Polskie Radio

Kaja i Janusz Prusinowscy, Muzykancka Kompania Dziecięca i Przyjaciele - "Cztery domy słońca. Zima i Wiosna"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 07:00
Kolędy na Boże Narodzenie i Wielkanoc to wyśpiewany sercem prezent od Kai i Janusza Prusinowskich - niestrudzonych wirtuozów i ambasadorów polskiej muzyki tradycyjnej.
Kolędy na Boże Narodzenie i Wielkanoc, czyli wyśpiewany sercem prezent od Kai i Janusza Prusinowskich - niestrudzonych wirtuozów i ambasadorów polskiej muzyki tradycyjnej. Dwupłytowy album Cztery domy słońca. Zima i Wiosna to prawdopodobnie ich najważniejsze dzieło: skierowane do publiczności największej, najwdzięczniejszej i najmłodszej.
Kolędy na Boże Narodzenie i Wielkanoc, czyli wyśpiewany sercem prezent od Kai i Janusza Prusinowskich - niestrudzonych wirtuozów i ambasadorów polskiej muzyki tradycyjnej. Dwupłytowy album "Cztery domy słońca. Zima i Wiosna" to prawdopodobnie ich najważniejsze dzieło: skierowane do publiczności największej, najwdzięczniejszej i… najmłodszej. Foto: mat.prom.

Grać na ludowych instrumentach i śpiewać w sposób możliwie bliski temu, jak robiło się to dawno, dawno temu, Kaja i Janusz Prusinowscy przez lata uczyli się od wiejskich muzykantów. Dziś sami są mistrzami, z ogromnym - liczonym nagraniami, koncertami i nagrodami - dorobkiem i równie ogromnym wpływem na wszystkich, którzy pragną, by muzyczna tradycja nigdy nie stała się przeszłością, a była żywą częścią przyszłości.

 "Cztery domy słońca. Zima i Wiosna"

Dwupłytowy album "Cztery domy słońca. Zima i Wiosna" to prawdopodobnie ich najważniejsze dzieło: skierowane do publiczności największej, najwdzięczniejszej i… najmłodszej. No i zrealizowane z udziałem śpiewaków i muzykantów, którzy dorosłość mają jeszcze przed sobą, więc wspólne tworzenie traktują nie jako pracę, a wyłącznie jako pasję. To dzięki nim dawne (bo przecież nie "stare"!) melodie i słowa pulsują fantazją, zabawą i radością. 

Mówią Kaja i Janusz Prusinowscy: - Dawno temu nasi pradziadowie nie wiedzieli, że Ziemia to trzecia planeta Układu Słonecznego, a Słońce jest ogromną gwiazdą, wokół której krążą planety, jak miriady innych planet wokół innych słońc. Zauważali jednak jego wpływ na życie. To ono świeciło i ogrzewało, dawało siłę roślinom, zwierzętom i ludziom. W Polsce przez stulecia, niczym najpiękniejsze kwiaty w słonecznym ogrodzie, wyrastały unikalne tradycje muzyczne i obyczaje, o których chcemy opowiedzieć.

Spontaniczny i radosny śpiew

Najważniejszy jest tu, oczywiście, spontaniczny i radosny śpiew. Ale Kaja i Janusz oraz ich liczni przyjaciele - dorośli i dziecięcy - zaprezentowali też paletę instrumentów lepiej i gorzej znanych, które opisali tak:

W TE SIĘ DMIE LUB DMUCHA: ligawa, szałamaja, klarnety, flety, saksofon, trąbka, gemshorn, fujarka, organki i gliniane ptaszki.

TE MAJĄ STRUNY: skrzypce, basetla, kontrabas, lira korbowa, kannel, cymbały, gitara i mandolina.

W TE SIĘ STUKA I UDERZA: baraban, bębenek obręczowy, werbel, drewniane stukadełka, dzwonki
i dzwoneczki i cymbały.

TE MAJĄ KLAWISZE I MIECH: fisharmonia, harmonia polska i akordeon.

Kaja i Janusz Prusinowscy: - Kolędy mają wiele wariantów i odmian. Można z nich tworzyć kolekcje.
O pastuszkach, czyli pastorałki. O aniołach. Kolędy życzące o świecie jak w bajce. Te zimowe, i te wiosenne. Śpiewają je dla Was i grają muzyczne rodziny i przyjaciele, którzy niejeden raz wędrowali od domu do domu jako najprawdziwsi kolędnicy.

