"Symbolika zwierząt w kulturze Azji" - spacer w warszawskim zoo

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2025 12:15
"Symbolika zwierząt w kulturze Azji" - to tytuł jednego ze spacerów, na jakie można się wybrać w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie. To wyjątkowa szansa, aby od ekspertów z różnych dziedzin dowiedzieć się, jakie znaczenie i rolę odegrały i nadal odgrywają zwierzęta w dalekich kulturach.
Symbolika zwierząt w kulturze Azji - to tytuł jednego ze spacerów, na jakie można się wybrać w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie.
"Symbolika zwierząt w kulturze Azji" - to tytuł jednego ze spacerów, na jakie można się wybrać w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie. Foto: Shutterstock

Przewodnicy, bazując na archiwalnych materiałach, przenoszą nas w odległe czasy Japonii czy Chin. Na jednym z takich spacerów była Katarzyna Fitzwilliams. 

>>> Posłuchaj: Katarzyna Fitzwilliams na spacerze w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie - "Symbolika zwierząt w kulturze Azji"

Spacer pełen symboliki

- Przygotowałem wiele ciekawych legend. Zawsze szukano ich w zwierzętach - mówił wolontariusz zoo Kajetan Piotrowski. - Żurawie są gatunkiem zagrożonym. Jako zoo znajdujące się w europejskim stowarzyszeniu dbamy o to, by były u nas gatunki zagrożone wyginięciem, którym możemy pomoc i wspierać ich pulę genetyczną - zaznaczyła Joanna Piotrowska, koordynatorka wolontariatu. Wśród kolejnych gatunków znajdujących się na szlaku są m.in. węże czy żółwie.

Egzotyczne zwierzęta - również w domu 

Wizyta w terrarium to także odniesienie do innej, zainaugurowanej w warszawskim zoo akcji. Kampania "Egzotyczny pupil w domu" ma podnieść poziom wiedzy Polaków na temat potrzeb coraz chętniej kupowanych gadów, płazów czy bezkręgowców. Stoiska informacyjne umieszczone zostały w Ptaszarni i Hipopotamiarni. Dzieci mogą tam dowiedzieć się między innymi tego, czy dobrze dbają o swoje zwierzaki.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzenie: Katarzyna Fitzwilliams

Data emisji: 14.05.2025

Godzina emisji: 11.00

IAR/zch/pg/k

Czytaj także

Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Morągu pod nową nazwą – Muzeum Prus Górnych

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2025 11:15
Muzeum Prus Górnych otworzyło się dla zwiedzających po długim remoncie. W historycznych wnętrzach pałacu Dohnów goście mogą odkrywać fascynującą historię ziem, które przez wieki kształtowały się na styku wielu kultur. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymon Wiesenthal - gigant z Buczacza

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2025 11:20
Kilka lat po śmierci głównego pomysłodawcy, w Wiedniu działalność rozpoczął nazwany jego imieniem Instytut Wiesenthala. W zasobach instytucji znajdują się między innymi materiały archiwalne zgromadzone przez "łowcę nazistów" Szymona Wiesenthala i jego zespół na przestrzeni kilku dziesięcioleci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Antoni Michalak. Wiele opowieści". Wielowymiarowy portret artysty

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2025 11:00
"Wiele opowieści" to tytuł wystawy prac malarza Antoniego Michalaka - twórcy m.in. fresków w Castel Gandolfo i członka Bractwa św. Łukasza. Wystawa jego twórczości otwarta została w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. 
rozwiń zwiń