09.00-12.00- "Jedyne takie miejsce" / Siedlęcin - zaprasza Roman Czejarek
Siedlęcin (Dolny Śląsk) i jedyna w Polsce wieża rycerska oraz legenda Rycerzy Króla Artura. Zapora wodna, Perła Zachodu i malowidła wpisane na światową listę zabytków. Wszystko w małej zapomnianej wiosce ukrytej w górach. Program na żywo z Siedlęcina także z relacjami video w mediach społecznościowych.
16.00-17.00 - "Radiogra" - zaprasza Marcin Kusy
Pierwsza po letniej przerwie audycja Radiogra, czyli piosenkami chcemy opowiedzieć o tym, co dzieje się w popkulturze. Dziennikarze muzyczni radiowej Jedynki wybierają kategorie i piosenki, Słuchacze zgadują hasło. Osobowości, artyści wszech czasów, największe i najmniejsze przeboje, filmy, musicale i skandale - o to m.in. będziemy pytać. Jako podpowiedzi wykorzystamy piosenki. To one naprowadzą na właściwy trop.
17.00-18.00 - "Moja lista przebojów" - na pierwszą audycję zaprasza Marcin Kusy
Nowa pozycja w ramówce Jedynki
Moja Lista Przebojów czyli 10 najlepszych piosenek mijającego tygodnia zaprezentowanych przez dziennikarzy muzycznych Jedynki. Nowości i wielkie powroty, utwory z całego świata i przegląd najlepszych polskich piosenek. Każdego tygodnia inne notowanie, które specjalnie dobiorą poszczególni redaktorzy. Ponadto, chcemy poznać ulubione piosenki naszych słuchaczy, a w zamian wręczymy wyjątkowe, muzyczne nagrody. Zapraszamy w każdą sobotę od 17.00. Kolejne notowania znajdą się na naszej stronie jedynka.polskieradio.pl.
10.00-12.00 - "Upiór w eterze" - Waldemar Malicki Show - Waldemar Malicki
12.00-13.00 - "Mazurek słucha..."/ Profesora Jerzego Bralczyka - prowadzi Robert Mazurek
Najpierw Słowianin, potem Europejczyk. Cechy charakterystyczne: obfity zarost i rozwiązany język, czasem wręcz rozwiązły. Mimo dobrotliwej aparycji, wzbudza lęk. W szczególności pośród tych, którzy "włanczają" i "wracają z powrotem". Hobbystycznie kolekcjonuje polskie i zagraniczne wydania "Pana Tadeusza" oraz podręczniki dobrego zachowania i mówienia.
13.30-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta
15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Konkurs (Chopinowski) w archiwach - aut. Monika Zając i Jakub Kukla
W przeddzień rozpoczęcia przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego proponujemy Państwu spojrzenie na to niezwykłe święto przez pryzmat wspomnień pianistów biorących w nim udział. Czy Konkurs się zmieniał i jak wspominają udział w nim kolejne generacje artystów: Lidia Grychtołówna - laureatka z 1955 roku, Janusz Olejniczak - laureat z 1970 roku, Magdalena Lisak - laureatka z 1995 roku czy Jacek Kortus - z 2005 roku.
Co zapamiętali najlepiej i jak dziś wspominają konkursowe zmagania? W audycji przypomnimy wypowiedzi zachowane w Archiwach Polskiego Radia i posłuchamy muzyki Fryderyka Chopina w interpretacjach polskich finalistów.
17.00-19.00 - "Koncerty à la carte" - prowadzi Andrzej Sułek
19.00-19.30 - "Miejscówka z Dwójką" / Małgorzata Walewska i Lech Napierała w repertuarze filmowym
To nietypowe spotkanie mezzosopranistki i pianisty. Choć oboje wywodzą ze świata muzyki klasycznej, tym razem podjęli nowe wyzwanie. W kameralnej atmosferze przytulnego studia nagraniowego wykonali hity musicalowe i filmowe.
