Polskie Radio

Polska muzyka i festiwale. Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 19:00
Dzień Polskiej Muzyki na wszystkich antenach. W pierwszym dniu nowego roku akademickiego o nastrojach wśród studentów, także o wyprawie badawczej na zbombardowany w 1945 roku parowiec Karlsruhe. O Festiwalach: Prapremier w Bydgoszczy, Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni i Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. Konkurs Jazz Juniors w Krakowie a wieczorem Leszek Kułakowski w jazzowych interpretacjach dzieł Chopina.
Michał Klauza i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie
Michał Klauza i Orkiestra Polskiego Radia w WarszawieFoto: Wojciech Kusiński/PR
logo

Dzień Polskiej Muzyki

Przez cały dzień na antenie Jedynki będziemy grać polską muzykę. Utwory rodzimych wykonawców pojawią się zarówno w playliście, jak i w muzycznych audycjach autorskich.

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Zbigniew Zegler

W pierwszej październikowej audycji - jeden z liderów polskiej muzyki alternatywnej - Król (Błażej Król) - opowie o swoich ostatnich produkcjach z tegorocznego, szóstego albumu "Dziękuję". Spróbujemy też ustalić, co zmieniły ostatnie nagrody, Fryderyk czy Paszport Polityki w jego twórczości.

Zapytamy również o współpracę z Grzegorzem Skawińskim oraz z młodym zespołem WaluśKraksaKryzys. 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

W tym tygodniu - po raz dziewiąty - została przyznana Nagroda Naukowa im. Jana Walerego Jędrzejewicza dla autora najlepszej polskiej książki z dziedziny historii nauki i techniki. Jest to wspólna inicjatywa Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN, Kasy im. Józefa Mianowskiego - Fundacji Popierania Nauki oraz Rady Miasta Płońsk, z którym to miejscem był związany patron nagrody. Jan Walery Jędrzejewicz - lekarz, astronom, pionier polskiej spektroskopii, klimatolog, wybitny uczony doceniany na scenie międzynarodowej, mieszkał w Płońsku od 1862 roku do momentu śmierci w 1887 roku. Stworzył tu prywatne obserwatorium oraz stację meteorologiczną.

Tegoroczna edycja konkursu była rekordowa, jeśli chodzi o liczbę zgłoszonych do konkursu książek wydanych w 2020 roku, a zwycięzcą został prof. Andrzej Kajetan Wróblewski za pracę "Historia fizyki w Polsce". O patronie i idei Nagrody oraz książce laureata a także o pozostałych wyróżnionych wydawnictwach opowie prof. Jarosław Włodarczyk - przewodniczący Kapituły, Instytut Historii Nauki PAN.

Na początku 1945 r. - wobec nadciągającej Armii Czerwonej - dowództwo wojskowe III Rzeszy zdecydowało o rozpoczęciu akcji "Hannibal". Był to kryptonim operacji wywozu drogą morską mieszkańców Prus Wschodnich do Niemiec. Do ewakuacji, która trwała 4 miesiące, wykorzystano ponad tysiąc mniejszych i większych jednostek pływających różnego typu.

Parowiec Karlsruhe był jednym z ostatnich statków wywożących uciekinierów z Królewca. Na jego pokładzie było ponad tysiąc osób i 360 ton ładunku zamkniętego w skrzyniach. 13 kwietnia 1945 r, dzień po opuszczeniu portu, jednostka została zbombardowana przez radzieckie samoloty i poszła na dno kilkadziesiąt km na północ od Ustki.

Po 75 latach polscy nurkowie postanowili poszukać wraku tego statku. Ostatecznie udało się go zlokalizować wiosną 2020 r., a niedługo potem dokonać pierwszych oględzin. Po niemal roku od tych wydarzeń zorganizowano drugą wyprawę badawczą na Karlsruhe. Zakończyła się ona kilka dni temu. Jakich nowych informacji dostarczyła o jednostce? O tym Tomasz Stachura - szef ekipy nurków "Baltictech".

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 Maria Rodziewiczówna "Między ustami a brzegiem pucharu". Słuchowisko z roku 1983 w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego m.in. z Krzysztofem Kołbasiukiem, Joanna Sobieską, Zofią Rysiówną, Marcinem Sławińskim.

21.45 "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).

