Polskie Radio
Section05
Anna Stempniak

Polskie straty wojenne. Jak się odzyskuje zrabowane obrazy?

Polska właśnie odzyskała kolejne straty wojenne. Do kraju powrócił obraz "Portret starszego mężczyzny w peruce, z laską" Godfrieda Schalckena i "Widok na morze" szkoły Claude'a Josepha Verneta. To wciąż jednak kropla w morzu. Szacuje się, że w wyniku II wojny światowej Polska straciła ponad pół miliona ruchomych dzieł sztuki. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak SZTUKA KULTURA malarstwo Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Jędrzej Pasierski: marzyłem, żeby moje życie zawodowe było również przygodą

Jest autorem ambitnych powieści kryminalnych, twórcą thrillera "W Imię Natury" oraz cyklu powieści kryminalnych o Ninie Warwiłow: "Dom bez klamek", "Roztopy", "Czerwony świt", "Kłamczuch", "Gniazdo" i "Martwy klif", a także superprodukcji audio "Wodni" z Andrzejem Chyrą i Agnieszką Żulewicz w rolach głównych. W audycji "Po drugiej stronie lustra" gościliśmy Jędrzeja Pasierskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak literatura kryminał KULTURA

Roślinność w "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Wystawa w Bibliotece Narodowej

Eliza Orzeszkowa najważniejszą powieść dojrzałego okresu swojej twórczości, "Nad Niemnem", pisała w latach 1885–1886. Wiosenne i letnie miesiące spędzała wówczas w wiejskich okolicach Grodna, "botanizując" (gromadząc materiał roślinny do zielników, rozmawiając z miejscowymi lekarkami-zielarkami, zbierając lokalne nazwy roślin i informacje o przypisywanym im działaniu leczniczym). W zielniku z tamtego okresu zebrała blisko 460 roślin, w powieści wykorzystała nazwy 150 z nich, łącząc romantyczną "poetyczność" z pozytywistycznym realizmem.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie 2023 rośliny wystawa Biblioteka Narodowa

"Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Marcin Kusy: cieszę się, że Polskie Radio promuje Narodowe Czytanie

- Z podziwem patrzę na artystów i aktorów, którzy przez wiele godzin mierzą się z kolejną lekturą - mówił o Narodowym Czytaniu 2023 Marcin Kusy, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia. Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy narodoweczytanie.polskieradio.pl oraz przeprowadziło szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego, gdzie czytano "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie literatura Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie 2023 Martyna Podolska Anna Stempniak Marcin Kusy Przemysław Stippa

Narodowe Czytanie 2023. "Nad Niemnem" to powieść o życiu, które jest trudne

- "Nad Niemnem" jest powieścią o miłości, jest powieścią o powstaniu, ale przede wszystkim jest powieścią o życiu, które jest bolesne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Maria Jolanta Olszewska, historyk literatury. Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy narodoweczytanie.polskieradio.pl oraz zaplanowało szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie literatura Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie 2023 Martyna Podolska Anna Stempniak

XII Narodowe Czytanie. Marcin Kusy: kolejna wspaniała odsłona, która zbliża nas do pięknych wyników

Z każdą odsłoną Narodowe Czytanie cieszy się coraz większą popularnością. - Przed nami wiele godzin fascynującej powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem" - zapowiadał w Ogrodzie Saskim Marcin Kusy, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia. Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy narodoweczytanie.polskieradio.pl oraz zaplanowało szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego w Warszawie, gdzie czytamy tegoroczną lekturę.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent Narodowe Czytanie 2023 Eliza Orzeszkowa Europa Martyna Podolska Anna Stempniak Marcin Kusy

Narodowe Czytanie 2023. Prezydent Andrzej Duda: "Nad Niemnem" to powieść o nas, o Polakach

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką zainaugurował w Warszawie 12. edycję akcji Narodowe Czytanie lekturą Elizy Orzeszkowej: "Nad Niemnem" to powieść o nas, o Polakach, stąd właśnie jej piękno, stąd ciekawość, z którą mogę podejść do niej kolejne pokolenia". Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy narodoweczytanie.polskieradio.pl oraz zaplanowało szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego w Warszawie, gdzie czytamy tegoroczną lekturę.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent Narodowe Czytanie 2023 Eliza Orzeszkowa Europa Martyna Podolska Anna Stempniak

Dwa zakończenia i... ciąg dalszy? Podsumowanie "Lata z dreszczykiem"

Opowieść o rubinie Serce Maharadży dobiegła końca. W "Lecie z Radiem" usłyszeliśmy dwa zakończenia historii, które stanowią zamknięcie naszej wakacyjnej zabawy. Opowieść jednak jeszcze do nas powróci - jako lektura w "Czterech porach roku". - Po prostu płaczę, że to koniec naszej przygody - mówi Anna Stempniak, jurorka konkursu.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Anna Stempniak Iza Żukowska Andrzej Mastalerz Lato z Radiem 2023

"To niesamowita historia". Reżyser Dariusz Walusiak o filmie "Ulmowie. Błogosławiona rodzina"

"Ulmowie. Błogosławiona rodzina" to opowieść o bohaterskiej postawie Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. - Zderzyłem świat Boży, Markową i Ulmów ze światem zła i niemieckim nazizmem. Po latach to zło, nagle przez ingerencję Bożą, zostaje zamienione w dobro - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Dariusz Walusiak, reżyser filmu.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Ulmowie Żydzi II wojna światowa Monika Chrobak

"Lato z dreszczykiem" w "Lecie z Radiem". Poznaliśmy dziesiąty odcinek [POSŁUCHAJ]

"Lato z dreszczykiem" to konkurs literacki w ramach akcji "Lato z Radiem" 2023. Początek opowieści przygotowała Iza Żukowska, ciąg dalszy napisali pani Wioletta, pani Małgorzata, pan Maciej, pani Agnieszka, pani Marta, dwukrotnie pan Mikołaj i pan Kacper. Teraz poznaliśmy kolejną część historii. Zwycięzcą tygodnia został ponownie Kacper Wojciechowski-Wawrzeńczyk, a fragment przeczytał Andrzej Mastalerz.
Zobacz więcej na temat:  kryminał Kuba Marcinowicz Anna Stempniak Marta Guzowska archeologia