Gustaw Herling-Grudziński

Nieznany Herling publicysta

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 20:09
Marta Herling była gościem Dwójki przy okazji publikacji drugiego tomu wydania krytycznego "Dzieł zebranych" jej ojca, obejmujących jego wczesną, zapoznaną nieco dziś, twórczość.
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

W wydanej pod koniec 2010 roku pierwszej części drugiego tomu znaleźć możemy recenzje, szkice, rozprawy literackie z lat 1947-1956. Gustaw Herling-Grudziński pisze tu krytycznie m.in. o "Kwiatach polskich" Tuwima, "Murach Jerycha" Brezy i "Matce Joannie odAniołów" Iwaszkiewicza, rozplątuje gordyjskie "Węzły życia" Nałkowskiej, prowadzi rozważania na temat twórczości Orwella, Conrada i Miłosza, komentuje bieżące wydarzenia i sytuację polityczną w kraju oraz na emigracji.

Jak podkreślała Marta Herling, teksty te – zarówno z tomu pierwszego (obejmującego szkice z lat 1935-1946), jak i z drugiego – świadczą o niezwykle intensywnej działalności publicystycznej, którą prowadził Herling już jako młody człowiek w 2. poł. lat 30., w czasie wojny i w okresie powojennym. – Sama nie zdałam sobie sprawę z publicystycznego zaangażowania ojca i wszechstronności jego zainteresowań – przyznała córka znakomitego pisarza.

Z Martą Herling rozmawiała Dorota Gacek ("Sezon na Dwójkę", grudzień 2010 r.)