Mezzosopranistka Małgorzata Walewska ukończyła Akademię Muzyczną im Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Haliny Słonickiej. Po studiach występowała w Bremer Theater, a następnie została zaangażowana przez wiedeńską Staatsoper. Kolejne lata przyniosły angaże w takich teatrach jak: Semperoper w Dreźnie, Deutsche Oper w Berlinie, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Covent Garden w Londynie, Palacio de Bellas Artes w Meksyku, Grand Théâtre de Genève czy Teatr Wielki - Opera Narodowa.
W 2014 roku została mianowana dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. W 2016 roku otrzymała nadawany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złoty Medal Gloria Artis.
Pianista Lech Napierała jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu w klasie Davida Lutza. Występował w tak prestiżowych salach koncertowych jak: wiedeńskie Musikverein, Konzerthaus, Tokio Bunka Kaikan, Filharmonie Narodowe w Warszawie, Berlinie, Sofii, Lubljanie, Bukareszcie, NOSPR w Katowicach, Studio Koncertowe Polskiego Radia czy Teatr Wielki - Opera Narodowa.
Lech Napierała partneruje na scenie m.in. Tomaszowi Koniecznemu, Oldze Pasiecznik, Aidzie Garifullina, Krzysztofowi Chorzelskiemu, Gerardowi Wyssowi. Od 2013 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie, a od roku 2018 jest też gościnnym wykładowcą Akademii Operowej, działającej przy Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Artyści, podczas wspólnego występu wykonają między innymi takie przeboje jak "Moon River" czy "Don't Cry for Me Argentina".
19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / Stanisław Ignacy Witkiewicz "Szalona lokomotywa"
prod. 2005, adaptacja i reżyseria Jan Warenycia, realizacja akustyczna Tomasz Perkowski, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko
Obsada: Henryk Talar, Mariusz Bonaszewski, Anna Dereszowska, Ewa Wiśniewska, Leon Charewicz, Magdalena Zawadzka, Andrzej Blumenfeld, Sylwester Maciejewski, Ewa Dałkowska, Tadeusz Borowski
20.00-23.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski, w studiu Joanna Grotkowska
Transmisja z Filharmonii Narodowej
Uroczysty koncert inauguracyjny XVIII Konkursu Chopinowskiego - Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki; Belcea Quartet; soliści: Yulianna Avdeeva - fortepian */**, Philippe Giusiano - fortepian **, Kevin Kenner - fortepian **, Dang Thai Son - fortepian **, Seong-Jin Cho - fortepian ***, Krzysztof Firlus - kontrabas
Robert Schumann Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44 *, Johann Sebastian Bach Koncert na 4 fortepiany a-moll BWV 1065 **, Ludwig van Beethoven III Koncert fortepianowy c-moll op. 37
00.00-02.00 - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek
02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański
04.00-06.00 - "Trójka budzi: Jazz’n’bass" - Michał Grabkowski
06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan
W audycji m.in.:
7:15 Gwiazdy Wielkiego Finału Super Bowl
Poznaliśmy muzyczne gwiazdy, które wystąpią podczas wielkiego finału Super Bowl, największej jednorazowej sportowej imprezie na świecie. Tym razem w mini koncercie, który odbywa się zawsze w przerwie meczu, wystapi aż pięciu artystów. Taki koncert trwa nieznacznie ponad kwadrans, ale jest najlepiej oglądanym tego typu wydarzeniem na świecie. Będzie to występ 5 artystów hip–hopowych, dziedziny muzyki która w Stanach Zjednoczonych należy obecnie do najpopularniejszych. W Los Angeles zagrają: Dr. Dre, Snoop Dogg, Eminem, Mary J. Blige i Kendrick Lamar;
09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz
Goście: Marcin Kierwiński, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska), Bartosz Kownacki, Prawo i Sprawiedliwość, Paweł Szrot, Kancelaria Prezydenta, Piotr Zgorzelski, Polskie Stronnictwo Ludowe.
Śniadanie w Trójce jest transmitowane online. Stream będzie dostępny na Facebook-u i Twitterze Trójki, YouTubie Polskiego Radia oraz stronie internetowej Polskiego Radia.
