Polskie Radio
Section05
opowiadanie

Stanisław Dygat: na co dzień nie pamiętam, że jestem literatem

– Wiem, że jest wielu pisarzy, dla których życie jest pretekstem, by o życiu pisać. Ja zaś biorę w życiu bardzo bezpośredni udział i nie czuję się pisarzem na co dzień – mówił Stanisław Dygat w radiowym wywiadzie w 1970 roku. Autor "Jeziora Bodeńskiego" często gościł na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Dygat Kalina Jędrusik PRL historia Polski HISTORIA literatura KSIĄŻKA książki proza jezioro opowiadanie

Izaak Babel. Czarodziej słów, kronikarz wojny, wróg Stalina

"Dostrzegał to, czego inni nie dostrzegali, kiedy mówił, głos jego zadziwiał" - pisał o Izaaku Bablu jego przyjaciel Ilia Erenburg. Konstanty Paustowski po lekturze Bablowskiego "Króla" stwierdził: "wszystko, co ten człowiek napisze, nie będzie nigdy bezbarwne i mdłe". Ale wielki talent nie uchronił Izaaka Babla przed zbrodniczą machiną ZSRR.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi KSIĄŻKA książki literatura opowiadanie proza ZSRR Jerzy Pomianowski Odessa Rosja wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bolszewicy Siemion Budionny

Katherine Mansfield. "Bezwzględność w patrzeniu na życie i na śmierć"

– To jest pisarstwo, które ekstatycznie zanurza się w istnieniu. Jednocześnie cieniem na tej twórczości kładzie się świadomość końca, krótki horyzont spowodowany przez chorobę autorki – mówiła tłumaczka Magdalena Heydel o prozie Katherine Mansfield. 9 stycznia br. mija 100. rocznica śmierci tej znakomitej nowozelandzkiej pisarki.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Anglia Nowa Zelandia literatura gruźlica opowiadanie filozofia

Pisarze kryminalni włączają się do akcji "Nie odcinaj się od przeszłości. Dbaj o zabytki"

Ruszyła kolejna odsłona kampanii społecznej "Nie odcinaj się od przeszłości. Dbaj o zabytki", przygotowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Tym razem przyłączyli się do niej twórcy powieści kryminalnych – zostały opublikowane zbiór opowiadań i audiobook oraz przygotowane podcasty. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA zabytki ochrona KSIĄŻKA pisarz opowiadanie Audiobook Katarzyna Cygler Trójka

W magicznym świecie bułgarskich pieśni i opowieści

Pięć dni, 36 artystów, 19 spektakli, 8 wydarzeń towarzyszących, goście z całego świata – w Warszawie trwa 17. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania. „Pieśniarze i ich opowieści” – to tytuł tegorocznej edycji festiwalu nawiązuje do słynnej książki Alberta Lorda „Pieśniarz i jego opowieść”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Bułgaria opowiadanie Nowa Tradycja Ukraina mniejszości narodowe

Najstarsze miasta świata – Jerycho w Palestynie

Czy wiecie, że homo sapiens, czyli człowiek rozumny, nasz pra-przodek pojawił się na Ziemi około 300 tysięcy lat temu? Jego najstarsze ślady znaleziono między innymi w południowej Afryce. Naukowcy zbadali, że początkowo prowadził koczowniczy tryb życia, to znaczy wędrował, szukając pożywienia i wody. W ten sposób posuwał się powoli na północ z czasem zdobywając umiejętności, które zdecydowały o jego przyszłym życiu.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Opowieści ludów świata baśnie opowiadanie

Ostatnie koczownicze plemiona Mongolii "Opowieści ludów świata"

W "Opowieściach ludów świata" wędrujemy po jednym z najmniej zaludnionych państw świata. Mongolia rozciąga się na wielkim obszarze w środkowo-wschodniej Azji, od północy granicząc z Rosją, od wschodu, zachodu i południa z Chinami. Stolicą i największym miastem o historii sięgającej wczesnego średniowiecza jest Ułan Bator. Żyje tam prawie połowa wszystkich mieszkańców tego niezwykłego kraju, który tak jak przed wiekami, wciąż należy do koczowniczych plemion. 
Zobacz więcej na temat:  Opowieści ludów świata radio dla dzieci opowiadanie Mongolia

