 311 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Ponadto w audycji zabrzmią fragmenty dwóch wywiadów, które redaktor Rozlach przeprowadził z Krystianem Zimermanem w 1981 i 1992 roku.
Zapraszamy!