Polskie Radio

Historia, sport i kulturalne zaproszenia. Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 19:00
Czy można się uzależnić od seriali oraz czy Bach, gdyby dzisiaj żył, tworzyłby techno? Wszystko o nowych dowodach osobistych oraz jak zwiększyć bioróżnorodność w miastach i dobre samopoczucie ludzi. Jakie jest dziedzictwo Insurekcji Kościuszkowskiej. Relacje z Gali Olimpijskiej w Warszawie i z przesłuchań II etapu Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Studio emisyjne Trójki
Studio emisyjne TrójkiFoto: A. Bołdaniuk
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Daniel Wydrych

ABC nowych dowodów osobistych. Gościem audycji będzie Krzysztof Konopka z Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie. Czy można się uzależnić od seriali? O tym porozmawiamy z psycholog Moniką Gabrielą Sójką. W audycji również: konkursy "A to kto?" i "Od małego do dużego", Turystyczna lista przebojów PL oraz pierwszy odcinek słuchowiska o doktorze Murku Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, z Romanem Wilhelmim w głównej roli.

18.00-21.00 - Relacje z Gali Olimpijskiej w Warszawie

21.00-22.00 - "Historia żywa" - zapraszają Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak

Insurekcja Kościuszkowska: narodziny nowoczesnego narodu i koniec Rzeczpospolitej

Jednego tylko dnia, 18 sierpnia 1795 roku, caryca Katarzyna II podarowała swoim urzędnikom i generałom, najbardziej zasłużonym w likwidacji Rzeczpospolitej, majątki ze stu tysiącami "dusz" chłopskich na terenach zabranych w dokonanym właśnie III rozbiorze Polski. Ogółem na terenach zajętych przez Rosję podczas wszystkich rozbiorów - z blisko pół milionem "dusz". Imperatorowa powiększyła obszar swojego państwa kosztem Królestwa o tyle, ile zajmuje ówczesna Hiszpania, a Austria i Prusy zdobyły w rozbiorach mniej więcej po połowie reszty Rzeczpospolitej, która mówiąc językiem współczesnym została tym samym wygumkowana z mapy Europy. III rozbiór Polski poprzedziła 16 listopada 1794 roku, po blisko ośmiu miesiącach walk, klęska powstania, które wybuchło za sprawą zwolenników obalonej Konstytucji 3 maja "dla ugruntowania wolności i niepodległości Rzeczpospolitej" - jak zapisano w akcie insurekcji ogłoszonym przez Tadeusza Kościuszkę w Krakowie 24 marca tegoż roku. Symbolem tego powstańczego zrywu mieszkańców Rzeczpospolitej, przez szeregi którego przewinęło się blisko 150 tysięcy ludzi, jest nie tylko jego Naczelnik Tadeusz Kościuszko, ale także dzięki jego otwarciu na wszystkie stany: chłop Bartosz Głowacki, Żyd Berek Joselewicz i warszawski szewc Jan Kiliński. W jakim stopniu uosabiają rzeczywisty naród, wspólnotę, która wystąpiła w obronie Polski? Kim są ci ówcześni Polacy, czy to słowo niesie tę samą treść co np. 25 lat wcześniej, czy nabiera nowego znaczenia? Jakie jest dziedzictwo, testament Insurekcji Kościuszkowskiej, nie tylko z tym związany; kiedy naturalnym jest pytanie dlaczego Polska upadła i czy musiała upaść?

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Doktor Murek" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z Romanem Wilhelmim w roli tytułowej.

21.45 "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).

23.50 - "622 upadki Bunga" Witkacego w interpretacji Marcina Hycnara.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Zaprosimy na "Wielkie spotkania" czyli koncert urodzinowy Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Od początku działalności celem PWM było zbliżanie ludzi poprzez muzykę - czy to w ramach działań edukacyjnych, czy przez ułatwianie dostępu do materiałów nutowych, czy wreszcie przez udział w kształtowaniu gustów i popularyzację tego, co w polskiej kulturze najlepsze - czytamy na stronie Wydawnictwa. 13 października w Krakowie spotkają się artyści znani ze sceny klasycznej, jazzowej i rozrywkowej, którzy pochylili się nad kompozycjami niekwestionowanych autorytetów i wspólnie z publicznością będą świętować urodziny PWM-u, prezentując materiał wydany na krążku GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS. Szczegóły o godz. 9.30 w rozmowie z dyrektorem PWM, Danielem Cichym.​

Ponadto w audycji: relacja z przesłuchań II etapu Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina; "Kartoteka rozrzucona. Fotograficzna podróż z Różewiczem" - unikatowe zdjęcia Adama Hawałeja, który towarzyszył próbom w Teatrze Polskim we Wrocławiu; otwarcie nowej wystawy stałej na statku-muzeum "Sołdek".