10.00-12.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski
Cz. 1 - ZAGRANICZNA ROBOTA
Opowieści (zawarte w kilku piosenkach) o tym, jak to ludzie ciągną do zagranicznej pracy i jakie potem z tego są kłopoty.
Cz.2 - Wyspa na prerii – WIECZÓR NA RANCHO W ARIZONIE
Opowieść o tym, jak zjeżdżamy pickupami, ustawiamy je w krąg dookoła ogniska i organizujemy imprezę na prerii;
12.00-13.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki
gość: Igor Gorzkowski, reżyser i dramaturg
Jesteśmy w teatrze i poznajemy jego nietypowe oblicze. Oblicze zwane: niezależnością. Igor Gorzkowski, gość Redbada to założyciel pierwszego niezależnego teatru – „Studia Teatralnego Koło”. Z reżyserem i dramaturgiem porozmawiamy o edukacji teatralnej, rozwoju niezależnych scen, oraz reżyserowaniu sztuk teatralnych;
13.00-14.00 - "Wykonane w Polsce" - Tomasz Żąda
15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska
BYĆ BOGATYM I OSZCZĘDNYM
Są różne metody, żeby stać się bogatym. Jeden ze sposobów – być oszczędnym. W PRL-u miesiącem oszczędzania był październik. Światowym Dniem Oszczędzania – dniem szczególnie promującym ten pomysł miał być 31 października. Jednak żeby zacząć oszczędzać, trzeba mieć jakąkolwiek nadwyżkę. Jak do niej dojść? Francuski Łącznik doradzi.
16.00-17.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński
17.00-19.00 - "Pora na rytm" - Leszek Adamczyk
19.00-22.00 - "Departament rytmu" - Łukasz Ciechański
22.00-00.00 - "Wydział Rytmiki Stosowanej" - Aleksandra Kaczkowska
08.06 - "Polki" - zaprasza Magdalena Merta
W audycji poświęconej wybitnym Polkom o pisarce Magdalenie Samozwaniec.
17.06 - "Temat dnia/ Gość PR24" - zaprasza Tadeusz Płużański
Rozmowa z profesorem Markiem Szwagrzykiem i profesorem Janem Żarynem o tegorocznej edycji festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".
17.36 - "Temat dnia/ Gość PR24" - zaprasza Tadeusz Płużański
Rozmowa dr. Karolem Mazurem o rocznicy upadku Powstania Warszawskiego.
09.00-10.00 - "Sobotologia" - Szymon Jaworski
Odwiedzimy Mistrzostwa Polski w Kendamie w Muzeum Azji i Pacyfiku i pobawimy się tą tradycyjną zabawka zręcznościową wywodzącą się z Azji.
10.00-11.00 - "Światła wielkiego miasta" - Martyna Matwiejuk
Odkryjemy mniej oczywiste oblicze stolicy Francji: zagramy na najstarszym na świecie boisku do koszykówki, poszukamy tajemniczego jeziora położonego pod deskami operowej sceny, a miłość nauczymy się wyznawać w 250 językach!
12.00-13.00 - "In English please" - Ada Janiszewska
Spotkanie z Tapuwe Mutseyekwa - studentką, która do Polski przyjechała z Zimbabawe. Czy spotkanie z naszą kulturą odbyło się bezboleśnie? W cyklu "Legal Alien" wyjaśnimy, dlaczego w Polsce tak popularne jest grzybobranie, zaprosimy do Warszawy na wystawę jednego z najbardziej niezwykłych polskich malarzy - Zdzisława Beksińskiego, a John Beauchamp wyjaśni o co chodzi z jazzem w piosence Sanah i Vito Bambino.
16.00-17.00 - "Muzyczne Biuro Podróży" - Mateusz Tomaszuk
Sprawdzimy jak brzmią dźwięki z albumu "Years In Marble" skomponowane przez pochodzącego z Lyonu Raoula Vignala. Czy są one idealne jako tło do gotowania, skoro powstawały w zaciszu jego kuchni? Poznamy również fragmenty albumu Maxwella Farringtona & Le Superhomarda.
