09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Sława Bieńczycka
Nasi prowadzący i reporterzy, którzy podczas tegorocznych wakacji przemierzyli tysiące kilometrów, będą wspominać jubileuszowe "Lato z Radiem". Opowiedzą o najciekawszych miejscach, które odwiedzili i ludzi, których tam spotkali. Będą też anegdoty, kulisy radiowej pracy - zarówno w studiu jak i w tzw. terenie - wreszcie zabawne, antenowe wpadki, które przydarzyły się nie tylko nam, ale i Słuchaczom biorącym udział w naszych konkursach. Spotkamy się także z jedną z autorek naszego słuchowiska "Klub wielbicieli Agaty Ch.", którego ostatni odcinek pojawi się na antenie. Ogłosimy również imię tegorocznej maskotki "Lata z Radiem" czyli naszego bociana. Poza tym - jak zawsze konkursy, czyli "Skojarzenia Lata z Radiem" i "Karuzela z nagrodami".
LATO Z RADIEM 2021 >>
19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka
1. Pismo chińskie składa się z około 50 000 znaków, wypracowanych w toku długiej ewolucji. Dziś w języku potocznym używa się jedynie 3-6 tys. znaków. A jakie były początki tego pisma? Gość: dr Dawid Rogacz - sinolog z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
2. Choć szlak bursztynowy stał się sławny w czasach rzymskich, to jednak powstanie tej drogi handlowej zawdzięczamy Celtom. Pierwsze zorganizowane wyprawy z obszarów Europy południowej po "elektron" odbywały się na przełomie V i IV w. p.n.e. Pośrednikami w tej wymianie byli właśnie Celtowie, którzy w tym czasie przybyli na południe dzisiejszej Polski. O celtyckich śladach na bursztynowym szlaku opowie dr Przemysław Dulęba z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.
21.45 - "Znachor" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w wykonaniu Mieczysława Czechowicza (Radiobook)
23.50 - "622 upadki Bunga" Witkacego w interpretacji Marcina Hycnara.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
Zaprosimy na jeden z najbardziej znanych europejskich festiwali sławiących piękno ludzkiego głosu. Dzięki niemu już od kilkudziesięciu lat Wrocław stanowi wyjątkowe miejsce na muzycznej mapie Europy. To w stolicy Dolnego Śląska oraz w okolicznych miastach goszczą najwybitniejsi artyści przybywający z całego świata - śpiewacy, dyrygenci, zespoły kameralne, chóry i orkiestry symfoniczne. Myślą przewodnią tegorocznej 56. odsłony Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans jest przekraczanie granic. Czym jest ono obecnie i jaki jest jego związek z muzyką? Szczegóły w rozmowie z dyrektorem Narodowego Forum Muzyki - Andrzejem Kosendiakiem o godz. 8.30.
W audycji zaprosimy także na bezprecedensowe wydarzenie artystyczne "Apokalipsa - Baczyński 100", prezentujące w nowoczesny sposób oryginalne, najnowsze dokonania polskich twórców: kompozytora - Alka Nowaka i artysty interdyscyplinarnego - Adama Dudka oraz polskich wykonawców muzyki współczesnej tj. światowej sławy bas-barytona - Tomasza Koniecznego i pianisty - Lecha Napierały, zainspirowanych postacią i twórczością poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w 100-ną rocznicę jego urodzin. W audycji przypomnimy również o plebiscycie "Wydarzenie Historyczne Roku".
Przeniesiemy się także do Korei Południowej, gdzie 1 września rusza wystawa poświęcona Stanisławowi Lemowi. O projekt pokazywany na Gwangju Design Biennale zapytamy Martę Flisykowską, artystkę, badaczkę, twórczynię instalacji "Do You Feel Connected?" oraz Olgę Jankowską - członkinię zespołu kuratorskiego infuture.institute.
10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Klaudia Baranowska
10.00-11.00 - Kompozytorzy podróżujący
11.10-12.00 - Carl Filip Emmanuel Bach Kwartet a-moll, WQ 93, wyk. Nevermind; Jan Dismas Zelenka Barbara, dira effera, ZWV 164, wyk. Jakub Józef Orliński - kontratenor, Il Pomo d’Oro, dyr. Francesco Corti
12.10-12.15 - Tydzień z Zapolską w Dwójce - Gabriela Zapolska "Moralność Pani Dulskiej" fragmenty
12.15-12.45 - Płyta na lato: Argerich, Barenboim, Staatskapelle Berlin - Claude Debussy
12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności - Jacek Bocheński
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska
Aurora Orchestra I Pavel Kolesnikov na festiwalu BBC Proms (Royal Albert Hall, 11.08.2021)
Sergiej Rachmaninow Rapsodia na temat Paganiniego op. 43; Igor Strawiński Suita z baletu "Ognisty ptak" (wersja 1945)
Wyk. Pavel Kolesnikov - fortepian, Aurora Orchestra, dyr. Nicholas Collon
17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Twarze Dulskiej - aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek
19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Magdalena Łoś, w studiu Krzysztof Dziuba
XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" - transmisja koncertu zespołów Collegium Vocale Gent, Orchestre des Champs-Élysées, dyr. Philippe Herreweghe (Teatr Wielki - Opera Narodowa, Sala Moniuszki)
Soliści: Drothée Mields - sopran, Krešimir Stražanac - baryton
Gabriel Fauré Requiem (wersja z 1893 r.); Johannes Brahms Begräbnisgesang op. 13; Igor Strawiński Symfonia psalmów
Przerwa 20’: Rozmowa z Dorothee Mields. Autor: Kuba Braun
Rozmowa z Philippem Herreweghe. Autor: Jakub Kukla
19.30-20.00 - "Rozmowy po zmroku" - aut. Michał Nowak
Jestem z miasta - spotkanie z Piotrem Młodożeńcem, grafikiem, malarzem, autorem filmów animowanych oraz ilustracji książkowych i prasowych, który właśnie otworzył w Warszawie swoją nową wystawę - "PRÓSZĘ BARDZO".
