Polskie Radio
Section05
sądownictwo

Rzecznik SN: ta sama Izba potwierdziła ważność wyborów prezydenckich i parlamentarnych

- Nie wydaje się, żeby w jakikolwiek sposób można było kwestionować z punktu widzenia konstytucyjnego tę problematykę - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Aleksander Stępkowski, rzecznik Sądu Najwyższego o uchwale SN uznającej wybory prezydenckie i głosach krytykujących tę decyzję.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy sądownictwo wybory prezydenckie 2020 Piotr Gociek

"Andrzej Duda nie został wybrany uczciwie". Rzecznik PO o wyniku wyborów prezydenckich

- Okoliczności wyboru prezydenta Andrzeja Dudy upoważniają nas do stwierdzenia, że nie został wybrany uczciwie. Chcielibyśmy, żeby wszystkie wątpliwości podnoszone przez tysiące ludzi w Polsce zostały rozstrzygnięte przez Sąd Najwyższy. Niestety ten sąd zawiódł – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jan Grabiec, rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy sądownictwo wybory prezydenckie 2020 Piotr Gociek

Sprawa wyłaniania sędziów SN. Wiadomo, kiedy rzecznik TSUE wyda opinię

15 października rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wyda opinię w sprawie dotyczącej sędziów, którzy nie dostali od Krajowej Rady Sądownictwa rekomendacji do zasiadania w Sądzie Najwyższym - poinformowały służby prasowe TSUE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa Trybunał Sprawiedliwości UE Luksemburg sądownictwo Sąd Najwyższy NSA Krajowa Rada Sądownictwa krs reforma sądownictwa

Co z ważnością wyborów prezydenckich? Dziś orzeczenie Sądu Najwyższego

W południe Sąd Najwyższy będzie orzekał w sprawie ważności wyborów prezydenckich. Uchwałę w tej sprawie podejmuje Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w pełnym składzie. W posiedzeniu wezmą udział także: przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej oraz prokurator generalny.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy wybory prezydenckie 2020 wybory prezydenckie wybory w Polsce sądownictwo POLSKA

Atak hakerski na Twitterze. Aresztowano 17-latka, był "mózgiem operacji"

Trzem osobom, w tym 17-latkowi z Tampy na Florydzie, postawiono zarzuty w związku z największym atakiem hakerskim w historii na Twitterze z 15 lipca. W jego trakcie zhakowano m.in. konta miliardera Billa Gatesa i byłego prezydenta USA Baracka Obamy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Ameryka Północna Stany Zjednoczone USA haker cyberatak cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo prokuratura sądownictwo areszt

"Niezgodne z polską konstytucją". Ziobro o zapisach konwencji stambulskiej

Zbigniew Ziobro powiedział, że nie ma wątpliwości, iż zawarte w konwencji stambulskiej zapisy nie są zgodne z polską konstytucją. Minister sprawiedliwości odniósł się w ten sposób do decyzji premiera Mateusza Morawieckiego o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności konwencji z polską ustawą zasadniczą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Ziobro przemoc kobieta Ministerstwo Sprawiedliwości konwencja stambulska sądownictwo konstytucja

Kolejne zarzuty dla Sławomira Nowaka? Marcin Wikło: to nie jest koniec, ani nawet koniec początku

- Do Sławomira Nowaka zgłaszali się od czasu do czasu różni biznesmeni, prosząc o protekcję na Ukrainie, wiedząc, że to ważny człowiek w hierarchii urzędniczej i być może będzie mógł pomóc. On pomagał, ale oczywiście po pierwsze żądał pieniędzy - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Wikło, publicysta tygodnika "Sieci" i portalu wPolityce.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka sądownictwo Ukraina prokuratura Sławomir Nowak Marcin Wikło Michał Rachoń