10.00-15.00 - Transmisja z Filharmonii Narodowej - przesłuchania II etapu XVIII  Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (streaming) - prowadzi Klaudia Baranowska, w studiu Ewa Szczecińska

15.15-17.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Promotorka artystów, kolekcjonerka dzieł sztuki, utalentowana pianistka, kreatorka mód i trendów, legenda francuskiego życia artystycznego La Belle Époque lat 20. i 30., okrzyknięta mianem "królowej Paryża". Portretowali ją najwybitniejsi malarze epoki, była muzą dla pisarzy, poetów i kompozytorów - Misia Godebska była natchnieniem dla wielu artystów. Po latach popadła w zapomnienie, ale nadal inspiruje. Tak było w przypadku twórców flandryjskiego muzycznego projektu, o którym porozmawiamy z jego autorką, Katariną Smets. Opowiemy też o wystawie plakatów Andrzeja Pągowskiego "Wajda na nowo" w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Zajrzymy do Teatru Polskiego we Wrocławiu, gdzie właśnie premierę miała sztuka "Stara kobieta wysiaduje" w reżyserii Grzegorza Brała. W audycji zaprosimy też na rozmowę z Wiktorem Kossakowskim, reżyserem filmu "Gunda". Ten głęboko poruszający czarno-biały dokument o życiu zwierząt hodowlanych, który wyprodukował Joaquin Phoenix, był sensacją zeszłorocznego festiwalu filmowego w Berlinie.

17.00-22.00 - Transmisja z Filharmonii Narodowej - przesłuchania II etapu XVIII  Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (streaming) - prowadzi Przemysław Psikuta, w studiu Krzysztof  Dziuba

22.00-23.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Ewa Szczecińska


LITERATURA W DWÓJCE: 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Szymon Sławiński

02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Mateusz Drozda

Audycja publicystyczno-edukacyjna; program powtórkowy, składający się z wybranych, najważniejszych i najciekawszych wydarzeń poprzedniego dnia na antenie PR. 

05.00-06.00 - "Trójka budzi: klub folkowy" - Wojciech Ossowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gość - wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka 

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Marek Wiernik

To nowa pozycja w ramówce Trójki. Audycja, która udowadnia, że polska muzyka żyje, ma się dobrze i co więcej - nigdy nie rozwijała się szybciej niż teraz. Debiutanci oraz nowe wydawnictwa muzyków o ugruntowanej pozycji, a wszystko to… Tylko i wyłącznie po polsku.

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

W spotkaniu z reportażem, o 18.45 - "Fotografowałem pana Tadeusza" autorstwa Magdy Skawińskiej. To opowieść o Adamie Hawałeju - wieloletnim fotoreporterze Centralnej Agencji Fotograficznej. Podczas pracy zetknął się z Tadeuszem Różewiczem, którego przez wiele lat fotografował. Nie tylko podczas oficjalnych uroczystości, ale również podczas prywatnych spacerów. To właśnie Adam Hawałej jest autorem słynnego zdjęcia Tadeusza Różewicza z tygrysem  zrobionego we wrocławskim ZOO. Mało kto wie, że chwilę później Adam Hawałej zrobił zdjęcie poety z kotkiem. Te i inne fotografie znalazły się w albumie wydanym z okazji setnej rocznicy urodzin poety. Zdjęcia agencyjne żyją krótko. Fotografie zrobione Tadeuszowi Różewiczowi mają szanse zostać w zbiorowej pamięci na lata. 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć

20.00-21.00 - "Trzy wymiary gitary" - Piotr Baron 

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Klaudia Rosińska: Nauczyciel - misja czy zwykły zawód?

22.00-23.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn-Wróblewski 

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst

LITERATURA W TRÓJCE: 

12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.

logo

22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman​ 

Magazyn twórców największego polskiego festiwalu filmów historycznych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Gośćmi audycji są niepokorni twórcy, historycy, zapomniani bohaterowie i świadkowie historii.


logo


Płyta tygodnia - winyl "The Best of Będzie głośno!" 

Czwórkowa audycja "Będzie głośno!", która obchodzi w tym roku pięciolecie, doczekała się własnego czarnego krążka - "The Best Of Będzie głośno!". Znalazły się na nim utwory zwycięzców czterech edycji konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!", a także innych debiutantów. Pierwszy winyl radiowej Czwórki do zdobycia codziennie w "Muzycznym lunchu" po godz. 13.00.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Weronika Puszkar

Zajrzymy do Koła Naukowego Biologów UW. W ramach projektu "Eden city, czyli jak zwiększyć bioróżnorodność w miastach i dobre samopoczucie ludzi" studenci  przygotowali dwie ankiety internetowe, które mają pomóc w sprawdzeniu, jak różne typy łąk kwietnych wpływają na samopoczucie ludzi.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Kacper Kowalczyk

Żółwie "na gigancie" - czy powstanie azyl dla gatunków inwazyjnych żółwi?

17.00-19.00 - "TOP - trochę optymizmu popołudniem" - Mateusz Kulik

Stare jak nowe - porozmawiamy o elektronicznych pianinach. Czy są lepsze czy gorsze od akustycznych, które są bardziej "na topie"? Jakie mają funkcje? Czy da się rozróżnić "gołym uchem" dźwięki pianina tradycyjnego od tego elektronicznego?

19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" - Kuba Sojka

Gdzie krzyżują się drogi muzyki klasycznej i elektronicznej? Czy Bach, gdyby dzisiaj żył, stworzyłby techno? Jak zburzyć ścianę między gatunkami, żeby nie zasypać tego, co wartościowe? O tym opowiem Wam w najbliższym Wieczorze Rezydentów w Czwórce. Nie zabraknie wyselekcjonowanej muzyki takich twórców jak PTU, Regis czy Exium.

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - Jarosław Iwaszkiewicz "Panny z Wilka". Czyta Justyna Kowalska - laureatka nagrody Arete za najlepszy debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia w 2019 roku.


logo

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Co to jest forma w muzyce i jakich form można posłuchać w czasie kolejnych etapów Konkursu Chopinowskiego.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Skąd pochodzi czapka uszanka? Co to jest szlafmyca? Z czego robiono dawniej ciepłe ubrania i jak powstaje kaszmir, czyli wszystko co powinniście wiedzieć o jesiennej garderobie.

17.15 - "Skarbonka" - Po co świętujemy Miesiąc Oszczędzania? Czy każdy może odkładać pieniądze i jak zrobić pierwszy krok w kierunku swoich oszczędności.

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - W plenerowym studiu Polskiego Radia Dzieciom pojawi się sam Gerard Chodyra i opowie o nowej płycie, pierwszej w dyskografii zespołu Garbate Aniołki, a na niej niezwykły cover. Cover tego samego zespołu, do którego sięgnęła Ramona Rey i jej kompozycji też 11 października o 23.00 nie zabraknie. Spotkamy się też na żywo z Grzegorzem Mazurem z Pale Mannequin, bo ten progresywny band zameldował się najnowszą płytą "Colours Of Continuity". CD zostało zarejestrowane, zmiksowane i zmasterowane w warszawskiej kuźni cudownych dźwięków, czyli u Roberta Srzednickiego w jego Serakos Studio.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Mała księżniczka" na podstawie książki France Hodgson Burnett, w adaptacji Doroty Kawęckiej, w reżyserii Andrzeja Jarskiego.

Teatr Polskiego Radia, 1994 r. Wystąpili: Joanna Wizmur, Małgorzata Kożuchowska​, Hanna Tomaszewska, Aleksandra Rojewska, Beata Głowacka, Mirosława Dubrawska, Ewa Domańska, Barbara Bursztynowicz, Ryszard Barycz, Piotr Bajor.​ 


.
          
17.00 - "Linie i pięciolinie" - Jakub Beczek [PREMIERA]

W swoim najnowszym paśmie Jakub Beczek - wybitny krytyk literacki, znany z publikowanej na naszym portalu autorskiej rubryki "Ut musica poesis", przybliżać Państwu będzie związki polskiej literatury i muzyki. Dziesiąty odcinek audycji zatytułowany jest "Nie zdradzać Chopina!".

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

Punktem wyjścia dla kolejnej części popkulturowych przygód Chopina jest woda, a konkretnie Preludium Des-dur op. 28. Wśród wykonawców: Guitar4mation, The Doors, Martha Argerich, Peter M. Murray.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

"De Greef jest najlepszym interpretatorem mojej muzyki, jakiego spotkałem - pisał w liście Edvard Grieg. - To wręcz zaskakujące, jak on mnie rozumie! Czy wędruję przez góry lub doliny, czy jestem wyrafinowany, czy żywiołowy - podąża za mną z cudownym instynktem. Jestem szczęśliwy i zaszczycony jego odczuwaniem mojej muzyki. To prawdziwy Mistrz, co dostrzegam coraz bardziej - po prostu jeden z tych, których można szukać ze świeczką w muzycznym świecie". Arthura de Greefa - w utworach Griega, ale także Chopina (II Sonata b-moll) i Liszta (II Koncert A-dur) - znajdziemy i my: w Czarne na białych.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU