Pan Tadeusz w twoim mieście!

Polskie Radio
Ula Czerny 08.09.2012
Zosia i Pan Tadeusz
Zosia i Pan Tadeusz, foto: http://www2.oss.wroc.pl

12 ksiąg. 9714 wersów. No i setki ludzi, którzy w sobotę "Pana Tadeusza" będą czytać jednocześnie w kilkudziesięciu miejscach w Polsce. Sprawdźcie, co dokładnie będzie się działo w kilku miastach?

Olsztyn

Na dziedzińcu Zamku epopeję Adama Mickiewicza czytać będą - przy akompaniamencie instrumentów muzycznych (róg myśliwski, cymbały) - zaproszeni goście (aktorzy Olsztyńskiego Teatru Lalek, dziennikarze, władze miasta, przedstawiciele instytucji kultury, ale też Przemysław Kuśmidera „Świdra” w wersji... hip-hopowej) oraz wszyscy chętni mieszkańcy i turyści. Pojawią się statyści ubrani w stroje z epoki – szlachty polskiej i wojsk rosyjskich z okresu napoleońskiego (tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca Warmia oraz grupa rekonstrukcyjna z Lidzbarka Warmińskiego).
Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzenia wystawy w Zamku Olsztyńskim "Polacy z Kresów Wschodnich na Warmii i Mazurach".
Jednocześnie już 7 września 2012 roku w Olsztynie, pod hasłem "Dzisiaj oglądamy, a jutro czytamy", w siedzibie kina studyjnego „Awangarda 2” zostanie wyświetlony "Pan Tadeusz" w reżyserii Andrzeja Wajdy, zrealizowany w 1999 roku. Początek seansu o godz. 16.00.
Miejsce: dziedziniec Zamku Olsztyńskiego – siedziba Muzeum Warmii i Mazur. W razie niepogody akcja przeniesiona zostanie do Sal Kopernikowskich Muzeum.

Termin: 8 września, godz. 11.00 - 15.00

Wrocław

Czytane będą obszerne fragmenty "Pana Tadeusza". Wśród aktorów znajdą się m.in. Mariusz Kiljan i Magdalena Kumorek. Spektaklowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Małe Instrumenty. Dźwięk ze sceny słychać będzie w całym przylegającym do teatru Ogrodzie Staromiejskim.
Czytanie "Pana Tadeusza" we Wrocławiu przygotowywane jest we współpracy z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich, gdzie znajduje się rękopis "Pana Tadeusza". Ossolineum będzie promować w parku wystawę "Historia rękopisu Pana Tadeusza", którą od czerwca br. można oglądać w kamienicy Pod Złotym Słońcem na wrocławskim Rynku.
Miejsce: Scena Letnia Teatru Lalek

Termin: 8 września, godz. 14.00 - 19.00

Biała Podlaska
Księgi czytać będą m.in. zakonnicy i miejscowi bibliotekarze. Czytanie przebiegać będzie według następującego harmonogramu:
Księga I 10.30 – 11.30 władze Samorządowe Miasta
Księga II 11.30 – 12.15 duchowieństwo
Księga III 12.15 – 13.00 nauczyciele bialskich szkół
Księga IV 13.00 – 14.00 uczniowie bialskich szkół ponadgimnazjalnych
Księga V 14.00 – 14.50 bialscy przedsiębiorcy
Księga VI 14.50 – 15.30 bibliotekarze (Miejska Biblioteka Publiczna)
Księga VII 15.30 – 16.00 bibliotekarze (Biblioteka Pedagogiczna, Biblioteki uczelniane)
Księga VIII 16.00 – 16.45 pracownicy i animatorzy kultury
Księga IX 16.45 – 17.30 seniorzy
Księga X 17.30 – 18.30 dziennikarze
Księga XI 18.30 – 19.10 bialczanieprzedstawiciele Koła Bialczan
Księga XII 19.10 – 20.10 bialczanki - Bialskie Stowarzyszenie Kobiet

Miejsce: Plac Wolności

Termin: 8 września, godz. 10.00 – 20.00.

Częstochowa
Czytanie "Pana Tadeusza" odbędzie się w stylowej altanie w podjasnogórskim Parku im. Stanisława Staszica. Ta drewniana budowla jest jednym z ciekawszych punktów na mapie miasta.
Publiczna lektura epopei zakończy się w sobotę w późnych godzinach wieczornych. Kolejne księgi "Pana Tadeusza" czytać będą aktorzy częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza, reprezentanci władz samorządowych oraz przedstawiciele lokalnych mediów i środowisk artystycznych. Oprawę muzyczną zapewnią uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego w Częstochowie.
Miejsce: Park im. Stanisława Staszica
Termin: 8 września, od godz. 9.00.

Gorzów Wielkopolski
"Pan Tadeusz" czytany będzie w kameralnym gronie m.in. w miejskich Domach Pomocy Społecznej, w Ośrodku Wsparcia Rodziny. Lekturze towarzyszyć będą wystawy przedwojennych wydań epopei i pokazy ekranizacji Andrzeja Wajdy oraz archiwalne odtworzenia czytania książki przez Krzysztofa Kolbergera.
Miejsce: Dom Pomocy Społecznej Nr 1 im. M. Juchacz, Dom Pomocy Społecznej Nr 2 z filią ,,Dom w Połowie Drogi”, ul, Ośrodek Wsparcia Rodziny, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta.
Termin: 8 września, od godz. 10.00.

Jelenia Góra
Wyznaczonych zostało 12 charakterystycznych dla Jeleniej Góry miejsc - restauracje, obiekty, instytucje kultury, tarasy widokowe, w których będą czytane poszczególne księgi. Każda będzie czytana (przy akompaniamencie uczniów Jeleniogórskiej Szkoły Muzycznej) przez znane w życiu miasta osoby oraz aktorów Teatru im. Cypriana Kamila Norwida. "Wędrówka" rozpocznie się o godzinie 10:30 w Kościele Łaski, a zakończy czytaniem ostatniej, dwunastej księgi Pana Tadeusza w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze o godzinie 17.50.
Miejsce: Kościół Łaski, Brama Wojanowska, Kuźnia smaku, Ratusz, Cztery pory roku, Metafora, Pasaż Grodzki (dach), Antykwariat, BWA, Arkadia, Muzeum Karkonoskie, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida

Termin: 8 września, godz. 10.30 – 19.00

Kazimierz Dolny
Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" rozpocznie się o godzinie 11.00 przy wejściu do klasztoru OO. Franciszkanów Reformatów. O godzinie 16.00 przenosimy się na Rynek do podcieni w pobliże Urzędu Miasta.
Miejsce: Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów, Klasztor Ojców Franciszkanów Reformatów, Rynek w Kazimierzu Dolnym.
Termin: 8 września, godz. 11.00 – 19.00

Kraków

Księgi "Pana Tadeusza” na krakowskim rynku prezentować będą krakowscy aktorzy oraz przedstawiciele świata kultury, nauki i sztuki. Jedna z nich zostanie odczytana przez mieszkańców Krakowa.
Krakowskie czytanie "Pana Tadeusza" będzie kontynuacją odbywającej się dzień wcześniej "II Nocy Poezji", podczas której odbędzie się kilkadziesiąt spotkań i koncertów, a także czytanie i rozmowy o poezji oraz eksperyment poetycki na pograniczu poezji cybernetycznej, nowych mediów i muzyki.
Miejsce: Rynek Główny, przy pomniku Wieszcza oraz Teatr im. Juliusza Słowackiego
Termin: 8 września, od. godz. 10.00.

Warszawa
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski w sobotę o godzinie 11.00 dokona uroczystej inauguracji narodowego czytania. Poszczególne księgi zinterpretowane zostaną przez znanych polskich aktorów i aktorki (Andrzeja Seweryna, Andrzeja Chyrę, Krystynę Jandę, Olgierda Łukaszewicza, Sonię Bohosiewicz, Stanisławę Celińską, Jerzego Trelę, Marka Bukowskiego, Krzysztofa Globisza, Antoniego Pawlickiego, Agnieszkę Grochowską) przy akompaniamencie czołowych polskich pianistów, grających utwory Fryderyka Chopina (Janusza Olejniczaka, Pawła Wakarecego, Joannę Ławrynowicz, Andrzeja Jagodzińskiego). Mile widziane jest zabranie ze sobą własnych egzemplarzy "Pana Tadeusza".
Miejsce: Ogród Saski
Termin: 8 września, godz. 11.00-01:00 (9 września)

/


usc/fot.www2.oss.wroc.pl

Archiwalne nagrania