Polskie Radio

Jak opiekować się wszystkimi stworzeniami? 

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 09:00
Święty Franciszek nazywał wszystkie zwierzęta braćmi mniejszymi. Aby pamiętać o ich potrzebach i prawach, październik został wyznaczony miesiącem dobroci dla zwierząt, a 4 października obchodziliśmy Dzień Zwierząt.
We wrocławskim zoo zwierzęta przygotowują się na nadejście zimy.
We wrocławskim zoo zwierzęta przygotowują się na nadejście zimy. Foto: Shutterstock

Idea wprowadzenia światowego dnia zwierząt narodziła się jeszcze w ubiegłym wieku we Florencji podczas zebrania ekologów, naukowców zajmujących się ochroną przyrody. Już wtedy postanowili oni zwrócić szczególną uwagę na problem gatunków zagrożonych wyginięciem. Najlepszą datą wydał im się 4 października, dzień Wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, który w kościele katolickim jest właśnie patronem zwierząt. Darzył on je szczególną troską i wciąż przypominał, że dobry chrześcijanin powinien okazywać serce i nieść pomoc nie tylko ludziom, ale i dbać o przyrodę i wszystkie stworzenia na Ziemi, dlatego obrano go również specjalnym stróżem Dnia Dobroci dla Zwierząt. 

Posłuchaj
59:41 2022_10_08 09_00_06_RadioDzieciom_Opowiesci_ludow_swiata.mp3 Opowieści ludów świata - BAJKI, W KTÓRYCH ZWIERZĘTA RATUJĄ CZŁOWIEKA

Celem wszelkich działań i akcji podejmowanych w tym czasie jest zaangażowanie jak najwięcej osób na rzecz poprawy życia i bezpieczeństwa zwierzaków, tym bardziej że w naszym klimacie dla tych dziko żyjących jest to okres przygotowań do zimy, tego niełatwego czasu, kiedy robi się chłodno, a nawet mroźno i trzeba zdobyć pożywienie. Warto wiedzieć, jak pomóc i jak najlepiej opiekować się wszystkim stworzeniami, zarówno tymi oswojonymi, towarzyszącymi nam na co dzień, jak i tymi dzikimi, które spotykamy nie tylko w lasach i na polach, ale też w miejskich parkach i ogrodach.  

Audycja: Opowieści ludów świata

Prowadzi: Ania Wójcikiewicz

Data emisji: 08.10.2022

Godzina emisji: 9:00

Czytaj dalej: 
Prastare drzewa i ich rola w życiu człowieka. "Opowieści ludów świata"
"Opowieści ludów świata" śladem jesiennych obrzędów

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Czytaj także

"Opowieści ludów świata" śladem jesiennych obrzędów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 23:33
Ostatnio wiele zmieniło się w przyrodzie. Dni są zdecydowanie chłodniejsze, słońce później wschodzi i wcześniej zachodzi, bociany i jaskółki odleciały już do ciepłych krajów, a liście na drzewach coraz wyraźniej przybierają pomarańczowo-złoty kolor. Wszystko to są znaki, że nastała już jesień. Według meteorologów, znawców zjawisk pogodowych, rozpoczęła się ona wraz z pierwszym dniem września i obejmuje zawsze trzy pełne miesiące: wrzesień, październik i listopad. Jednak jako definitywny koniec lata przyjęło się uważać datę nieco późniejszą, czyli początek jesieni kalendarzowej i astronomicznej, które w tym roku wypadły w tym samym dniu czyli 23  września.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Opowieści ludów świata". Szlakiem ptaków odlatujących do Afryki

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 13:38
W "Opowieściach ludów świata" wędrujemy szlakiem ptaków opuszczających nasz coraz chłodniejszy kraj do Afryki. Odwiedzimy niezwykłe pustynne państwo, Mauretanię. Na papie znajdziemy ją w północno-zachodniej części kontynentu. Otoczona jest od zachodu Oceanem Atlantyckim, na północy graniczy z Saharą Zachodnią, na wschodzie z Algierią, a z Mali i Senegalem na południu. Jest jednym z większych krajów arabskich i niestety też jednym z najbardziej suchych na świecie, a to dlatego że obszary pustynne i Sahara zajmują znaczną część państwa. Z tego też powodu ludzie zamieszkują przede wszystkim obszar wzdłuż Atlantyku, który jest wilgotniejszy i bogatszy w roślinność.
rozwiń zwiń