09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek
Wynajem czy kredyt? Skoro ceny mieszkań rosną w całym kraju, to może lepiej wynajmować? A może na odwrót skoro opłaty rosną to zamiast wynajmować lepiej kupić własne, ale na kredyt? A jeśli kredyt to jak zwiększyć swoją zdolność kredytową? Jak wygląda to w dużych miastach a jak w małych? Gość - Bernadeta Wiekiera, ekspert ds. nieruchomości, autorka bloga "Pani agent odpowiada". Co sądzą młodzi ludzie stojący przed trudnymi decyzjami mieszkaniowym - wynajmować czy kupić? - materiał Patryka Bedlińskiego. Ponadto w audycji: Poradnik Językowy - Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci, konkursy "A to kto to?", "Od małego dla dużego", Turystyczna lista przebojów PL oraz słuchowisko "Między ustami a brzegiem pucharu" Marii Rodziewiczówny.
19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Jankowska
Białe kruki z archiwów kopalni soli ''Wieliczka"
Turyści tacy jak Fryderyk Chopin, Eliza Orzeszkowa z rodziną czy Jan Matejko, w czasach późniejszych Józef Piłsudski i Józef Haller zostawili po sobie wpisy i zdjęcia z wizyty w podziemiach kopalni. Autografy słynnych Polaków, którzy jako pierwsi mogli obejrzeć wnętrze Wieliczki znajdują się w rejestrach gości wprowadzonych pod rządami austriackimi. W archiwach zachowano także wspomnienia z podziemnej transmisji Polskiego Radia w dniu Barbórki z 1927 roku. Dokumenty pozwalają odtworzyć dzieje kopalni, organizację pracy od czasów średniowiecza, a także panujące prawa i obyczaje. O zbiorach archiwalnych opowie dr Iwona Pawłowska - Pich z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
Kapitan Jean Yves Cousteau - badacz mórz i oceanów
Francuski oceanograf i wynalazca, między innymi skafandra do nurkowania, prowadził pionierskie wyprawy podwodne na eksperymentalnym statku Calypso. Kierował badaniami podmorskimi, działał na rzecz ochrony środowiska morskiego, jest również autorem kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, laureatem Oscara. Jacques Yves Cousteau przez wiele lat był dyrektorem Muzeum Oceanograficznego w Monte Carlo, dziś Muzeum nosi imię słynnego kustosza. Gość: prof. Mariusz Sapota, Dyrektor Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.
20.00-22.00 - "Tu jest muzyka" / "Wieczór z operą i operetką" - zaprasza Robert Kamyk
W pierwszej godzinie audycji słuchać będziemy jednego z najwybitniejszych na świecie polskich śpiewaków - Artura Rucińskiego. Śpiewa barytonem, wzbudza zachwyt zarówno krytyków, jak i publiczności. Pięć lat temu zadebiutował w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Występuje też w innych najważniejszych teatrach operowych świata. W drugiej godzinie - operetka "Hrabina Marica" Imre Kalmana.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - Maria Rodziewiczówna "Między ustami a brzegiem pucharu". Słuchowisko z roku 1983 w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego m.in. z Krzysztofem Kołbasiukiem, Joanna Sobieską, Zofią Rysiówną, Marcinem Sławińskim.
21.45 - "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).
23.50 - "622 upadki Bunga" Witkacego w interpretacji Marcina Hycnara.
00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz
00.55-01.00 - Przypadki słowa / Tomasz Jastrun "Przed zmierzchem" - aud. Iwony Smolki
01.00-07.00 - Konkurs Chopinowski - przesłuchania (powtórka) - prowadzi Marek Zwyrzykowski
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
Masowy śmiech tysięcy kobiet i mężczyzn z całego świata - ten dźwięk przebija się przez ściany i fasady Kunsthalle w Bratysławie. To akustyczna rzeźba zatytułowana "To jeszcze nie noc" autorstwa polskiej artystki Katarzyny Krakowiak. O tym sensorycznym doświadczeniu, polifonicznym spektaklu dźwiękowym i o śmiechu jako narzędziu komunikacji porozmawiamy z artystką o godz. 9.30.
W audycji także: spotkania z pianistami uczestniczącymi w przesłuchaniach I etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, "Bestiariusz japoński" Witolda Vargasa oraz wszystko na temat All About Freedom Festival.
10.00-15.00 - Transmisja z Filharmonii Narodowej - przesłuchania I etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego - prowadzi Jacek Hawryluk, w studiu Ewa Szczecińska
15.15-17.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek
"Za ramę jednego z obrazów zatknięta była niewielka pożółkła karteczka z odręcznym napisem w języku francuskim (...)" - takie znalezisko odkryto za ramą jednego z czterech obrazów wybitnego niemieckiego pejzażysty - Jakoba Philippa Hackerta, które do końca października możemy podziwiać na Zamku Królewskim na Wawelu. Dzieła malarza rozchwytywanego w drugiej połowie XVIII i na początku XIX wieku malarza przedstawiają widoki okolic Neapolu i krajobraz toskański. Jak to się stało, że obrazy, które niegdyś należały do kolekcji rodziny Lanckorońskich wzbogaciły niedawno wawelskie zbiory oraz co mają wspólnego z Johannem Wolfgangiem Goethem i jakie wielkie wydarzenie zapowiadają - o tym rozmawiamy z dr Joanną Winiewicz-Wolską, kierownik działu Zbiorów Malarstwa w Zamku Królewskim na Wawelu.
