Polskie Radio

Kierunek Wschód czy Południe? Dokąd idzie Unia Europejska?

Jedynka
Agnieszka Kamińska 17.10.2013
UE ma projekt kolejnych sankcji wobec Rosji
UE ma projekt kolejnych sankcji wobec Rosji, foto: Parlament Europejski

W przyszłym tygodniu Parlament Europejski zajmie stanowisko w sprawie sprawozdań o postępach za poprzedni rok. Wszystko to dzieje się przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski współautor projektu rezolucji w tej sprawie, mówi, że sytuacja jest bardzo zróżnicowana: na południu, stabilne jest Maroko, niestabilne są Tunezja, Libia, Egipt, w Syrii toczy się wojna domowa.

Poseł podkreśla, że kraje sąsiednie, chcące stowarzyszać się z Unią Europejską, muszą spełniać europejskie standardy: to demokracja parlamentarna, prawa człowieka, państwo prawa, gospodarka rynkowa.

Najważniejsze jest obecnie Partnerstwo Wschodnie – zauważa europoseł Paweł Kowal. Wymienia cele listopadowego szczytu w Wilnie (28-29 listopada), które dobrze byłoby osiągnąć: podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, parafowanie takich umów z Mołdawią i z Gruzją, wiarygodna obietnica zniesienia wiz dla Mołdawii w przyszłym roku – powiedział.

Ukraina dostała bardzo atrakcyjną ofertę – zauważa Jacek Saryusz-Wolski. Dodaje, że wiele zyska również Unia Europejska. – Demokracja i stabilność na wschodniej granicy to oznacza również bezpieczeństwo Unii Europejskiej – mówi poseł.

Na razie jednak Parlament Europejski uznał, że warunki ze strony Ukrainy nie są jeszcze spełnione, przedłużono misję PE Aleksandra Kwaśniewskiego i Pata Coxa w Kijowie. Europoseł Marek Siwiec podkreśla, że jeśli nie dojdzie do uwolnienia Julii Tymoszenko, będzie poważny problem z podpisaniem umowy stowarzyszeniowej.

Posłuchaj audycji "Aktualności Parlamentu Europejskiego"

polskieradio.pl, agkm