22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Ewa Pobłocka "forte-piano", czyta Marzena Trybała.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.
00.00-02.00 - "Od punka do Franka" - Radosław Okrasko
02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała
03.00-04.00 - "Klub Trójki" / powtórka - Monika Małkowska
04.00-06.00 - "Trójka budzi: soul, funk, r’n’b" - Tomasz Żąda
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański
W audycji powiemy o najgłośniejszym ptaku Amazonii, o tym, czym można zastąpić ziemniaki oraz o amerykańskich odkryciach dotyczących wydajności na rynku pracy. Zaprosimy również na Carbon Silesia Festiwal.
08.45-09.00 - "Letni salon Trójki" - Bartłomiej Graczak
Gościem - Jan Żaryn, historyk.
09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler
W audycji m.in. film "Czarny młyn" Mariusza Paleja oraz program stypendialny "PFNteam100" Polskiej Fundacji Narodowej. Zaprosimy również na najnowszą odslonę akcji Narodowe Czytanie - w tym roku "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Będzie też o 70-tych urodzinach Sławomira Łosowskiego oraz o 45-leciu grupy Kombi.
11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej
W audycji m.in. o Muzeum Piłkarskich Trykotów w Kędzierzynie-Koźlu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz o pomniku Antoniego Patka w Piaskach Szlacheckich na Lubelszczyźnie. Sprawdzimy też jadalne opakowania z Politechniki Łódzkiej i przyjrzymy się pomiarom Szczelińca Wielkiego w Górach Stołowych, który urósł o 3 metry.
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar
W audycji zajrzymy na Konferencję Roberta Lewandowskiego o zgrupowaniu Reprezentacji Polski w piłce nożnej. Przyjrzymy się również danym GUS o PKB w drugim kwartale. Dowiemy się, jak do wzrostu gospodarczego przyczyniają się konsumpcja, inwestycje, eksport i import oraz wydatki publiczne. W spotkaniu z reportażem - o tym, że bez Grudnia '70 nie byłoby Sierpnia '80. To opowieść o ludziach, dla których masakra robotników na Wybrzeżu stała się momentem przebudzenia.
19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann
20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik
21.00-22.00 - "Apteka wieczorna" - Jędrzej Kodymowski
22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Michalina Szymborska
O atakowaniu uczuć religijnych i wartości narodowych. Goście: Tomasz Formicki - specjalista ds. komunikacji strategicznej i bezpieczeństwa informacyjnego, prezes Instytutu Informacji oraz Piotr Plebaniak - znawca kultury chińskiej, autor książek w tej dziedzinie, m.in. "Traktat. Sztuka wojny" i "Starożytna mądrość chińska".
23.00-00.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski
LITERATURA W TRÓJCE:
12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.
23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska
Gościem audycji będzie Ewa Czaczkowska, autorka książek o kardynale Stefanie Wyszyńskim. Przybliży ona słuchaczom postać Prymasa Tysiąclecia - tuż przed jego beatyfikacją.

07.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński
Historia ostatnich 30 lat rave’u już teraz dostępna online. Powiemy gdzie znaleźć artykuły i materiały poświęcone kulturze rave, z których najwcześniejsze pochodzą z roku 1988.
10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo
Spotkanie z Rosalie, która opowie m.in. o tym, gdzie będzie można ją usłyszeć na żywo w najbliższym czasie. Słuchaczom Czwórki Rosalie prezentuje swoje ulubione utwory w audycji "Dziewczyny grają" w czwartki po godz.19.00.
14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar
Zajrzymy do Miasteczka naukowego na Śląsku, gdzie na uczniów czekają m.in. przystanki Prehistoria i Biorobotyka. Sprawdzimy również, na których uczelniach prowadzona jest teraz dodatkowa rekrutacja w związku z poprawkowymi egzaminami maturalnymi.
