Czego o "Panu Tadeuszu" nie dowiesz się w szkole?

IAR
Gabriela Skonieczna 07.09.2012
Pan Tadeusz Andrzeja Wajdy
"Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy, foto: mat.prasowe

Na lekcjach nie eksponuje się inicjacji seksualnej Tadeusza, czy zakończenia zajazdu hrabiego, które polega na wielkiej pijatyce i rzezi w kurniku.

"Pan Tadeusz” ma wiele wątków, których nie omawia się w szkołach średnich, uważa doktor Maria Makaruk z Uniwersytetu Warszawskiego. Na lekcjach języka polskiego nauczyciele najczęściej mówią o patriotycznej stronie epopei Mickiewicza. Doktor Makaruk uważa, że każda lekcja języka polskiego, na której omawia się "Pana Tadeusza” wygląda inaczej. Jej zdaniem w niewielu przypadkach zwraca się uwagę na ciekawostki, których w narodowej epopei nie brakuje.

Doktor Makaruk przekonuje, że z wiekiem każdy lepiej zrozumie dzieło Adama Mickiewicza. Jak dodaje doktor Makaruk świadome czytanie „Pana Tadeusza” jest możliwe, gdy rozumie się poczucie straty. Zdaniem rozmówczyni Polskiego Radia dzieło Mickiewicza jest jednym z prostszych utworów literatury romantyzmu. Mimo to, jak twierdzi dr Makaruk, do przeczytania "Pana Tadeusza” trzeba dojrzeć. Rozmówczyni Informacyjnej Agencji Radiowej zastrzega jednak, że „Pan Tadeusz”, zawiera także ciekawe treści dla młodzieży. Zdaniem doktor Marii Makaruk mogą to być wątki romansowe i kryminalne.

Tadeusz leniem?

Rozmówczyni Informacyjnej Agencji Radiowej przypomina też rozprawę Jana Nepomucena Millera. Krytyk literacki skupił się na pokazaniu postaci w "Panu Tadeuszu”. Według niego niewinność Zosi graniczyła z niedorozwojem, a Tadeusz był leniem. Dr Maria Makaruk zastanawia się kim byłyby te postacie dzisiaj. Jej zdaniem jest to pytanie, które powinno padać na lekcjach języka polskiego.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego imienia Adama Mickiewicza twierdzą, że czytanie dzieła Mickiewicza nie należy do najłatwiejszych. Paulinie narodowa epopeja kojarzy się ze zmorą licealistów. Uczennica dodaje, że większość licealistów boi się tej książki. Zdaniem Piotra odbiór "Pana Tadeusza” może zakłócić wierszowana forma.

I Ty będziesz czytał "Pana Tadeusza"...

8 września odbywa się Narodowe czytanie „Pana Tadeusza”. Czytać będzie cała Polska, od Sopotu po Zakopane i od Szczecina do Przemyśla. Polskie Radio jest patronem medialnym Narodowego czytania „Pana Tadeusza”.

Portal Polskiego Radia uruchomił specjalną stronę internetową pantadeusz.polskieradio.pl, poświęconą "Narodowemu czytaniu”. Za jej pośrednictwem 8 września będzie można obejrzeć transmisję wideo z uroczystej inauguracji przedsięwzięcia w Ogrodzie Saskim. Mickiewiczowską epopeję będą tam czytać między innymi prezydent Bronisław Komorowski, Andrzej Seweryn, Krystyna Janda i Olgierd Łukaszewicz.

W najbliższą niedzielę (9.09) Pałac Prezydencki będzie otwarty dla zwiedzających. Warszawianie i goście odwiedzający stolicę będą mogli obejrzeć nie tylko wnętrza rezydencji prezydenckiej, lecz także wystawę poświęconą Adamowi Mickiewiczowi. Na wystawie mickiewiczowskiej pokazane zostaną między innymi karta z rękopisu "Pana Tadeusza" 1833/1834, pióro poety, oraz list Adama Mickiewicza do Zygmunta Krasińskiego z 1844 roku. Pałac będzie otwarty w godzinach 13-17.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, gs

Archiwalne nagrania