Polskie Radio
Section05
Cyprian Kamil Norwid

Z Francji, Szwajcarii, a nawet Turcji. Pośmiertne peregrynacje wybitnych Polaków

27 listopada 2021 roku do Polski zostaną sprowadzone szczątki Maurycego Mochnackiego, jednego z najwybitniejszych twórców Wielkiej Emigracji. To nie pierwszy raz, gdy Rzeczpospolita zabiega o przetransportowanie prochów wielkiego Polaka do ojczyzny. W ciągu ostatnich dwustu lat miało miejsce kilkanaście takich przypadków. Oto historie niektórych z nich. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Adam Mickiewicz Władysław Sikorski Cyprian Kamil Norwid Henryk Sienkiewicz Fryderyk Chopin Maurycy Mochnacki pogrzeby śmierć Powstanie Warszawskie Francja Szwajcaria

Dwa artystyczne światy w radomskim "Amfiteatrze"

Rok 2021 to rok Cypriana Kamila Norwida i dwusetlecie jego urodzin. W najbliższy piątek 26 listopada o godz. 19.00 odbędzie się koncert przygotowany właśnie z tej okazji. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury "Amfiteatr" w Radomiu zderzą się dwa artystyczne światy – wiersze C.K. Norwida zinterpretuje aktor, muzyk i performer Sambor Dudziński, a akompaniować mu będzie młody, obiecujący pianista, uczestnik XVIII Konkursu Chopinowskiego i radomianin Marcin Wieczorek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek Cyprian Kamil Norwid Fryderyk Chopin koncert konkurs chopinowski 2020 Sambor Dudziński KULTURA

Niepodległa 2021. Chopin – Norwid – Niemen

Podczas wyjątkowego koncertu usłyszeliśmy utwory z repertuaru Czesława Niemena do tekstów Cypriana Kamila Norwida, nie zabrakło również muzyki Fryderyka Chopina. Wystąpili Marcin Masecki, Kasia Moś, Tomasz Pokrzywiński, Wojciech Myrczek oraz Stanisław Soyka, a towarzyszyła im orkiestra AUKSO. Koncert transmitowaliśmy na antenie, wideo na stronie internetowej Dwójki oraz na Facebooku i kanale YouTube stacji.
Zobacz więcej na temat:  Cyprian Kamil Norwid Czesław Niemen Fryderyk Chopin niepodległość Dwójka Paweł Siwek

Rysunki i grafiki C.K. Norwida w Poznaniu

Cyprian Kamil Norwid, uważany często za naszego czwartego wieszcza i znany przede wszystkim ze swojego dorobku literackiego, był osobą niezwykle utalentowaną także w kierunku sztuk plastycznych i pozostawił po sobie m.in. bogaty zbiór rysunków. W związku z obchodami Roku Norwidowskiego Muzeum Narodowe w Poznaniu zorganizowało pokaz kilkunastu prac Norwida pt. "Piórkiem i rylcem", który można obejrzeć już od 5 listopada.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Cyprian Kamil Norwid Poznań muzeum grafika wystawa Katarzyna Cygler Trójka

Mondo cane w "Trójce pod Księżycem"

W "pieskim świecie" – szczęśliwie – istnieje świat "psi" (jak słusznie ktoś zauważył, to znaczy co innego). Pies w polskiej frazeologii co prawda nie prezentuje się najlepiej, ale już w sztuce – jak okazuje się – godnie jest reprezentowany. Poświęcił temu tematowi sporą wystawę w sopockiej Państwowej Galerii Sztuki krytyk i historyk – Bogusław Deptuła.
Zobacz więcej na temat:  Trójka wystawa pies ludzie Cyprian Kamil Norwid Bogusław Deptuła Barbara Marcinik KULTURA

Norwida myślenie o Rosji. Prof. Nowicka: miał świadomość, że zbrojne powstania są przeciwskuteczne

- Cyprian Kamil Norwid czuł do Rosji respekt podszyty obawą i świadomością dysproporcji sił, a także odmiennością kulturową i cywilizacyjną - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Nowicka, historyk literatury z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Miał świadomość, że manifestowana niechęć i poczucie wyższości wobec Rosji są ziarnem i źródłem tworzenia się rosyjskiego patriotyzmu - dodała. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Cyprian Kamil Norwid poezja

"Jest bardzo osobisty". Aleksandra Sikorska-Krystek o stosunku Cypriana Kamila Norwida do renesansu

- Sam fakt zainteresowania kulturą renesansu nie jest tutaj wyjątkowy, jeśli spojrzymy też na innych pisarzy dziewiętnastowiecznych. (...) Dużo bardziej pasjonujące jest to, w jaki sposób Cyprian Kamil Norwid postrzega różne zjawiska rodzące się w kulturze renesansu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Aleksandra Sikorska-Krystek (Uniwersytet we Fryburgu). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Cyprian Kamil Norwid literatura pisarz pisarze i poeci

Polska na wygnaniu. Wielka Emigracja pozwoliła nam przetrwać

Choć pojedyncze punkty oporu broniły się do końca października, to przekroczenie granicy Prus przez główny korpus wojsk powstańczych 5 października 1831 roku oznaczało upadek powstania. Podobnie jak żołnierze, granice Kongresówki opuściły tysiące ludzi, dając początek fenomenowi polskiego życia kulturalno-politycznego poza ojczystą ziemią.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA emigracja powstanie listopadowe romantyzm Adam Jerzy Czartoryski Fryderyk Chopin Adam Mickiewicz Cyprian Kamil Norwid Zygmunt Krasiński Juliusz Słowacki Joachim Lelewel