Polskie Radio

"Czas pogody" i "Do trzech razy nuta". Polskie Radio na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 20:00
Historia o tym, jak bagietka z majonezem stała się paszportem do wolności. O ósmej edycji Festiwal Literatury dla Dzieci, który w 2021 roku odbędzie się pod hasłem: Palce lizać! W "Wieczorze ze słuchowiskiem" - "Miłość na Krymie" Sławomira Mrożka a także transmisje z przesłuchania I etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
studio Dwójki
studio DwójkiFoto: Grzegorz Śledź/PR2
logo


10.00-12.00 - "Czas pogody" - zaprasza Zbigniew Krajewski

To już 5 lat jesteśmy z Państwem, podpowiadamy, radzimy, pokazujemy ciekawych ludzi i ich pasje, a czasami tych wielkich i znanych, którzy też nie poddają się upływowi czasu: przy okazji naszego małego jubileuszu przypomnimy fragmenty audycji m.in z udziałem psycholog dr Ewy Woydyłło, znakomitego aktora Stanisława Brudnego, himalaistki Anny Czerwińskiej oraz Reny Rolskiej. Nie zabraknie perełek z naszego kabaretowego archiwum, bo to jest właśnie... Czas pogody!

22.00-23.00 - "Koncert Chopinowski" - zaprasza Adam Rozlach

Pierwsza relacja z przesłuchań I etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie.

logo

09.30-10.00 - "Magazyn filmowy" - prowadzi Beata Kwiatkowska

10.00-15.00 - Transmisja z Filharmonii Narodowej - przesłuchania I etapu XVIII  Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego - prowadzi Jacek Hawryluk, w studiu Ewa Szczecińska

15.00-17.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / Sławomir Mrożek "Miłość na Krymie"

prod. 2005, adaptacja i reżyseria Krzysztof Zaleski, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko

Obsada:  Łukasz Lewandowski, Anna Dereszowska, Maria Pakulnis, Krzysztof Wakuliński, Sławomir Pacek, Krzysztof Kowalewski, Krystyna Tkacz, Krystyna Królówna, Krzysztof Banaszyk, Jan Jurewicz, Kazimierz Wysota, Tomasz Marzecki i Krzysztof Zaleski. Opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko, realizacja akustyczna Andrzeja Brzoski

17.00-22.00 - Transmisja z Filharmonii Narodowej - przesłuchania I etapu XVIII  Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego - prowadzi Klaudia Baranowska, w studiu Krzysztof Dziuba

22.00-00.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Piotr Metz, Tomasz Szachowski i Przemysław Psikuta

Miles Davis - "We Want Miles" 1982 Columbia


logo

00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański 

02.00-04.00 - "Polarny w tropikach" -  Michał Pomianowski 

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann 

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Marcin Witan

08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan/Raf Uzar

09.00-10.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk 

Zagadki i ciekawostki dla dzieci. „Kino dzieci” – Maciej Jakubczyk o najciekawszych propozycjach filmowych dla dzieci i młodzieży.

10.00-11.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek

M.in.: rocznica bitwy pod Chocimiem (1621) – Leszek Wiśniewski, Piotr Łyszkiewicz o muzycznych nowościach, Anna Gulak o malarstiwe Bilińskiej, Robert Zapotoczny o oszczędzaniu.

11.00-13.00 - "Muzyczne podróże" - Raf Uzar& Małgorzata Jakubowska

13.00-13.45 - "Trójka literacka" - Magdalena Złotnicka 

Goście: prof. Grażyna Halkiewicz-Sojak i prof. Franciszek Józef Fert

Temat: Życie i twórczość Cypriana Kamila Norwida.

13.45-14.00 - "Kwadrans Leszka Długosza"

14.00-16.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński

16.00-17.00 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Justyna Grabarz

17.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Krzysztof Łoniewski

19.00-20.00 - "Koncert w Trójce" - Zofia Sylwin 

Późni wnukowie śpiewają Norwida. 200 rocznica urodzin C.K. Norwida – Fundacja „Sztafeta”, transmisja i streaming;

20.00-21.00 - "Scena teatralna Trójki" - Barbara Marcinik 

„PACIERZ NOŚCIERZ”

powracamy do Archiwum Polskiego Radia i zarazem do finału XX Festiwalu Dwa Teatry. Mamy szansę ponownie podziwiać na Scenie Teatralnej Trójki ANDRZEJA MASTALERZA, który za  rolę w słuchowisku Mateusza Żaboklickiego , w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz otrzymał specjalną  Nagrodę ZASP-u. A także honorową, nowo-ustanowioną Nagrodę za Debiut Dramatopisarski w TPR. 

Przypominamy, że wcześniej jego sztuka została nagrodzona w Konkursie Trójki i ZAiKS-u  Nasłuchiwanie. Gościnność (2019).

21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska 

  

logo


7.06 "Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja" - Maciej Woźniakiewicz

Niedzielne audycje kulturalne w Polskim Radiu 24 rozpoczniemy o poranku wspomnieniem aktorki Heleny Modrzejewskiej. Jedną z najwybitniejszych aktorek w historii polskiego teatru przypomni prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki.

8.35 "Rozmowa kulturalna" - Maja Kluczyńska

Niedługo potem zabierzemy Państwa na wycieczkę do NCK - Galerii Kordegarda, na wystawę "Sztukmistrz Norwid - rysunki".Ekspozycja zawiera kilkadziesiąt spośród ponad pięciuset szkiców i kilkudziesięciu rycin Norwida  znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk oraz Biblioteki Narodowej. O wystawie opowiedzą 

Katarzyna Haber – kuratorka wystawy  i    Joanna Bancerowska– organizator wystawy NCK.

