Polskie Radio
Section05

kolędy

Międzynarodowy eksperyment na tradycji. Maria Pomianowska o albumie "Nowe oblicza tradycji"

To niespotykana konfiguracja brzmieniowa – dźwięk suki biłgorajskiej w połączeniu z oktetem wokalnym. Tworzą ją artyści z Polski, Serbii i Łotwy. Międzynarodowe inspiracje, natchnione kompozycje, wybitni wykonawcy. „Nowe oblicza tradycji” – płyta Polskiego Radia to bilet do azylu, w którym harmonię ośmiu ludzkich głosów dopełnia brzmienie „najbardziej polskiej” odmiany fideli.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja rzemiosło world music wieś Litwa zima

"Gdzie ty jesteś, koguciku?" Anny Kaźmierak

Ilustratorka i graficzka Anna Kaźmierak tworzy etnograficzne książki dla dzieci i prowadzi warsztaty artystyczne, inspirując się rodzimą kulturą tradycyjną. Tym razem proponuje nam podróż po różnych regionach kraju śladami kogucika ukrywającego się wśród emblematów kultury ludowej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja rzemiosło world music wieś książki dla dzieci książki

Wszystkie barwy kolędowania, czyli Herody, Dziady i Jukace na Żywiecczyźnie

Początek roku na wsi był pełen kolorów, tajemnic i wesołych melodii. Wędrujący przebierańcy pukali do domów i składali życzenia. Wraz z Brygidą Sordyl i Kubą Gołdynem z Beskidu Żywieckiego sprawdzimy czym jest maciudula i i co robią jukace. Dlaczego? Bo właśnie rozpoczął się 55. Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody!  
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak Żywiec beskidy

Podróż przez PRL śladami wyrwizębów

Plombowali, czym mogli, częściej rwali. Tłumaczyli, jak używać szczoteczki do zębów. Walczyli nie tylko z szalejącą próchnicą, ale z ludzką niewiedzą, bólem i strachem. Zdarzało się, że musieli przyszyć odcięty palec albo odebrać poród. Stomatolodzy często byli w czasach PRL-u pierwszymi (i jedynymi) lekarzami, z którymi miała kontakt wiejska społeczność.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja rzemiosło world music Gdańsk stomatolog PRL wieś

Kolędy i pastorałki - wielkie skarby polskiej kultury

- Często nie zdajemy sobie sprawy, że wyśpiewujemy wielkie skarby polskiej kultury, jak "Mizerna cicha, stajenka licha" Teofila Lenartowicza. Od XVII wieku powstało wiele kolęd wartościowych pod względem literackim, jak "W żłobie leży" pióra Piotra Skargi. W XIX wieku powstała majestatyczna "Bóg się rodzi" autorstwa Franciszka Karpińskiego - mówiła w Dwójce Marta Domachowska z Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Trzech Króli Dwójka