Polskie Radio
Section05
sądownictwo

"Ciągle rozbijamy się o kwestie fundamentalne". Piotr Dmitrowicz o sprawie sędziego Iwulskiego

- Muszą być odpowiednie mechanizmy, które takie sytuacje będą nagłaśniać i wyjaśniały, i robiły wszystko, żeby osoby z taką przeszłością nie pełni żadnych ważnych funkcji czy to w sądownictwie, czy to w innych działach państwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w kontekście sprawy sędziego Iwulskiego.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo PRL Piotr Dmitrowicz POLSKA Polskie Radio 24

"Są pozbawione podstawy prawnej". Andrzej Dera o działaniach KE ws. Izby Dyscyplinarnej SN

- UE i Komisja Europejska nie mają prawa ingerowania w system sądownictwa w Polsce i takie działania są po prostu pozbawione podstawy prawnej, czyli krótko mówiąc: są one nielegalne - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prezydencki minister Andrzej Dera.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Andrzej Dera Jerzy Jachowicz Sąd Najwyższy kancelaria prezydenta Komisja Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE sądownictwo POLSKA

"Kluczowa jest nieskazitelność moralna". Prof. Ryba o sprawie sędziego Iwulskiego

- W rękach sędziego jest władza, jakiej praktycznie żadna z władz wykonawczych nie ma. (...) Jeśli tutaj nie ma nieskazitelności moralnej, charakterów najlepszych z możliwych, to będziemy mieli do czynienia z państwem, które jest niesprawiedliwe - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, historyk z KUL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Rachoń POLSKA polityka prof. Mieczysław Ryba sądownictwo sąd Sąd Najwyższy reforma sądownictwa

"Ucieka przed odpowiedzialnością karną"? TV Republika o działaniach Zbigniewa Stonogi

Sąd Okręgowy w Lublinie wydał wobec Zbigniewa Stonogi europejski nakaz aresztowania. Mężczyzna najprawdopodobniej przebywa w Norwegii. Zarzuca się mu oszustwa podczas prowadzenia działalności charytatywnej i pranie pieniędzy w latach 2015-2017. W programie "Koniec Systemu" w Telewizji Republika przytoczono relacje dotyczące kolejnych pokrzywdzonych przez Stonogę osób.
Zobacz więcej na temat:  Europa Norwegia Zbigniew Stonoga TV Republika Dorota Kania sądownictwo prokuratura POLSKA

Mój największy skarb

Pięć lat trwał proces w wyniku którego skazano kierowcę, który śmiertelnie potrącił 11-letniego Kacpra. Oskarżony nie miał prawa jazdy, jechał w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, miał zakaz prowadzenia pojazdów, działał w warunkach recydywy i kierował niesprawnym pojazdem. Mimo to sąd w Lipnie uznał go za niewinnego, a całkowitą winą za wypadek obarczono chłopca, który rzekomo wyskoczył na drogę.
Zobacz więcej na temat:  reportaż sądownictwo dziecko śmierć rodzice Trójka

"Na efekty trzeba jeszcze poczekać". Rzecznik SN broni decyzji I prezes

- Sytuacja pracownicza w SN wymagała kompleksowego uporządkowania i to się dzieje - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" rzecznik prasowy Sądu Najwyższego sędzia Aleksander Stępkowski. - Wydaje mi się, że działalność I prezes w ogóle cieszy się poparciem pracowników, chociaż na efekty tych działań trzeba jeszcze poczekać - ocenił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo prasa Sąd Najwyższy reforma sądownictwa

Sprawa Polski i Węgier na komisji PE. Europosłowie skrytykowali też niemiecką prezydencję

Europosłowie komisji wolności obywatelskich PE dyskutowali w poniedziałek na temat procedury z art. 7. wobec Polski i Węgier, ale krytyka większości deputowanych została skierowana również pod adresem niemieckiej prezydencji, która zignorowała zaproszenie na posiedzenie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski sądownictwo reforma sądownictwa Niemcy POLSKA Węgry Beata Kempa