17.00-18.00 - "Nie na żarty" - Mateusz Kulik
Scotch eggs - doskonała przekąska, którą zabiera się pikniki. Chrupiąca panierka, która skrywa mielone mięso i jajko. Jak przyrządzić jajko po szkocku, jakie warianty tej potrawy możemy spotkać i czy jest to trudne danie do przygotowania?
13.00-14.00 - "Kurtyna w górę" - Kulfon i Monika opowiadają o teatrze i przystępują do pisania scenariusza do swojego radiowego przedstawienia. Postanowili przygotować sztukę na podstawie bajki o Jasiu i fasoli.
16.00-17.00 - "Detektyw Maurycy Śladek na tropie" - Detektyw Maurycy na tropie legendy o złotym pociągu. Maurycy zniecierpliwiony brakiem turystów chętnych do przejażdżki jego drezyną postanawia poszukać innych sposobów na szybkie wzbogacenie się i wyrusza do Gór Sowich w poszukiwaniu legendarnego zaginionego złotego pociągu.
Dla rodziców:
21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - Magda i Sergiusz opowiedzą o Łotwie. Ich rozmówcą będzie Grzegorz Skrzypak, dziennikarz, autor programu telewizyjnego Turystyczna Jazda. Razem poszukają polskich śladów w Rydze, zarekomendują najpiękniejsze bałtyckie plaże i odwiedzą największy park rozrywki w tej części Europy.
22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - Historia powstania czwartej płyty w dyskografii Queen "A Night In The Opera". W całości w ramach Pół Pięknej Płyty przedstawimy płytę, z której pochodzą nieśmiertelne giganty - "Bohemian Rhapsody" czy "Love Of My Life". Album wydany 21 listopada 1975 roku. Będzie też przypomniany 16. brytyjski i 18. amerykański LP The Rolling Stones "Tattoo You" wydany 24 sierpnia 1981 roku, który dokładnie 40 lat temu znajdował się na pierwszym miejscu Billboardu, na liście sprzedaży płyt.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
08.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - "Tysiąc Tysięcy Rękawiczek" Piotra Wojciechowskiego w reżyserii Jan Warenycia, TPR, 2006 r.
Wystąpili: Radkiewicz Filip, Marzecki Tomasz, Lewandowski Łukasz, Klamczyńska Anna.
08.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]
Haydn - koncertowo, Mozart - plenerowo i Beethoven - symfonicznie, tak rozwinie się sobotni program w audycji z cyklu Weekendowe potpourri. A w szczegółach - Koncert G-dur z zespołem L’Arte del l’Arco wykona włoska fortepianistka Jolanda Violante, Ensemble Zefiro podda nas urokom dętego Divertimenta B-dur salzburskiego mistrza, a na koniec zabrzmi prometejska w śmiałej kolorystyce muzyka Beethovena do baletu Die Geschöpfe des Prometheus w interpretacji symfoników z Melbourne.
10.00 - "Chopin. Konteksty, kontrasty, konfrontacje" - Maciej Grzybowski [PREMIERA]
W najbliższej audycji posłuchamy walców Chopina, Czajkowskiego, Brahmsa oraz Ravela w mistrzowskich kreacjach m.in. Józefa Hofmanna, Artura Benedettiego Michelangelego, Artura Rubinsteina, Światosława Richtera, Dinu Lipattiego i Murray’a Perahii.
22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski
W audycji autor kontynuuje swoją opowieść o Arturze Rubinsteinie. Tym razem artystę usłyszymy w interpretacjach dzieł Ludwiga van Beethovena. W programie zabrzmią m.in. Sonata c-moll "Patetyczna", Sonata f-moll "Appassionata" oraz IV Koncert fortepianowy G-dur w nagraniu na żywo, dyrygowanym przez Dimitra Mitropoulosa.
Zapraszamy!