Polskie Radio

Iggy Pop nagrodzony "muzycznym Noblem"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 13:25
Rockman Iggy Pop i orkiestra symfoniczna Ensemble Intercontemporain zostali uhonorowani nagrodami Polar Music Prize. Są one wręczane przez szwedzkiego króla i nazywane nieoficjalnie "muzycznymi Nagrodami Nobla".
Noblista Iggy Pop
"Noblista" Iggy PopFoto: VALERIE MACON/AFP/East News

"Stworzył wściekłą muzykę rockową mieszając z sobą elementy bluesa, free jazzu i ryk przemysłu samochodowego stanu Michigan" - napisano w uzasadnieniu przyznania nagrody Polar Music Prize artyście uznawanemu za "ojca chrzestnego punka". To kolejny honor, jaki spotkał 74-letniego Iggy'ego Popa, który zaczynał karierę we wczesnych latach 60. Niegdyś szalony rockman, tarzający się na scenie po potłuczonym szkle, dziś jest ikoną popkultury. Do jego wcześniejszych wyróżnień, takich jak miejsce w Rock and Roll Hall of Fame czy nagroda Grammy za całokształt osiągnięć, doszedł właśnie "muzyczny Nobel".

Drugim laureatem nagrody została paryska orkiestra Ensemble Intercontemporain, którą nazwano "Stradivariusem nowoczesnej muzyki, od lat 70. inspirującym największych kompozytorów naszych czasów do tworzenia kolejnych arcydzieł". Niestety, tych słów nie mógł usłyszeć założyciel orkiestry, francuski kompozytor Pierre Boulez, który zmarł w styczniu 2016 roku.

źródło: YouTube / Polar Music Prize

Od ABBY do Lutosławskiego

Nagroda Polar Music Prize została ustanowiona w 1989 roku przez Stiga Andersona, producenta muzycznego i twórcę piosenek, który jako menedżer przyczynił się do wielkiego sukcesu zespołu ABBA. Przyjemność płynącą z otrzymania nagrody potęguje towarzyszący jej zastrzyk gotówki – laureaci otrzymują bowiem po milionie koron szwedzkich (w przeliczeniu ok. 430 tysięcy złotych).

Nagrody wręczane są osobiście przez szwedzkiego króla Karola XVI Gustawa w kategoriach muzyki popularnej oraz klasycznej. Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. Paul McCartney, Paul Simon, Joni Mitchell i zespół Led Zeppelin, a także Ennio Morricone, Yo-Yo Ma i jedyny w tym gronie Polak Witold Lutosławski.

kc

Czytaj także

Iggy Pop recytuje Dylana Thomasa

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 14:00
"Nie wchodź łagodnie do tej dobrej nocy" – taki tytuł nosi wiersz Dylana Thomasa, w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka. Kilka dni temu Iggy Pop umieścił w sieci wideoklip, w którym recytuje dzieło słynnego walijskiego poety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozdano nagrody Brit Awards. Potrójny triumf Adele [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 10:07
Kolekcja trofeów Adele powiększyła się właśnie o trzy statuetki Brit Awards. Najważniejsze nagrody brytyjskiej branży muzycznej zdobyli też w tym roku m.in. Ed Sheeran, Dua Lipa i Billie Eilish.
rozwiń zwiń