Polskie Radio

Projekt ws. sądów pokoju. Poseł PiS wskazuje termin zakończenia prac

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 20:20
Przewodniczący sejmowej podkomisji do sprawy sądów pokoju, Kazimierz Smoliński (Prawo i Sprawiedliwość) powiedział Polskiemu Radiu, że we wrześniu powinna ona zakończyć rozpatrywanie projektu, wprowadzającego sądy pokoju do porządku prawnego. Jest on już po pierwszym czytaniu w Sejmie.
Kazimierz Smoliński (PiS): we wrześniu podkomisja powinna zakończyć pracę nad projektem ws. sądów pokoju
Kazimierz Smoliński (PiS): we wrześniu podkomisja powinna zakończyć pracę nad projektem ws. sądów pokojuFoto: Łukasz Siekierski/ Shutterstock

Obecnie nad przepisami przygotowanymi przez prezydenta Andrzeja Dudę pracuje podkomisja. Kazimierz Smoliński zapowiedział, że w celu przyspieszenia procesu legislacyjnego zwoła jej posiedzenie przed najbliższym posiedzeniem Sejmu (jest ono zaplanowane na 14-16 września).

Do tej pory odbyło się tylko jedno posiedzenie podkomisji. Kazimierz Smoliński tłumaczył, że prace zostały przerwane w celu uzupełnienia zgłoszonych poprawek legislacyjnych. Poseł PiS wyjaśnił, że zostały one już uzgodnione, dlatego podkomisja może kontynuować prace.

Czym zajmą się sądy pokoju?

Prezydencki projekt przewiduje, że sądy pokoju będą zajmować się najprostszymi sprawami, przede wszystkim wykroczeniowymi, gdzie wartość szkody nie przekracza 10 tysięcy złotych. Do sądów pokoju mają też trafiać mniej skomplikowane sprawy cywilne, jak na przykład o alimenty czy o naruszenie posiadania.

Posłuchaj
00:22 Kazimierz Smoliński o projekcie dot. sądów pokoju (IAR).mp3 Kazimierz Smoliński o projekcie dot. sądów pokoju (IAR) 

Prace nad rozwiązaniami dotyczącymi sądów pokoju prowadził od wiosny ubiegłego roku zespół pod kierownictwem profesora Piotra Kruszyńskiego. Powstał on w wyniku rozmów między prezydentem Andrzejem Dudą a Pawłem Kukizem. Wprowadzenie sądów pokoju do polskiego porządku prawnego jest jedną z głównych propozycji programowych Kukiz'15.

Czytaj także:

ms