19.06 - "Życie z duszą czy bez" - Filip Memches

Wieczorem pochylimy się nad nauczaniem błogosławionego prymasa Stefana Wyszyńskiego. Wspomnimy także kontrowersje, jakie wzbudzało ono za życia kapłana i sprawdzimy, na ile jest ono dziś aktualne. Pomoże nam w tym prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk.

22.06 "Poczytnik" - Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert

Na koniec zachęcimy Państwa do refleksji nad literaturą. W "Poczytniku" zajmujemy się literaturą w ujęciu eseistycznym.Prowadzący poruszają nie tylko kwestie związane z nowościami na rynku wydawniczym, ale przede wszystkim zagłębiają w meandry biografistyki, filozoficzne konteksty w twórczości literackiej autorów i  badają trendy w najnowszej literaturze.


..


09.00-11.00 - "Tędy po trendy" - Mateusz Kulik

Monica Zieliński - absolwentka dziennikarstwa z USA opowie czym różni się życie w Polsce od tego w USA. Monica od 2016 roku mieszka w Warszawie, szuka swoich polskich korzeni. Na swoim kanale na Youtubie zajmuje się przede wszystkim biznesem i kulturą.

13.00-14.00 - "Sztuka jedzenia" - Beata Kwiatkowska

Historia o tym, jak bagietka z majonezem stała się paszportem do wolności. Trevor Graham jest reżyserem filmu "Monsieur Mayonnaise", w którym długa bułka służy do przemytu. Czy jednak ten rodzaj bułki ma rodowód francuski? Choć bagietka jest monumentalna jak wieża Eiffla czy Łuk Triumfalny, jej ojczyzną jest… Austria.

15.00-16.00 - "Artystyczny wybieg" - Katarzyna Cygler

Na czwórkowym Artystycznym Wybiegu polscy uczestnicy Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, a także Teoniki Rożynek - laureatka nagrody za muzykę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz  Aleksandra Wielgomas, piosenkarka i autorka tekstów występująca pod pseudonimem LUNA.

17.00-19.00 - "Funkadelia" - Marcin Hubert

W FUNKADELII Fisz Emade i Tworzywo, Nightmares on Wax, nowy album Kit Sebastian, duet 4Hero jako Jacob's Optical Stairway, czyli żelazna klasyka muzyki drum & bass, a w drugiej godzinie mnóstwo połamanych, breakbeatowo-klubowych nowości (Eris Drew, Yosh, Neil Landstrumm, Denham Audio, Ronan, etc.). 


PRD logo 

10.00-11.00 - "Dźwięk dobry" - Dźwięki związane ze szkołą to nie tylko hałas przerwy i szkolny dzwonek. Sprawdzimy jak brzmi szkoła współcześnie i jak brzmiała i wyglądała dawniej. Wizyta w Muzeum Elementarza.

17.00-18.00 - "Kulturoteka" - Za nami XVIII Europejski Integracyjny Festiwal Piosenki Dziecięcej "INTERMUZA Sosnowiec 2021" pod dyrekcją artystyczną JACKA CYGANA. W programie relacja z koncertu galowego.

Dla rodziców:

21.00-22.00 - "Kulturalna strefa" - Uwielbiany przez dzieci i rodziców, jeden z największych w Polsce - Festiwal Literatury dla Dzieci. W 2021 roku odbędzie się jego ósma edycja pod hasłem: Palce lizać! Na początku października zobaczymy się w Gdańsku, a w grudniu - w Krakowie. Każdego roku organizatorzy szykują  dla uczestników festiwalu program pełen literackich wrażeń. Przeżycia niepowtarzalne i zapadające w pamięć wizytówka tego festiwalu. Cel jest jeden, za to doniosły: wychować pokolenie świadomych i aktywnych czytelników. Inspirować do sięgania po lektury ciekawe, ważne i wartościowe. O festiwalowych wydarzeniach w Kulturalnej Strefie opowie jego dyrektor Łukasz Dębski.

22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica" - W audycji pojawią się znane piosenki w nowych interpretacjach. Czy słyszeliście wielki przebój No Doubt "Don't Speak" w wykonaniu Haley Reinhart w stylu lat 60tych? Będą również covery z polskiego podwórka muzycznego.


.
    

09.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]

Szwedzki Mozart wariacyjnie i Mozart właściwy w Kwintecie dętym z fortepianem, wczesny Mendelssohn i Sonata skrzypcowa, ale też jedno z największych arcydzieł kantatowej muzyki romantyzmu - Rapsodia Brahmsa Podróż zimowa w góry Harzu z Marjaną Lipovšek w partii wokalnej, a także zupełnie nieznany, a bardzo ciekawy Koncert fortepianowy c-moll Ottona Malinga, duńskiego przedstawiciela późnego romantyzmu.

17.00 - "Nie samym Chopinem" - Adam Rozlach [PREMIERA]

Audycja poświęcona wybitnemu tenorowi Peterowi Andersowi.

21.00 - "Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera" - z komentarzem Marty Jankowskiej [PREMIERA]

Przed nami ostatnia audycja z cyklu "Wielkich recitali" poświęcona uczestnikom Konkursu Chopinowskiego z 1960 roku. W programie usłyszymy o dalszych losach Aleksandra Słobodianika, rozwoju jego kariery muzycznej. Wrócimy raz jeszcze do recitalu z 1971 r., podczas którego wykonał on oba zeszyty etiud Fryderyka Chopina, co stanowiło nie lada wyzwanie nawet dla tak utalentowanego pianisty! Nie zabraknie też nagrań studyjnych.

 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU