07.06 - rozmowa z Prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim
Emisja na antenie Polskiego Radia 24 oraz w Programie 1 Polskiego Radia. Transmisja wideo będzie dostępna także na stronach Polskiego Radia.
09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek
Jednoosobowa działalność gospodarcza a Nowy Ład. Według dostępnych danych, wielu przedsiębiorców czeka obniżenie poziomu wynagrodzenia netto. Zmienia się prawo podatkowe, wraz z którym miliony osób zyskają, jednak wiele również straci.
Co oznacza Nowy Polski Ład dla jednoosobowych działalności gospodarczych? Jakie są alternatywne formy prowadzenia działalności? Jaki podatek wybrać? Liniowy, ryczałt, skala podatkowa, karta podatkowa? Czy czeka nas spadek popularności jednoosobowych działalności gospodarczych? Sonda - przedsiębiorcy - jak widzą swoją najbliższą przyszłość? Gość - Jan Sarnowski z Ministerstwa Finansów.
"Choinki Jedynki 2021". XX Jubileuszowa Akcja Charytatywna Programu 1 Polskiego Radia
Kanały tematyczne Polskiego Radia. Postęp technologiczny i zmiana zwyczajów słuchania - już nie tylko radio "medium towarzyszące", ale też specjalnie dopasowane kanały z tematycznie dobraną zawartością skierowane do konkretnego odbiorcy poszukującego wyselekcjonowanych treści. Nasze "najmłodsze dziecko" - kanał ABBA NON STOP, to tylko jeden z przykładów.
Jakie kanały proponuje Polskie Radio? Jak ich słuchać - sprawy techniczne, dostępność… Gość - Piotr Wawrowski, portal polskieradio.pl.
Posłuchaj Radia Abba Non Stop!
Ponadto, materiał o Narodowej Strategii Onkologicznej (we współpracy z Min. Zdrowia) konkursy Dworce kolejowe (we współpracy z PKP) i "Od małego dla dużego" oraz kolejny odcinek powieści "Niebezpieczne związki".
19.30 - "Dziedzictwo i pamięć" - zaprasza Dorota Truszczak
Rok 1936 - Wielkie Ślubowanie Młodzieży Akademickiej na Jasnej Górze
24 maja 1936 roku, w 280. rocznicę ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza, miało miejsce Wielkie Ślubowanie Młodzieży Akademickiej na Jasnej Górze. W wydarzeniu tym wzięło udział blisko 20 tys. studentów, czyli prawie 40 proc. wszystkich studiujących.
24 maja 1936 roku, jak napisał Stefan Gniazdowski, "Do Częstochowy młodzież przybyła przeważnie nad ranem specjalnymi pociągami. I tak: z Warszawy przybyło osiem pociągów, z Krakowa - dwa, z Poznania - trzy, ze Lwowa - dwa, z Wilna, Lublina i Cieszyna - po jednym".
Przystępując do aktu ślubowania, przemówił bp Antoni Szlagowski, naukowiec i opiekun warszawskiej młodzieży akademickiej: "Młodzieży akademicka, godzina dziejowa bije! Wypowiedz swe ślubowanie". I padły kolejne słowa długiego przyrzeczenia, a wśród nich: "Przyrzekamy i ślubujemy, że wiary naszej bronić i według niej rządzić się będziemy w życiu naszym osobistym, rodzinnym, społecznym, narodowym, państwowym".
Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego
Pierwsza pielgrzymka studentów na Jasną Górę miała miejsce w 1932 roku, w 550. rocznicę obecności obrazu Czarnej Madonny w Polsce. Inicjatorem obrania Matki Bożej za patronkę młodzieży akademickiej, a w konsekwencji złożenia jej ślubowania, było środowisko Katolickiej Młodzieży Narodowej. Dlaczego zaangażowało się w organizację tej szczególnej pielgrzymki i ślubowania? Jaka jest historia tej organizacji? Czym były te śluby dla młodych, jakie mają znaczenie w dziejach Polski?
O tej historii porozmawiamy z naszym gościem, którym będzie prof. Jan Żaryn - dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
23.20 - "Reportaż w Jedynce" / "Życie spełnione" - zaprasza Joanna Bogusławska
Józef Hen, właściwie Józef Henryk Cukier ur. 8 listopada 1923 w Warszawie. Polski pisarz i publicysta żydowskiego pochodzenia, dramaturg, reportażysta, scenarzysta filmowy.
Urodził się i wychował w kamienicy przy ul. Nowolipie 53 w Warszawie. Miał trójkę starszego rodzeństwa. Jako dziecko współpracował z założonym przez Janusza Korczaka "Małym Przeglądem". Ukończył prywatne żydowskie Gimnazjum Męskie im. Magnusa Kryńskiego. Podczas obrony Warszawy przebywał na Nowolipiu.
