Dlaczego polska wełna się marnuje? Konferencja i wystawa mają nagłośnić ten problem

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2025 10:52
- Wełna to bardzo ważna część naszej kultury. Uważamy, że nie jest w pełni wykorzystywana w sposób, w jaki mogłaby być. Polska wełna po prostu się marnuje, jest zwyczajnie utylizowana i chcemy zwrócić uwagę na ten problem, rozwinąć może dyskusję i zacząć działać, żeby to zmienić - mówiła w Dwójce o konferencji i wystawie "Wełna - źródło i potencjał" Joanna Czajkowska, prezeska Fundacji Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
Wśród producentów wełny panuje często przekonanie o niskich walorach tego materiału, wypieranego przez wełnę z Australii i Nowej Zelandii, Ameryki Płd. i przez włókna sztuczne. Runo lokalnych owiec jest więc utylizowane, wypas jest ograniczany, maleje bioróżnorodność, a tradycyjne rasy owiec są zagrożone
Wśród producentów wełny panuje często przekonanie o niskich walorach tego materiału, wypieranego przez wełnę z Australii i Nowej Zelandii, Ameryki Płd. i przez włókna sztuczne. Runo lokalnych owiec jest więc utylizowane, wypas jest ograniczany, maleje bioróżnorodność, a tradycyjne rasy owiec są zagrożoneFoto: Juice Flair/Shutterstock

W czwartek, 15 maja w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja "Wełna - źródło i potencjał". Towarzyszył będzie jej wernisaż wystawy pod tym samym tytułem. Wydarzenie ma na celu zwrócenie uwagi na marnowanie wartościowego naturalnego surowca, jakim jest wełna.

Posłuchaj audycji na podcasty.polskieradio.pl <<<

Ogromna skala problemu

- Kiedyś mówiono, że kto ma owce, ten ma, co chce. Teraz wełna stała się tak naprawdę niechcianym produktem ubocznym hodowli owiec. Szacuje się, że w Polsce mamy ok. miliona kilogramów, z czego 90 procent się marnuje. Nie wiem, czy to nas pocieszy, ale taka sytuacja jest w zasadzie w całej Europie. Dlatego dzisiaj zapraszamy na konferencję partnerów z Finlandii i Estonii, ale też ze Słowacji i Czech - tłumaczyła Ewa Gołębiowska, wiceprezeska Stowarzyszenia Projektowego SPFP. 

Czytaj także:

Na konferencji, ale również w ramach wystawy, która potrwa do 29 maja, zaprezentowane zostaną najlepsze przykłady wykorzystania wełny i tradycje z nią związane. - Od tradycyjnych technik, tradycyjnych wyrobów po obiekty dizajnerskie, eksperymenty i elementy budzące emocje, czyli najprawdziwszą polską sztukę - zdradziła Ewa Gołębiowska.

O wełnie w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE

Międzynarodowa inicjatywa "Wełna - źródło i potencjał" realizowana jest przez Fundację Instytutu Wzornictwa Przemysłowego we współpracy z polskimi i europejskimi instytucjami. To część programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej objętego programem dotacyjnym "Synergie".

Patronem medialnym wydarzenia jest radiowa Dwójka.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Jakub Kukla

Goście: Joanna Czajkowska (prezeska Fundacji Instytutu Wzornictwa Przemysłowego), Ewa Gołębiowska (wiceprezeska Stowarzyszenia Projektowego SPFP)

Data emisji: 15.05.2025

Godz. emisji: 8.30

pg/k

Czytaj także

Ceramiczne ryby, dziki i mamuty. Ponadczasowa sztuka kameralna z PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2024 09:25
Kiedyś zdobiły telewizory i meblościanki, dziś są kolekcjonerskim rarytasem. Ceramiczne figurki, popularnie nazywane "ćmielowskimi", to fenomen polskiego wzornictwa przemysłowego z przełomu lat 50. i 60. Niezwykłą kolekcję tych kameralnych rzeźb wybitnych polskich projektantów możemy podziwiać na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotografia poświęcona polskiemu wzornictwu. Jubileuszowa wystawa w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2025 15:50
Pionierskie myśli, artyści i przedmioty, które zrewolucjonizowały sposób myślenia o wzornictwie. Wystawa fotografii zatytułowana "Idea. Forma. Funkcja. Projektowanie i Przemysł w Polsce 1988-1939" to spacer przez przekrój kultowych projektów mebli czy ceramiki. Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji 75. rocznicy założenia Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
rozwiń zwiń