Polskie Radio

Słuchowisko Marty Rebzdy pt. "To słowo" z nagrodą BBC Audio Drama Awards 2024

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 15:03
Dokumentalne słuchowisko "To słowo", Marty Rebzdy z Teatru Polskiego Radia, w reżyserii Waldemara Modestowicza, wyróżnione nagrodą BBC Audio Drama Awards 2024 w kategorii "Best European Drama". W finale była to jedyna produkcja reprezentującą naszą radiofonię.
Dokumentalne słuchowisko To słowo, Marty Rebzdy z Teatru Polskiego Radia, w reżyserii Waldemara Modestowicza, zostało wyróżnione nagrodą BBC Audio Drama Awards 2024 w kategorii Best European Drama.
Dokumentalne słuchowisko "To słowo", Marty Rebzdy z Teatru Polskiego Radia, w reżyserii Waldemara Modestowicza, zostało wyróżnione nagrodą BBC Audio Drama Awards 2024 w kategorii "Best European Drama". Foto: Wojciech Kusiński/ PR

- Znaleźć się w gronie finalistów tak prestiżowej nagrody, to ogromne wyróżnienie. "To słowo" jest słuchowiskiem dokumentalnym. Początkiem historii były reporterskie rozmowy z ludźmi, którzy przeżyli wysiedlenie z Zamojszczyzny w 1943 roku. Zapamiętali te wydarzenia w sposób szczególny, tak jak mogą pamiętać je dzieci. Musiałam poszukać odpowiedniej formy do tej opowieści. Tak powstał poemat słowno-dźwiękowo-muzyczny - o przemocy i śmierci, w którym przez wszystkie przypadki odmieniane jest słowo – wysiedlenie. To też opowieść o wybawcach, Róży i Janie Zamoyskich, którzy uratowali czterysta sześćdziesięcioro dzieci z obozu koncentracyjnego w Zwierzyńcu - między innymi bohaterów mojej opowieści – mówi Marta Rebzda, kierownik literacki Teatru Polskiego Radia.

Rok temu za to słuchowisko Marta Rebzda została uhonorowana pierwszą nagrodą podczas UK International Audio Drama w Canterbury. - To ważna i piękna opowieść o wygnaniu i ocaleniu. Cieszę się, że została wysłuchana i doceniona. Nagroda daje nam napęd do dalszej pracy” – mówi reżyser słuchowiska Waldemar Modestowicz.   

"To słowo" to historia o wysiedleniach dzieci z Zamojszczyzny, do których doszło w czasie okupacji niemieckiej. Opowieść o niezwykle ważnej roli, jaką odegrali Róża i Jan Zamoyscy, ratując dzieci. Marta Rebzda przedstawiła historię rodziny Mulawów, którzy w 1943 roku zostali wysiedleni z Tarnogrodu i trafili do Zwierzyńca.

Podczas BBC Audio Drama Awards przyznawane są wyróżnienia dla najlepszych aktorów, pisarzy, producentów i projektantów dźwięku, przybliżających formę słuchowisk – dramatów audio.

 

  • Marta Rebzda – "To Słowo" reżyseria: Waldemar Modestowicz; realizacja akustyczna: Maciej Kubera; muzyka: Piotr Moss; kierownictwo produkcji: Beata Jankowska. Obsada: Danuta Stenka, Anna Dereszowska, Leon Charewicz, Piotr Grabowski, Mateusz Rusin, Jakub Kordas, Paweł Brzeszcz, Wojciech Melzer, Sławomir Grzymkowski, Sławomir Orzechowski.
  • Premiera słuchowiska w radiowej Jedynce odbyła się 27 listopada 2022 roku.
  • Do wysłuchania nagrodzonego słuchowiska zapraszamy w czwartek (28 marca) o godz. 21.00 w Programie 1 Polskiego Radia lub >>> TUTAJ <<<.

informacja prasowa