W listopadzie 1939 opuścił miasto i przedostał się do Białegostoku. Wojnę spędził w Związku Radzieckim. Pracował przy budowie szosy Lwów-Kijów, a potem trafił do Samarkandy w Uzbekistanie. W 1944 wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego. W 1944 przyjął pseudonim literacki "Hen", który z czasem zaczął mu służyć za nazwisko. Zaraz po wojnie był redaktorem tygodnika "Żołnierz Polski".
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - Słuchowisko wg słynnej powieści Pierre’a Choderlosa de Laclosa "Niebezpieczne związki".
21.45 - "Meir Ezofowicz" Elizy Orzeszkowej, czyta Adam Ferency (Radiobook).
23.50 - "Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego w interpretacji Grzegorza Damięckiego.
00.00-01.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzi Krzysztof Dziuba
00.55-01.00 - Przypadki słowa: Piotr Matywiecki "Skrytka" - aud. Iwony Smolki
01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Ewa Szczecińska
Henryk Mikołaj Górecki Pięć pieśni kurpiowskich na chó mieszany a capella, wyk. Chór Opery I Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, dyr. Violetta Bielecka;
Karol Lipiński IV Koncert skrzypcowy A-dur op. 32, wyk. Albrecht Breuninger - skrzypce, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Wojciech Rajski;
Henryk Mikołaj Górecki Trzy utwory w dawnym stylu, wyk. Orkiestra kameralna Akademii muzycznej w Poznaniu, dyr. Jarosław Żołnierczyk;
Henryk Czyż Canzona di barocco, wyk. jak wyżej
02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marek Zwyrzykowski
Joseph Haydn, Ludwig van Beethoven, Piotr Czajkowski, Gabriel Faure, Orlando di Lasso, Eric Satie, Antonin Dworzak, Peggy Glanville-Hicks, Giuseppe Verdi, Antonio Vivaldi
06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Ewa Szczecińska
Antoni Kątski Sonata fortepianowa F-dur op.156, wyk. Anna Parkita - fortepian; Marcin Mielczewski Missa O Gloriosa Domina, wyk. Zespół il Canto, Jarosław Malanowicz - organy, Władysław Żeleński pieśni, wyk. Urszula Kryger - mezzosorpan, zespół Concerto Avenna, kier. Andrzej Mysiński
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE skupiony będzie na muzyce okresu romantyzmu, w którym oprócz nowych form i gatunków, istotne było zainteresowanie kompozytorów rodzimym folklorem. Objawiało się to zarówno w muzyce symfonicznej jak kameralnej czy w pieśni. W ciągu 9 festiwalowych dni zabrzmi 14 koncertów podczas których wystąpią tacy wykonawcy jak Veriko Tchumburidze, Janusz Wawrowski, Anastasia Kobekina, Olga Pasiecznik, Adam Bałdych, Urszula Kryger czy Zsolt Nagy. O realizacji idei Festiwalu opowie na naszej antenie dyrektor NCK - organizator Festiwalu Rafał Wiśniewski. Ponadto Przemysław Wyszyński omówi performatywne czytanie debiutanckiego dramatu "Policja" ("Policjanci") Sławomira Mrożka z 1958 r. w wykonaniu Niezależnej Grupy Teatralnej Kupałowcy, będziemy omawiać Polsko Niemieckie Forum Literackie w Berlinie i Festiwal Filmów Polskich w Chicago i przedstawiamy felieton Bartka Chacińskiego - Nowa Mowa.
10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska
10.00-11.00 - On DSCH - Dymitr Szostakowicz Preludia i Fugi, wyk. Igor Levit
11.10-12.00 - Piotr Czajkowski Koncert skrzypcowy D-dur, Op. 35, wyk. Janine Jansen, Mahler Chamber Orchestra, Daniel Harding
12.05-12.45 - Anima Aeterna, wyk. Jakub Józef Orliński, Il Pomo d’Oro, dyr. Francesco Corti
12.45-13.00 - Głosy z przeszłości / prof. Mieczysław Tomaszewski
Tadeusz Różewicz - serwis specjalny Polskiego Radia
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska
22 Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena (Filharmonia Narodowa, 26.03.2018) Zygmunt Noskowski Step - Poemat symfoniczny op. 66, Ignacy Jan Paderewski Fantazja polska op. 19, Piotr Czajkowski III Symfonia D-dur "Polska" op. 29, wyk: Łukasz Krupiński - fortepian, Santander Orchestra, dyr. Lawrence Foster
16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
Niewyjaśnione głośne procesy, wielkie oszustwa, zabójstwa i motywacje sprawców - to opis emocjonujących reportaży zawartych w książce "Sądowe znaki zapytania". Jej autorka, Helena Kowalik to znakomita dziennikarka i reporterka, od 15 lat nie tylko obserwuje procesy sądowe, ale również wnikliwie analizuje akta, spotyka się ze skazanymi i ich rodzinami. Wszystko po to, by odpowiedzieć na pytania o motywy zbrodni oraz o to, kim jest człowiek zdolny do jej popełnienia. O tym, jak brzmią odpowiedzi na te pytania a także o swojej pracy i o książce "Sądowe znaki zapytania" Helena Kowalik opowie nam osobiście. Z Tomaszem Mościckim - dziennikarzem i krytykiem teatralnym, porozmawiamy o premierze spektaklu "Pułapka" Tadeusza Różewicza w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.
W audycji powiemy też o różańcu, okularach i fragmencie zegarka, czyli o wystawie "Wejście w historię", którą można oglądać przy wejściu do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zajrzymy również do książki "Brud. Cuchnąca historia higieny". Opowiemy także o tym, co przedstawiają i gdzie się znajdują najstarszych zdjęcia Białegostoku.
17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Spotkanie z Sylwią Frołow, autorką książki "Nasz biedny Fiedia" - aud. Doroty Gacek
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek
SM/2020/11/20/08
NDR Elbphilharmonie Orchestra | Juraj Valcuha, conductor | Jean-Guihen Queyras, cello: Shostakovich
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Zbigniew Mentzel - aud. Michała Nowaka
22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Tematy operowe - prowadzi Aleksander Laskowski
23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" - Karel Michal "Straszydła na co dzień", czyta Przemek Bluszcz.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Igor Newerly "Zostało z uczty Bogów", czyta Krzysztof Kołbasiuk.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Stanisław Ignacy Witkiewicz "Listy do żony", czyta Krzysztof Gosztyła.
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Patryk Pawlak
02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała
03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Tomasz Miara
05.00-06.00 - "Soul & funk" - Justyna Grabarz
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan
W audycji m.in: o zwyczaju mówienia sobie "na ty", o Tarnowie, które wg rankingu CNN jest jednym z 15 najładniejszych miast Europy oraz o Lublinie, gdzie trwa dodatkowe znakowanie przejśćdla pieszych.
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz
Gościem - Grzegorz Schetyna, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska).
09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler
W audycji m.in. o odnalezionym obrazie "Autoportret w stroju polskiego szlachcica" Maurycego Gottlieba oraz o Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania.
12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Radosław Okrasko
13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda
W audycji m.in.: o Dniu Służby Zagranicznej i wystawie znaczków pocztowych, które promują historię i kulturę RP. Gościem Trójki będzie Szef Służby Zagranicznej RP - Arkady Rzegocki.
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej
18.45 Reportaż "Krecik". Mierzy kilkanaście centymetrów, waży dwanaście dekagramów, jego ciało pokryte jest aksamitnym czarnym futrem, a w ryjkowatym pysku ma 44 zęby, którymi pożera owady. Kret jest prawie ślepy, ale doskonale słyszy i ma bardzo wrażliwy węch. Z trudem porusza się po powierzchni ziemi, za to dzięki silnym łapom z wielkimi zagiętymi do tyłu pazurami jest mistrzem w kopaniu podziemnych korytarzy. Kret europejski dzięki animowanej bajce stał się ulubieńcem dzieci, choć nieodmiennie jest zmorą ogrodników.
19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann
20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik
21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Arkadiusz Gołębiewski
Rozmowy o matkach naszej niepodległości. Porozmawiamy o pierwszych kobietach-generałach, bohaterskich bojowniczkach o wolność oraz o utworzeniu Policji Kobiecej. W programie także o Dworku Milusin Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz o tym jak bardzo historie i wspólne doświadczenia Polski i Japonii wpłynęły na siebie wzajemnie w momentach przełomowych.
22.00-23.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski
23.00-00.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk
LITERATURA W TRÓJCE:
10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza.
22.05 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska
Fotografia na Górnym Śląsku była obecna dzięki wpływom paryskim i berlińskim już od połowy XIX wieku. To historia wybitnych fotografów takich jak Wilhelm von Badowski (XIX wiek), Max Steckel, (początek XX wieku) czy współczesnych Józefa Makala, Stanisława Jakubowskiego oraz Jerzego Lewczyńskiego. Gościem Igi Niewiadomskiej będzie Arkadiusz Gola, fotograf i pedagog Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy).
23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska
W Muzeum Rzeźby Królikarni można podziwiać wystawę "Xawery Dunikowski. Malarstwo". To prezentacja, która odnosi się do intymnych wydarzeń z życia artysty, których nie przenosił na rzeźby, natomiast starał się zinterpretować w malarstwie. Jaki prywatnie był Xawery Dunikowski? O tym w rozmowie z Joanną Torchałą, kuratorką wystawy.