17.00-19.00 - "TOP-trochę optymizmu popołudniem" - Janek Olejniczak
Oszustwa influencerów - ostatnio coraz głośniej mówi się o szkodliwych produktach, które są często reklamowane np. na Instagramie. Mówi się, że influencerzy niewłaściwie dobierają współprace. Jak wygląda proces nawiązywania kontaktu firm z takimi osobami? Ile zarabiają na pojedynczym poście? Czy opłaca im się reklamować scam?
19.00-20.00 - "12 cali na godzinę"
Michal Zietara jest DJ-em i producentem, który obecnie mieszka w stolicy Niemiec. Artysta jest rezydentem legendarnego berlińskiego klubu "Zur wilden Renate". Michal jest też blisko związany z oficyną Pets Recordings (label Catz’n Dogz).
22.00-00.00 - "Numer Raz na fali" - Michał Witak
Gościem Numera Raza będzie duet Hałastra - jeden z artystów występujących na Czwartej Scenie Czwórki na festiwalu Up To Date, który rozpoczyna się już w najbliższy piątek w Białymstoku.
10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Dziś przypadają urodziny znakomitego skrzypka - Itzhaka Perlmana. Z tej okazji przyjrzymy się temu instrumentowi. Czy trudno jest nauczyć się na nim grać.
17.15 - "Bezpieczny maluch" - Bezpieczne powroty z wakacji.
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - 30 sierpnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Rekina Wielorybiego. Krwiożercza bestia z rozmysłem polująca na człowieka - w taki wizerunek rekina wykreowany przez media wierzy wielu ludzi. A jednak dziś to my zagrażamy rekinom w stopniu daleko większym niż one nam. Rekiny są niezwykle istotnym elementem większości morskich łańcuchów pokarmowych. Jako sprawne drapieżniki eliminują zwierzęta stare, osłabione lub chore – tym samym przyczyniając się do sprawnego i stabilnego funkcjonowania całego ekosystemu. Zamieszkują morza od przeszło 450 milionów lat a zatem są trwałym elementem ekosystemów morskich. Opowie o nich Natalia Glezer z wrocławskiego ZOO.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica"
1. Temat: Dieta a cukrzyca. Jak bardzo dieta może wspomóc walkę z chorobą? Czy może doprowadzić do zaostrzenia choroby, złagodzenia jej objawów, a nawet całkowitego ustąpienia? Gość: Rafal Nejman, zwalczył cukrzycę dietą.
2. Temat: Cukrzyca typu 1 u dzieci. Cukrzyca typu 1. to najczęstsza choroba metaboliczna dzieci do 14. roku życia. Jej rozwój może występować z różną szybkością. U niektórych osób choroba może postępować niepostrzeżenie, nawet kilka lat. Nawet 25 proc. pacjentów diagnozowanych jest zbyt późno, gdy dochodzi do rozwoju ostrych powikłań choroby. Gość: prof. Agnieszka Szypowska - specjalista z zakresu diabetologii i pediatrii z Polskiego Towarzystwo Chorób Autoimmunologicznych.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko "Tajemnica Granatowego Zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Wiktor Zborowski, Paweł Wawrzecki, Bronisław Pawlik, Zofia Merle, Barbara Ludwiżanka, Cezary Kwieciński, Barbara Krafftówna, Jan Kociniak, Tadeusz Grabowski, Stefan Friedmann.
19.10 - "Książka do poduszki" - "Brygada Enfosia kontra plastikowa Zgryzolda".

20.00 - "Chopin na ludowo" - Kuba Borysiak [PREMIERA]
Druga cześć spotkania z Karolem Radziwonowiczem. Porozmawiamy m.in.: o technicznych i emocjonalnych wyzwaniach pianistów podczas wykonań Fantazji A-dur na tematy polskie op. 13 oraz Ronda a la krakowiak F-dur op. 14, najciekawszych wykonaniach mazurków oraz jak malarstwo i literatura piękna może wpłynąć na odczytanie dzieł Fryderyka Chopina. W kąciku muzyki ludowej najnowsze nagrania radomskich muzykantów zarejestrowane podczas 55. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski
Najzabawniejszy żart na całym świecie? A może tykająca miłość? Bez głosu? Wielki pies, słoń i lew, a do tego... Kolberger. Czy to w ogóle ma sens? Ma, jeśli przypomnimy sobie, że to tytuły świetnego albumu z 2010: "Chopin Shuffle" Levity, czyli interpretacji Preludiów op. 28. Pogranicze muzyki Chopina i... tak wielu tropów, że trudno zliczyć. Ale nie o liczenie tu chodzi a o wspólne słuchanie.
22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski
Autor przedstawi karierę i nagrania słynnego pianisty Benno Moiseiwitscha - jednego z najwybitniejszych późnych uczniów Teodora Leszetyckiego. W pierwszej części programu zabrzmią dzieła Fryderyka Chopina: Fantaisie-Impromptu, Barkarola Fis-dur, Ballady g-moll, As-dur i f-moll, a także legendarna interpretacja Fantazji C-dur op. 17 Roberta Schumanna. W drugiej części audycji usłyszymy Sonatę "Kreutzerowską" Ludwiga van Beethovena nagraną z samym Jaschą Heifetzem oraz Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego.
Zapraszamy!