Polskie Radio
Section05
kolędy

PoKolędzie JP2. Ruszyła 7.edycja akcji

PoKolędzie JP2 to projekt służący integracji społecznej zainicjowany w 2013 roku przez członków Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II. Organizując spotkania kolędowe wśród osób o utrudnionym lub ograniczonym dostępie do kultury, promują polską tradycję kolędowania oraz solidarność społeczną. Rokrocznie do projektu przystępują kolejne chóry, soliści i zespoły z całej Polski.
Zobacz więcej na temat:  kolędy Boże Narodzenie społeczeństwo obywatelskie społeczeństwo

12. Ogólnopolski Przegląd Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie

Na tegoroczny przegląd zgłosiło się niemal 50 grup kolędniczych z kilku województw! Organizatorzy przeglądu wierzą, że kultura tradycyjna jest „podstawą tożsamości kulturowej oraz świadomości odrębności regionalnej i narodowej”, dlatego pragną ochronić to dziedzictwo i przekazać je przyszłym pokoleniom. O szczegółach 12. edycji przeglądu opowiadał Andrzej Sar z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa antropologia muzyka tradycyjna kolędy Lublin

Festiwal kolęd i pastorałek w Mościskach na Ukrainie

W Mościskach w obwodzie lwowskim odbył się festiwal kolęd i pastorałek. W miejscowym domu kultury wystąpiły zespoły parafialne z całego dekanatu - z Mościsk oraz pobliskich miejscowości - Krysowic, Strzelczysk, Pnikuta, Czyszek, Trzcieńca i Sądowej Wiszni. Kolędy brzmiały we własnych aranżacjach muzycznych po ukraińsku i po polsku.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina kolędy Lwów Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kościół

Maria Piotrowska-Bogalecka: chór to wspólnota indywidualności [WIDEO]

- Współpraca z wybitymi muzykami to najpiękniejsza część mojej pracy, każda z osób ma swoją wizję, ale to kompromis okazuje się czymś najlepszym. To bardzo kształcące, czerpię bardzo dużo z takich spotkań, tak jak wcześniej z Martyną Pastuszką i wybitnymi dyrygentami jak Michał Klauza czy Łukasz Borowicz - mówiła na antenie Dwójki Maria Piotrowska-Bogalecka, dyrygentka i dyrektor artystyczny Chóru Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Chór Polskiego Radia Magdalena Łoś Dwójka kolędy

Ruszyła akcja "PoKolędzie JP2". Joanna Korzeniewska: zapraszamy do kolędowania z potrzebującymi

10 stycznia ruszyła już 7. edycja akcji "PoKolędzie JP2" realizowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Organizator zaprasza zespoły muzyczne, chóry i schole do wspólnego kolędowania z potrzebującymi. - Kolędnicy odwiedzą domy pomocy społecznej, kluby seniora, areszty czy hospicja - mówiła Joanna Korzeniewska z Centrum Myśli Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II kolędy chór wolontariat dom dziecka hospicjum szpital areszt Warszawa społeczeństwo

Kapela Działoszacy i muzyczne tradycje pogranicza świętokrzysko-krakowskiego

„Bywały wesele, kiedy nie zagraliśmy ani jednej swojej melodii! Panowie podtańcowywali pod kapelę i śpiewali. A naszym zadaniem było odegranie tej melodii. I to jeszcze w takiej tonacji, jaką zaśpiewali! Także było i tak, że po samych czarnych klawiszach trzeba było grać! To były prawdziwe chłopskie wesela”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna świętokrzyskie Krakowskie Magdalena Tejchma kolędy

Czas kolędy i potańców!

Rozpoczął się karnawał! W dzisiejszym magazynie Źródła wysłuchaliśmy energetycznych kolęd Dikandy w orientalnych aranżacjach, jakie temu zespołowi od lat przychodzą przecież z ogromną łatwością! Rozmawialiśmy także o nowej kapeli Piotra Zgorzelskiego i właśnie wydanym przez nią albumie. Nie zabrakło też zagranicznego akcentu – The London Tango Orchestra również może pochwalić się nowym krążkiem!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Maria Baliszewska kolędy tango

Kolędnicy (u)znani i nie(u)znani

W „Kiermaszu pod kogutkiem” poznaliśmy grupy kolędnicze takie jak: Żywa szopka z Lubomierza (Górale Zagórzańscy), kolędujący z turoniem z Trzebuni (Kliszczacy), grupa herodowa z Cielętnik (pow. częstochowski). Interpretacja tradycji niektórych z nich nie wszystkim przypadła do gustu.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa kultura ludowa folklor folklor tradycja tradycja muzyka ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma kolędy podkarpackie Łemkowie Bojkowie

Święta na wschodzie

Wierni kościołów wschodnich w  2. Dzień Świąt wspominają Bogurodzicę i św. Józefa. To także czas kolędowania i odwiedzania bliskich. Na Nadsaniu i Łemkowszczyźnie wciąż żywa jest tradycja kolędnicza i właśnie tego dnia oczekuje się ich przyjścia! Właśnie o tradycjach kolędniczych w okolicach Przemyśla i na łemkowskich wsiach opowiedzieli Marianie Kril: Maria Tucka, Grzegorz Suchanicz, Michał Prytuła.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa podkarpackie kolędy prawosławie Łemkowie