Wędrówka na północ Indii. Pendżab i Meghalaya

W "Opowieściach ludów świata" przenosimy się do Indii – azjatyckiego kraju o starożytnej kulturze i wciąż żywych, niesamowicie barwnych tradycjach. Na przełomie października i listopada wyznawcy hinduizmu, jednej z najważniejszych i najstarszych religii tego rejonu Azji obchodzą wyjątkowe święto, Diwali. Najważniejszym dniem obchodów jest Lakshmi Puja, czyli dzień poświęcony Lakshmi, bogini szczęścia i dobrobytu oraz Ganeshy, boga mądrości, sprytu, patrona uczonych. 
Zobacz więcej na temat:  opowiadanie tradycja Indie radio dla dzieci

"Opowieści ludów świata". Szlakiem ptaków odlatujących do Afryki

W "Opowieściach ludów świata" wędrujemy szlakiem ptaków opuszczających nasz coraz chłodniejszy kraj do Afryki. Odwiedzimy niezwykłe pustynne państwo, Mauretanię. Na papie znajdziemy ją w północno-zachodniej części kontynentu. Otoczona jest od zachodu Oceanem Atlantyckim, na północy graniczy z Saharą Zachodnią, na wschodzie z Algierią, a z Mali i Senegalem na południu. Jest jednym z większych krajów arabskich i niestety też jednym z najbardziej suchych na świecie, a to dlatego że obszary pustynne i Sahara zajmują znaczną część państwa. Z tego też powodu ludzie zamieszkują przede wszystkim obszar wzdłuż Atlantyku, który jest wilgotniejszy i bogatszy w roślinność.
Zobacz więcej na temat:  opowiadanie baśnie radio dla dzieci

Sherlock Holmes: wspaniały detektyw, trudny i męczący mężczyzna

130 lat temu ukazał się pierwszy zbiór opowiadań poświęcony najsłynniejszemu detektywowi świata – Sherlockowi Holmesowi. Przyniósł sławę jego twórcy Arthurowi Conan Doyle’owi i na stałe wszedł do kanonu światowej kultury i popkultury. Dzisiaj Holmes jest także bohaterem wielu filmów oraz komiksów.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Sherlock Holmes Arthur Conan Doyle kryminał opowiadanie zagadka tajemnica detektyw Londyn Karol Gnat Trójka KULTURA

"Opowieści ludów świata" śladem jesiennych obrzędów

Ostatnio wiele zmieniło się w przyrodzie. Dni są zdecydowanie chłodniejsze, słońce później wschodzi i wcześniej zachodzi, bociany i jaskółki odleciały już do ciepłych krajów, a liście na drzewach coraz wyraźniej przybierają pomarańczowo-złoty kolor. Wszystko to są znaki, że nastała już jesień. Według meteorologów, znawców zjawisk pogodowych, rozpoczęła się ona wraz z pierwszym dniem września i obejmuje zawsze trzy pełne miesiące: wrzesień, październik i listopad. Jednak jako definitywny koniec lata przyjęło się uważać datę nieco późniejszą, czyli początek jesieni kalendarzowej i astronomicznej, które w tym roku wypadły w tym samym dniu czyli 23  września.
Zobacz więcej na temat:  opowiadanie radio dla dzieci słuchowisko dla dzieci

Prastare drzewa i ich rola w życiu człowieka. "Opowieści ludów świata"

10 października, przypada w Polsce Dzień Drzewa. To wyjątkowe święto obchodzone jest u nas od prawie 20 lat, a jego głównym elementem są akcje sadzenia drzew w całym kraju. Jednak początki święta sięgają prawie 150 lat wstecz kiedy to zwyczaj zasadzania młodych drzewek w wybranym dniu roku zainicjowano w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  opowiadanie baśnie legendy drzewa drzewo mitologia radio dla dzieci radio dla rodziców