10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo
Niewidoczne - zaproszenie na wystawę w Muzeum Warszawy "Historie warszawskich służących". Opowiada o kobietach, bez których nie byłoby miasta, jakie znamy. To pierwsza wystawa opowiadająca o zapomnianej historii kobiet i roli pracy domowej.
14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar
17 tego listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Studenta. Święto upamiętnia krwawą pacyfikację studenckich protestów w Pradze w 1939 roku. Sprawdzimy, co dzisiaj studenci robią poza studiowaniem.
15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan
Studenci Politechniki Wrocławskiej monitorują jakość powietrza na terenie swojego Kampusu. Wyniki pomiarów umożliwiają informowanie społeczności akademickiej i mieszkańców Wrocławia o stanie jakości powietrza na wybranym obszarze miasta. Jakie są wyniki?
17.00-19.00 - "TOP - trochę optymizmu popołudniem" - Janek Olejniczak
Konkurs dźwiękowy "Bez odbioru", w którym można wygrać urządzenie do odbioru DAB+ m.in. w samochodzie.
19.00-20.00 - "12 cali na godzinę" - Kapoor
Kapoor to pochodzący z Polski DJ i producent muzyki elektronicznej. Pierwsze kroki związane z produkcją stawiał w gatunku trance, występując pod innym aliasem. Obecnie Kapoor jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich producentów muzyki downtempo.
20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Jakub Jamrozek
Spotkanie z Oktawią Kromer, autorką książki "Usługa czysto platoniczna. Jak z samotności robi się biznes?" i rozmowa nie tylko o sposobach na samotność.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - Tadeusz Konwicki "Kronika wypadków miłosnych" w adaptacji Teatru PR. Czyta Grzegorz Kwiecień - aktor Teatru Narodowego w Warszawie.
07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Warto budować postawę szacunku do drugiego człowieka już od najmłodszych lat. 16 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Tolerancji. To dobry moment, aby pokazać uczniom, jak różnorodny jest nasz świat i jak można czerpać z takiego bogactwa charakterów, zainteresowań i kultur.
10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Muzyczna wyprawa na kraniec Europy (dzień języka islandzkiego).
Trwa "Gwiazdkopisanie" - świąteczny konkurs literacko-plastyczny dla dzieci
15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Morskie życie, czyli jakie zwierzęta i rośliny możemy spotkać pod wodą.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Choroby autoimmunologiczne - dlaczego układ odpornościowy zwraca się przeciwko własnemu organizmowi? Gość: prof. dr hab. Bożena Cukrowska z Pracowni Immunologii Centrum Zdrowia Dziecka.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko "Bajki ciotki Edith" na podstawie książki Edith Nesbit, w adaptacji Marty Korejwo, w reżyserii Jana Warenycia. Teatr Polskiego Radia, 1998 r.
Wystąpili m.in. Anna Seniuk, Krzysztof Tyniec, Andrzej Ferenc, Krystyna Królówna, Barbara Zielińska, Ewa Wencel, Ryszard Barycz, Marek Frąckowiak.

13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - Dorota Kozińska
W audycji autorka przedstawi liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni Smutna rzeka Chopina do słów Stefana Witwickiego. Wysłuchamy wykonań m.in. Andrzeja Bachledy, Marii Kareskiej, Marii Kunińskiej-Opackiej Aleksandry Kurzak, Olgi Pasiecznik oraz Teresy Żylis-Gary. Na zakończenie zabrzmią dwa utwory jazzowe: Binnorie w wykonaniu Custera LaRue, Baltimore Consort, a także The Nightingale and the Two Sisters Percy’ego Graingera w interpretacji Richarda Mastersa.
Czwarte urodziny Radia Chopin. Koncert wirtuoza fortepianu [WIDEO]
20.00 - "Chopin na ludowo" - Kuba Borysiak [PREMIERA]
W programie fragmenty występów Evy Gevoryan z XVIII Konkursu Chopinowskiego (2021) oraz polska muzyka tradycyjna w wykonaniach Kapeli Dętej z Dziergowic i Janusz Prusinowski Kompania.
22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski
Całe życie stał nieco z boku, ale znakomicie "robił swoje". Znaczy: grał muzykę Janáčka, którego poniekąd był wychowankiem, Dvořáka, Martinů, obok Mozarta, Beethovena, Schumanna czy Chopina. W pierwszej audycji poświęconej Rudolfowi Firkušnemu posłuchamy zarówno wyjątkowo przejmujących interpretacji Janáčka, jak i Dvořáka, Mozarta i Schuberta.