W audycji nie zabraknie też opowieści o Śląsku i o Ślązakach - a to za sprawą rozmowy ze Zbigniewem Rokitą, tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Nike oraz Nagrody Nike Czytelników, przyznanej za książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku". Zaprosimy również na słuchowisko oparte na tekstach prozatorskich Tadeusza Różewicza - "Próba Rekonstrukcji”. Usłyszymy je w najbliższy piątek 8 października o godzinie 17.00 na antenie Dwójki. Opowiemy także o wyjątkowym projekcie dotyczącym Zygmunta Glogera oraz o ogólnopolskim programie artystyczno-społecznym "Nowy Głos" oraz spektaklu teatralno-operowym "Nowy Głos: L.E.M", który będzie można obejrzeć 7 października o godzinie 11.00 w Kłodzkim Ośrodku Kultury.
17.00-22.00 - Transmisja z Filharmonii Narodowej - przesłuchania I etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego - prowadzi Klaudia Baranowska, w studiu Joanna Grotkowska
22.00-23.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta
23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Rafał Księżyk
LITERATURA W DWÓJCE:
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.
00.00-02.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski
02.00-03.00 - "GH+ Extra" - Grzegorz Hoffmann
03.00-04.00 - "Klub Trójki" / powtórka - Arkadiusz Gołębiewski
04.00-06.00 - "Trójka budzi / nowa fala" - Jędrzej Kodymowski
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański
W audycji m.in. o długach młodych Polaków, o różnicach w wykształceniu - ze względu na płeć oraz o sztucznej inteligencji, która dokończyła X symfonię Beethovena.
08.45-09.00 - "Letni salon Trójki" - Beata Michniewicz
Gościem - Jakub Kumoch z Kancelarii Prezydenta.
09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka
Trójka przygotowuje specjalny wieczór - "Życia rysy - Agnieszka Osiecka". Tym razem gościem będzie Stanisława Celińska. W audycji zajrzymy też m.in. do poznańskiego Centrum Szyfrów Enigma oraz na 37 Warszawski Festiwal Filmowy.
11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda
W audycji m.in. o średnim wieku aut na polskich drogach, lubelskiej szkole bez jedynek oraz o systemie nadawczym DAB+.
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej
Powiemy m.in. o nawet milionie złotych kary za fake-newsy o COVID-19. Jest już projekt ustawy. W spotkaniu z reportażem - "Cichy memoriał - Grybowska saga" Moniki Chrobak. To opowieść o dziesięciu muralach na budynkach i drewnianych stodołach, które upamiętniają różnorodność narodową, wyznaniową i kulturową.
19.00-20.00 - "Trzy wymiary gitary" - Piotr Baron
20.00-21.00 - "Trójkowy poWiernik" - Marek Wiernik
21.00-22.00 - "Polski express" - Tomasz Żąda
22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska
W ostatnim czasie otwarto w Polsce kilka nowych muzeów – w większości w adaptowanych budynkach. Jednak nie było tego typu prestiżowej inwestycji, tworzonej od zera. Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) ma zostać otwarte za dwa lata. Goście: Anna Grajewska - zastępczyni dyrektorki ds. komunikacji oraz Mikołaj Mundzik, wicedyrektor do spraw inwestycji MSN.
23.00-00.00 - "Łagodne takty" - Roman Dziewoński
LITERATURA W TRÓJCE:
12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.
22.06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski
Audycja, którą tworzą dwie, skrajnie różne osobowości literackie. Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski omawiają gorące nowości wydawnicze. Tym razem będą to recenzje najnowszych powieści autorów klasycznych dzieł z gatunku grozy i horroru: "BIlly Summers" Stephena Kinga oraz "Dom stu szeptów" Grahama Mastertona.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek
Poznamy laureata tegorocznej Nagrody Nobla z chemii oraz odpowiemy na pytanie nadesłane przez słuchacza: dlaczego dopada nas nocny głód?
15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan
Licząca sobie 4000 lat historia czekolady ma początek w starożytnej Mezoameryce, czyli na obecnym terytorium Meksyku. Dzisiaj możemy przebierać w smakach: z mandarynką, wasabi, krakersami, można jeść klasyczną, białą, z nadzieniem albo z orzechami. Jak dzisiaj wygląda produkcja czekolady?
19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski "RAU"
Wracamy do początku XXI wieku i przypominamy najlepsze imprezowe sztosy z kategorii rap. Nie zabraknie twórczości The Beatnuts, Eve, De La Soul i wielu innych.