Tę barwną kompanię tworzą wytrawni muzycy znani ze sceny folkowej: Agnieszka i Mateusz Niwińscy, Maniucha Bikont, Michał Żak, Kazimierz Nitkiewicz, Piotr Piszczatowski oraz znani twórcy tradycyjni Maria Siwiec i Andrzej Klejzerowicz. Rodzinnego charakteru dodają kolędnicy z rodzin Burdalskich i Koźlakiewiczów.

Na płytach śpiewają i grają:

Muzykancka Kompania Dziecięca: Marysia Niwińska, Hania Prusinowska, Ignaś Koźlakiewicz, Stefan Żak, Gabrysia Burdalska, Adaś Burdalski, Filip Burdalski, Janek Koźlakiewicz, Malva Krysko, Witek Niwiński i Marysia Piszczatowska.

Krasnoludki, czyli najmłodsze dzieci: Frajda Bikont-Maziarz i Berek Bikont-Maziarz.

Kapela: Kaja Prusinowska (kapel mistrzyni), Janusz Prusinowski (kapelmistrz), Mateusz Niwiński , Kazimierz Nitkiewicz, Piotr Piszczatowski, Michał Żak, Robert Burdalski, Marta Urban-Burdalska i Ewa Koźlakiewicz.

Goście specjalni: Śpiewaczki z Gałek Rusinowskich (Maria Siwiec, Lena Popińska, Agata Korycka), Andrzej Klejzerowicz z Ciechanowca i Maniucha Bikont.


Kolędy na Boże Narodzenie i Wielkanoc to wyśpiewany sercem prezent od Kai i Janusza Prusinowskich - niestrudzonych wirtuozów i ambasadorów polskiej muzyki tradycyjnej. Kolędy na Boże Narodzenie i Wielkanoc to wyśpiewany sercem prezent od Kai i Janusza Prusinowskich - niestrudzonych wirtuozów i ambasadorów polskiej muzyki tradycyjnej.

Współwydawcą albumu jest Biuro "Niepodległa". Sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowanie i koncepcja serii: Kaja i Janusz Prusinowscy – Słuchaj Uchem 

Płyta ukazuje się w serii "Źródełko", której pomysłodawczynią jest Hanna Szczęśniak. Patroni medialni: Polskie Radio Dzieciom, Radiowe Centrum Kultury Ludowej.

 

Tracklista:

CD 1: ZIMA

Melodia adwentowa  0:52

W Betlejem przy drodze  2:56

My z tą gwiazdą - oracyjka 0:22

Nad Betlejem jasna gwiazda  2:11

Kiej Maryja wędrowała 3:58

Biała lelija w ogrodzie rozkwita - oracyjka 0:28

Wiwat Pan Jezus!  4:23

W pole pasterze zaśli 3:29

Cieszmy się i pod niebiosy 3:59

Poszedł Józef ścinać lipki  3:43

Kukułeczka zakukała - oracyjka 0:27

A poszła ci była Matuchniczka Boża 4:06

Pójdziemy, bracia, w drogę z wieczora 3:35

Na szczęście, na zdrowie, na ten nowy rok - oracyjka 0:24

Naśród dworu - kolęda dla dziewczyny 3:53

Pszenica i groch - oracyjka 0:24

Co się świeci w nowej sieni 2:56

Pod chmurejkami - kolęda dla chłopca 3:36

Weselcie się ludzie 3:15

Trzej królowie przyjechali - oracyjka 0:36

Poszli by Trzej Królowie  2:27

Kaczka pstra  5:23

A koniki kasztanki połamały sanki - oberek zimowy 2:53

Syrba - taniec karnawałowy  4:46

Słuchaj, słuchaj 3:51


CD 2: WIOSNA

Bociany 2:16

Alleluja biją dzwony 1:13

Hej, a w tym domku malowane progi  2:33

Zając 1:56

Kogutek 4:05

Papuga 3:59

Złoty Paw  2:29

Chodziła pawa po błocie  3:56

Zielony sad wiśniowy 2:02

Na pierwszy dzień Wielkanocy - oracyjka  0:28

Konopielka 4:56

O Królewnie, smoku i świętym Jerzym 4:41

O, jak wielkie dziwy 2:40

Chrystus zmartwychwstan jest  4:17

Ogróduszek  2:37

Gaik 3:15

Pani gospodyni kluczykami brząka 1:43

Godzina, godzina godzineczką była   2:14

Maczek  4:13

A idum gąski drogum 2:35

Tam, gdzie słoneczko 3:26


AMPR/zch