23.50 -  "Czerwone i czarne" Stendhala w interpretacji Krzysztofa Gosztyły.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - zaprasza Roch Siciński

Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Jazz Juniors w Krakowie to coroczne święto wszystkich miłośników jazzu. Podczas trzech koncertowych dni wystąpią artyści z różnych stron świata. Obok polskich muzyków, m.in. Adama Pierończyka, wystąpią: Amerykański git​arzysta i wokalista Jean-Paul Bourelly, niemiecki puzonista Nils Wogram, marokański multiinstrumentalista Majid Bekkas, amerykański trębacz Peter Evans oraz saksofoniści - Kanadyjczyk Seamus Blake i pochodzący ze Słowenii Jure Pukl.

Na odbywającym się od 45 lat Festiwalu Jazz Juniors zaprezentują się także młodzi polscy muzycy, co jest dla nich szansą pokazania się na arenie międzynarodowej. O szczegółach jubileuszowej odsłony Festiwalu porozmawiamy z naszymi gośćmi - Adamem Pierończykiem i Tomaszem Handzlikiem w Jazzowym Poranku Dwójki o godz. 9.30

W audycji także:

- Jazzowa Rozmowa - o godz. 8.30 Andrzej Zieliński spotka się z zespołem ZK Collaboration, aby porozmawiać o najnowszym albumie "Slow Food", wydanym w serii Polish Jazz.

- fenomen Jamesa Bonda w kulturze

- relacja z Gdyni z Festiwalu NNW - warsztaty filmu historycznego

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Klaudia Baranowska

10.00-11.00 - Wspomnienia z Konkursów Chopinowskich

11.10-12.00 - Carl Filip Emmanuel Bach Kwartet a-moll, WQ 93, wyk. Nevermind; Jéliote, haute-contre de Rameau, wyk. Reinoud Van Mechelen & A Nocte Temporis

12.05-12.45 - Płyta na lato / Chopin: Scherzo E-dur op. 54, Nokturny, Mazurki, Ballada g-moll op. 23 - Garrick Ohlsson

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności / Wielki konkurs: bohaterowie i świadkowie

13.00-15.00 - Dźwięki na 96 obrotów" - prowadzą prowadzą Róża Światczyńska i Piotr Metz

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia nr 35 D-dur "Haffnerowska" KV 385; Johann Sebastian Bach Koncert d-moll na dwoje skrzypiec, smyczki i b.c. BWV 1043 ( 27.04 1984, Filharmonia Narodowa); wyk. Polska Orkiestra Kameralna, Leland Chen - skrzypce, Sir Yehudi Menuhin - skrzypce, dyrygent; Feliks Mendelssohn IV Symfonia A-dur op. 90 "Włoska"; Piotr Czajkowski  Wariacje nt rokokowy op. 33, wyk. Arto Noras - wiolonczela; Orkiestra Sinfonia Varsovia, dyr. Sir Yehudi Menuhin; Fryderyk Chopin  Mazurek F-dur op. 68 nr 3; wyk Urszula Dudziak Super Band; Ludwig van Beethoven IX Symfonia d-moll op. 125 cz. IV (opr A.Jagodziński); Henryk Miśkiewicz - saksofon, Grażyna Auguścik, Ewa Bem, Dorota Miśkiewicz, Urszula Dudziak - śpiew, Trio Andrzeja Jagodzińskiego, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Michał Nesterowicz (11. Wielkanocny Festiwal im L. van Beethovena, 25.03.2007, Teatr Wielki - Opera Narodowa)

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek

Od piątku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy trwać będzie jubileuszowy XX Festiwal Prapremier. Myślą przewodnią tegorocznej edycji Festiwalu jest odzyskiwanie. Chcemy odzyskiwać teksty współczesne, wystawione jednokrotnie, tematy, które są pomijane przez współczesnych twórców oraz inne teksty kultury, które nie są obecne w dyskursie teatralnym. Podczas trwającego prawie dwa miesiące Festiwalu, zaprezentowane zostaną spektakle z Polski i zagranicy.

Ważnym punktem  Festiwalu będzie wręczenie międzynarodowej nagrody AURORY. O Festiwalu  opowie na naszej antenie Wojciech Faruga, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Ponadto w audycji Festiwal Ciało Umysł, wystawa fotografii poety Tadeusza Dąbrowskiego w Gdańsku, Art Weekend w Białymstoku i tradycyjnie felieton Krzysztofa Kłopotowskiego -Widziane z Manhattanu.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Filip Herreweghe - aut. Jakub Kukla

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Roch Siciński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert Collegium Vocale Gent i Orchestre des Champs-Élysées pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe, soliści: Mari Eriksmoen - sopran, Mauro Peter - tenor, Christoph Filler - bas (Katowice, 07.02.2020)

Józef Haydn Stworzenie świata Hob. XXI/2

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury: Ze Stedem w drodze - aud. Doroty Gacek