20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek
Dlaczego jedni zostają mistrzami, a inni nie? Jak diagnozuje się zdolności muzyczne w kontekście psychologicznym? Jakie znaczenie w powodzeniu lub jego braku mają temperament, osobowość, umiejętność radzenia sobie ze stresem czy otoczenie? Trwający XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina jest okazją do rozmowy z dr Anną Antoniną Nogaj, psychologiem i skrzypaczką.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - Jarosław Iwaszkiewicz "Panny z Wilka". Czyta Justyna Kowalska - laureatka nagrody Arete za najlepszy debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia w 2019 roku.
07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Dzień Borsuka. Zazwyczaj borsuki są postrzegane przez ludzi jako niezbyt przyjemne stworzenia, dlatego pewna organizacja, znając nastawienie społeczności, postanowiła walczyć ze stereotypami. Stąd 6 października stał się Dniem Borsuka. Borsuk to największy przedstawiciel rodziny łasicowatych zamieszkujący Europę. Mieszka głównie w lasach mieszanych i liściastych. Lubi przebywać w podmokłych obszarach blisko zbiorników wodnych. Jego znakiem rozpoznawczym są czarne i białe pasy na głowie. Prowadzi głównie nocny tryb życia. To zaledwie kilka ciekawostek na temat tego stworzenia. Więcej o borsukach dowiecie się w Poranku.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica"
1. Temat: O akcji "Kobiety w internety". Idea wspierania kobiecego biznesu i cała akcja Kobiety w internety rośnie coraz bardziej z wielu stron. To znaczy, że coraz więcej kobiet robi pierwszy i kolejne kroki do tego, żeby realizować swoje marzenia i plany. Gość: Monika Czarniecka, autorka akcji "Kobiety w Internety".
2. Temat: Jak losy przodków wpływają na nasze rodzicielstwo? Możemy mówić o międzypokoleniowym współdzieleniu doświadczeń. Pisze o tym m.in. Jadwiga Jośko-Ochojska. Wskazuje na zmiany, które zachodzą w mózgu matki i dziecka już w okresie prenatalnym, który kształtuje przecież podstawy zdrowia psychofizycznego człowieka. Zaznacza, że „trauma rodziców bezpośrednio wpływa na potomstwo poprzez zmiany w gametach (męskich i żeńskich), zmiany w środowisku macicy ciężarnej oraz w ośrodkowym układzie nerwowym. Traumatyczne przeżycia i inne czynniki mogą działać zarówno na przyszłego ojca, jak i przyszłą matkę jeszcze przed poczęciem nowego osobnika. Dziedziczy się wówczas pamięć o lęku, zaburzenia psychiczne lub skłonność do różnych chorób somatycznych”. Konsekwencje odczuwania przez matkę silnych przeżyć, w tym lęku, są widoczne w życiu jej dziecka. Mogą one dotyczyć sposobu doświadczania i okazywania emocji oraz budowania więzi rodzinnych z bliskimi. Czy faktycznie tak jest? Gość: Agata Majewska, doktor nauk o rodzinie, terapeuta dzieci i młodzieży, trener. Mama dwóch córek. Autorka bloga "Mama Sowa".
23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Nowości w muzyce country. Nie zabraknie Kacey Musgraves, Rodney'a Crowella, Brandie Carlile, świeżutkiej płyty duetu Dan + Shay czy drugiego w tym roku album Erica Churcha. Ozdobą tej audycji będą nowe wersje hitów zespołu Mettalica z "Czarnego Albumu", zaproponowane przez gwiazdy sceny country.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko "Mała księżniczka" na podstawie książki France Hodgson Burnett, w adaptacji Doroty Kawęckiej, w reżyserii Andrzeja Jarskiego.
Teatr Polskiego Radia, 1994r. Wystąpili: Wizmur Joanna, Kożuchowska Małgorzata, Tomaszewska Hanna, Rojewska Aleksandra, Głowacka Beata, Dubrawska Mirosława, Domańska Ewa, Bursztynowicz Barbara, Barycz Ryszard, Bajor Piotr.
17.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwona Puchalska
Kontynuujemy lekturę nielicznych, lecz interesujących poezji okolicznościowych, składanych w młodości przez Chopina: tym razem będą to rymy biesiadne. Przypomnimy też stworzony przez kompozytora ad hoc wespół z Ignacym Maciejowskim tzw. mazurek praski oraz poświęcimy nieco uwagi życiu towarzysko-artystycznemu paryskiej polonii polistopadowej.
20.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński
Dzisiaj w programie Andrzeja Zielińskiego prezentacja koncertu Tomasza Stańki z 2010 roku podczas festiwalu „Chopin i jego Europa”. Artysta wystąpił z pianistą Dominikiem Wanią, kontrabasistą Sławomirem Kurkiewiczem oraz perkusistą z Finlandii Olavi Louhivouri. Koncert był zatytułowany „Tomasz Stańko w hołdzie Chopinowi”. Muzycy wykonali utwory patrona naszej anteny w jazzowych aranżacjach.
22.00 - Studio PR Chopin - XVIII Konkurs Chopinowski [NA ŻYWO]
Redaktorzy PR Chopin Małgorzata Pęcińska, Kamila Stępień-Kutera, Jakub Puchalski oraz Marek Bracha będą komentowali przebieg XVIII Konkursu Chopinowskiego.
Zapraszamy!