Polskie Radio
Section05
opowiadanie

Czułe momenty istnienia. Paweł Huelle o dzieciństwie, radiu, muzyce i sztuce pisania

"Pojechaliśmy z moim ojcem nad San. Czekaliśmy na prom. I tam były konie, zapach potu końskiego, była machorka, którą palili miejscowi, i ta rzeka, a po drugiej stronie były łąki. To był dla mnie czuły moment, dlatego, że był momentem zachwytu istnieniem. A bez tego nie ma dobrej literatury" - tak w jednej z Dwójkowych audycji opowiadał Paweł Huelle. Poeta, prozaik, autor słuchowisk i dramatów zmarł kilka dni temu w Gdańsku. Miał 66 lat.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Huelle Dorota Gacek literatura książki opowiadanie Dwójka

Janusz Majewski: opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza to doskonała inspiracja dla filmu

- Większość filmów opartych na twórczości Jarosława Iwaszkiewicza jest udana, każdy ma w sobie podstawę literacką. To wyraziste ludzkie portrety psychologiczne. Aktorzy chętnie grali takie postaci, w tekście była zawarta ich dokładna analiza. Jako czytelnik szukam u Iwaszkiewicza zanurzenia się w prawdziwą, dobrą prozę - mówił w Dwójce Janusz Majewski.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Iwaszkiewicz kino opowiadanie Janusz Majewski Dwójka Jakub Kukla

"Zabójca szwoleżerów". Bogusław Chrabota: jest coś, co łączy większość tych opowiadań

- To nie jest książka bardzo poważna. Momentami nawet jest to książka śmieszna, pastiszowa. Jest jednak pewien element, który większość tych tekstów łączy. To próba pokazania człowieka wkręconego przez mechanizm historii; miażdżonego przez toczące się koła historii - mówił w Dwójce Bogusław Chrabota, autor tomu "Zabójca szwoleżerów i inne opowiadania".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wacław Holewiński literatura opowiadanie pisarze i poeci filozofia religia Bogusław Chrabota KSIĄŻKA KULTURA

Prastare drzewa i ich rola w życiu człowieka. "Opowieści ludów świata"

10 października, przypada w Polsce Dzień Drzewa. To wyjątkowe święto obchodzone jest u nas od prawie 20 lat, a jego głównym elementem są akcje sadzenia drzew w całym kraju. Jednak początki święta sięgają prawie 150 lat wstecz kiedy to zwyczaj zasadzania młodych drzewek w wybranym dniu roku zainicjowano w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  opowiadanie baśnie legendy drzewa drzewo mitologia radio dla dzieci radio dla rodziców

Igor Gorzkowski: "Dziennik charkowski" Serhija Żadana jest zapisany w dźwięku

- Z jeden strony mamy tutaj bardzo rzetelnie napisane dialogi, z drugiej strony metaforyczny opis Charkowa przez osobę, która mieszka w tym mieście. Wiktoria Gorodeckaja to doświadczona aktorka, natomiast Krzysztof Oleksyn zadebiutuje w radiowym teatrze. To owocne spotkanie tej dwójki aktorów, z obustronnym zyskiem - mówił w Dwójce Igor Gorzkowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Teatr Polskiego Radia Igor Gorzkowski słuchowisko Ukraina Małgorzata Szymankiewicz opowiadanie