22.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Jerzy Waldorff "Wielka gra. Rzecz o konkursach Chopinowskich", czyta Jarosław Gajewski.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - PREMIERA: Hanna Malewska "Żniwo na sierpie", czyta Grzegorz Damięcki.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik 

02.00-03.00 - "Nocne żądze" - Tomasz Żąda 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" - powtórka z czwartku - Piotr Gontarczyk

04.00-06.00 - "Trójka budzi: Off" - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski

W audycji m.in.:

6.20 -  Podsumowanie sezonu nad morzem. Polacy wybierali wakacje w kraju;

08.45-09.00 - "Salon Polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gość - Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

09.00 - 10.00 Winien i Ma – Wojciech Surmacz

10.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler

W audycji m.in.

10.20 gość Roman Dziewoński prowadzący koncert oraz audycję "Życia Rysy - Agnieszka Osiecka"

9 października na Trójkowej antenie wydarzenia z okazji 85. rocznicy urodzin Agnieszki Osieckiej: w studiu koncertowym jej imienia o 18:05 w specjalnej audycji koncertowej "Życia Rysy - Agnieszka Osiecka", którą prowadzić będzie Roman Dziewoński, wystąpią Stanisława Celińska, Skaldowie i Marcin Januszkiewicz, a gościem specjalnym będzie Hanna Bakuła;

11:25 gość Andrzej Klimczak dyrektor Polskiej Opery Królewskiej

Festiwal Barokowy Polskiej Opery Królewskiej. Premierą opery "Rinaldo" Polska Opera Królewska rozpoczęła Festiwal Barokowy, który potrwa do 23 października. Jesienne wieczory wypełnią znane i wysoko cenione przez naszą publiczność interpretacje oper dawnych mistrzów. Wisienką na festiwalowym torcie będzie długo oczekiwane wznowienie Orfeusza – „arcyutworu ludzkiego ducha” stworzonego przez Claudia Monteverdiego (ORFEUSZ / CLAUDIO MONTEVERDI).

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda

W audycji m.in.:

13:15 Niezła historia;

1944 - Po zawarciu przez Finlandię separatystycznego pokoju ze ZSRR wybuchła wojna fińsko-niemiecka. Dlaczego Finlandia nie została zajęta przez ZSRS?

2006 - Powstała Służba Kontrwywiadu Wojskowego.

Jak była rola kontrwywiadu wojskowego?

2016 - W miejsce Akademii Obrony Narodowej utworzono Akademię Sztuki Wojennej z siedzibą w Warszawie-Rembertowie. Jaka była tradycja szkolnictwa wojskowego w okresie międzywojennym?

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat

W audycji m.in.:

16.10 - Studenci przed początkiem roku akademickiego. Akcja szczepień w akademikach Uniwersytetu Śląskiego;

16.20 – Dwa oblicza Legii Warszawa świetna gra w pucharach i słaba w krajowej lidze;

17.50 - Dzień Polskiej Muzyki w Polskim Radiu. Rozmowa z Michałem Kirmuciem.

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski 

19.00-22.00 - "Cztery strony dźwięku" - Łukasz Ciechański 

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik

LITERATURA W TRÓJCE: 

12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.

logo

​ 

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

W pierwszej części audycji o Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. Gościem będzie Bożenna Intrator - przewodnicząca międzynarodowego jury. W drugiej części audycji o wydawnictwie muzycznym "Leopold Stokowski in Poland" opowie prof. Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin.

logo


07.00-09.00 - "Najlepszy Dzień Tygodnia" - Małgorzata Jakubowska i Szymon Jaworski

W pierwszym dniu nowego roku akademickiego porozmawiamy o nastrojach wśród studentów i wrócimy do przeszłości, czyli przypomnimy, jak wyglądał początek roku akademickiego 30 lat temu. Poza tym zapowiemy jesienne nowości w Czwórce.

09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni

Rozmowa z Piotrem Suchenią, uznawanym za jednego z najlepszych amatorów maratończyków w Polsce, trenerem lekkiej atletyki, biegaczem i podróżnikiem, o wpływie sportu na budowanie charakteru i naszej osobowości.

10.00-11.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Dzień Muzyki Polskiej - na playliście tylko polskie utwory.

14.00-15.00 - "W to mi graj" - Michał Piwowarek

Zaproszenie na XXVII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi i mu towarzyszące wystawy. Porozmawiamy też o serialu o Teatrze Muzycznym Capitol, pokazującym kulisy pracy teatru.

16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - Piotr Galus

Lacrosse to zespołowa gra sportowa indiańskiego pochodzenia, w Kanadzie uznawany jest za sport narodowy. Na czym polega ta gra? Jakie są jej zasady? Czym różni się kobiecy lacrosse od męskiego? Gdzie grać w Polsce?

18.00-19.00 - "Będzie głośno!" - Damian Sikorski

Wśród gości audycji Ania Sama, czyli Anna Maciejczyk, która w czerwcu samodzielnie wydała debiutancką płytę "Śnienie" oraz Konrad Aksinowicz - reżyser, scenarzysta, autor książki "Samorealizacja Filmowa". Tworzył teledyski m.in. dla: De Mono, Brodki, Lemon, Lady Pank, Margaret, Mikromusic, Sarsy, Sary Kordowskiej i wielu innych. 

19.00-20.00 - Retransmisja koncertu Spajku i Dziunek cz.1

Spajku to mistrz ceremonii, Dziunek to producent i beatmaker. Duet został wyróżniony rok temu w konkursie "Wydaj płytę z Będzie Głośno" i doceniony przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS w kategorii "Najlepsze teksty". Koncert składu Spajku/Dziunek odbył się 11 czerwca 2021 roku w studiu Czwórki.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" Jarosław Iwaszkiewicz "Panny z wilka". Czyta Justyna Kowalska - laureatka nagrody Arete za debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia.


logo


10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - 1 października przypada Dzień Polskiej Muzyki. Obchodzony już po raz trzeci. Ta wyjątkowa kampania promuje polskich artystów, wspiera rodzimy rynek i podkreśla rolę muzyki w życiu każdego z nas. W audycji zaprezentujemy najpiękniejsze piosenki dziecięce po polsku m.in. Laleczka z saskiej porcelany, Puszek okruszek, A ja wolę moją mamę, Stary niedźwiedź mocno śpi, Kolorowy wiatr, Mucha w mucholocie i wiele innych.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Światowy Dzień Ptaków... czyli jak rozpoznawać ptaki po odgłosach i kim jest ornitolog.

17.15 - "Rodzina pod żaglami" - Jak wybrać i jak się przygotować do podróży jesienią i zimą?

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Czy rodzicielstwo kiedykolwiek się kończy? W jaki sposób dbać o jakość w rodzinie? Kto ponosi konsekwencje braku konsekwencji? Czy przyjdzie taki dzień, że nie będzie bałaganu? Czyżby motywacja była przereklamowana? Granice czy wolność - czego potrzebują nasze dzieci?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w audycji udzieli Izabela Antosiewicz, autorka książki "Nakarm, naucz i puść wolno. Jak wychować dzieci na szczęśliwych dorosłych".

Gość zaprasza nas do swojego domu i do rodzin, z którymi miała okazję pracować. Jak sama mówi, nigdy nie dzieli się tym, czego nie przetestowała na żywym organizmie własnej rodziny. Żona z ponad 25-letnim stażem, matka trójki dorosłych dzieci, Mind Opener, propagatorka rodzicielstwa opartego na Mocnych Stronach i metody "zielonego ołówka", przewodniczka rodziców po drodze do szczęśliwej dorosłości ich dzieci.​

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Aleksandra ODET Dąbrowska - pianistka, wokalistka, autorka muzyki i tekstów. Jest absolwentką gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki, na której aktualnie pracuje na stanowisku Asystenta. W latach 2011/2012 doskonaliła swoje umiejętności w Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasie prof. Joan Havill. Koncertuje w kraju i za granicą.

Jest wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Rektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.​

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Mała księżniczka" na podstawie książki France Hodgson Burnett, w adaptacji Doroty Kawęckiej, w reżyserii Andrzeja Jarskiego. Teatr Polskiego Radia, 1994 r.

Wystąpili: Wizmur Joanna, Kożuchowska Małgorzata​, Tomaszewska Hanna, Rojewska Aleksandra, Głowacka Beata, Dubrawska Mirosława, Domańska Ewa, Bursztynowicz Barbara, Barycz Ryszard, Bajor Piotr.


.
            

17.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka [PREMIERA]

W programie autorka rozpoczyna cykl poświęcony Koncertowi fortepianowemu f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Audycję wypełni wykonanie genialnego Józefa Hofmanna.

20.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński

Leszek Kułakowski w jazzowych interpretacjach dzieł Chopina. Ponadto w programie usłyszymy wybitną wokalistkę jazzową Camille Bertault w wokalnych kreacjach dzieł Johanna Sebastiana Bacha i Maurice’a Ravela.

21.00 - "Chopin inspiruje" - Wojciech Krzyżanowski [PREMIERA]

Trzecia część rozmowy ze zdolną młodą pianistką, Zuzanną Pietrzak.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU