Polskie Radio

Woda nasz skarb - jak uzdatniano ją kiedyś, jak robi się to dzisiaj?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2024 13:00
W audycji "Eureka" odwiedzimy Filtry Warszawskie. Naszym gościem będzie Karolina Milnerowicz, kierowniczka Wydziału Edukacji Ekologicznej Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.
Jak uzdatniano wodę kiedyś, a jak robi się to dzisiaj?
Jak uzdatniano wodę kiedyś, a jak robi się to dzisiaj?Foto: Boris023/shutterstock.com

Filtry Warszawskie działają od ponad 130 lat. Stacja powstała dzięki staraniom ówczesnego p.o. prezydenta Warszawy, gen. Sokratesa Starynkiewicza.

Projekt budowy miejskich wodociągów i kanalizacji jest dziełem wybitnego angielskiego inżyniera Williama Lindleya, którego na pewnym etapie zastąpił syn - William Heerlein Lindley. Woda do kranów mieszkańców stolicy wprost ze Stacji Filtrów popłynęła w 1886 roku.

Część obiektów zaprojektowanych przez Lindleya jest eksploatowana do dziś. Najnowszym jest uruchomiona w 2010 roku supernowoczesna Stacja Ozonowania Pośredniego i Filtracji na Węglu Aktywnym.


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

Owady - jak wynika z "Nowojorskiej deklaracji w sprawie świadomości zwierząt" podpisanej 19 kwietnia tego roku przez niemal czterdziestu biologów i filozofów - także mają świadomość. Więcej na ten temat w radiowej Jedynce powie Michał Rolecki, dziennikarz, popularyzator nauki.

***

Na audycję "Eureka" w środę (15.05) po godz. 19.30 zaprasza Anna Stempniak.

kk

Zobacz więcej na temat: Anna Stempniak woda