Polskie Radio
Section05
Partnerstwo Wschodnie

Dr Bonikowska: nie ma perspektyw członkostwa w UE dla państw Partnerstwa Wschodniego

- UE jest bardzo ważnym punktem odniesienia, jako dźwignia. Jednak o członkostwie państw Partnerstwa Wschodniego w UE nie ma mowy. Nie jest to również brane pod uwagę w dłuższej perspektywie. Trzeba poczekać na lepsze czasy - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Gościem był również Bartosz Tesławski z portalu NaWschodzie.eu.
Zobacz więcej na temat:  Partnerstwo Wschodnie Gruzja Ukraina Mołdawia Unia Europejska ŚWIAT

Program Poland Business Harbour rozszerzony

Rząd rozszerzył program Poland Business Harbour ułatwiający rozpoczęcie pracy lub działalności w Polsce dla zagranicznych specjalistów z branży IT i spółek technologicznych. Poza Białorusinami od dziś będą mogli skorzystać z niego także obywatele pozostałych państw z Partnerstwa Wschodniego (Ukraina, Mołdawia, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan) oraz Rosji.
Zobacz więcej na temat:  programista Ministerstwo Spraw Zagranicznych kancelaria premiera Białoruś Partnerstwo Wschodnie

Mińsk zrywa z Partnerstwem Wschodnim. Resort dyplomacji UE: przejaw lekceważenia narodu

"Decyzja Białorusi o zawieszeniu w Partnerstwie Wschodnim pogłębia jej samoizolację" - napisała rzeczniczka szefa unijnej dyplomacji Nabila Massrali w oświadczeniu przesłanym Polskiemu Radiu. Reżim w Mińsku zdecydował o tym w reakcji na unijne sankcje gospodarcze, które weszły w życie w ubiegłym tygodniu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Partnerstwo Wschodnie Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Beata Płomecka

Białoruś odpowiada na sankcje UE. Mińsk zawiesza udział w Partnerstwie Wschodnim

Białoruś zawiesza swój udział w unijnej inicjatywie Partnerstwa Wschodniego oraz odwołuje przedstawiciela przy Unii Europejskiej. W związku z sankcjami wprowadzonymi przez Unię Europejską wobec Białorusi szef delegatury UE w Republice Białorusi Dirk Schübel został dziś wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Mińsku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Unia Europejska Partnerstwo Wschodnie dyplomacja sankcje Unii Europejskiej Mińsk Aleksander Łukaszenka

Szef MSZ: w naszym interesie jest jak najbliższa integracja krajów Partnerstwa Wschodniego z UE

- W naszym długoterminowym i strategicznym interesie leży jak najbliższa integracja krajów Partnerstwa Wschodniego z Unią Europejską - powiedział szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau podczas wideokonferencji z udziałem m.in. szefów MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA grupa wyszehradzka Partnerstwo Wschodnie Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych Europa Wschodnia

Komisarz UE z wizytą w Polsce. Wśród tematów rozmów COVID-19 i Partnerstwo Wschodnie

Współpraca z krajami Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich będą tematami wizyty w Polsce komisarza do spraw sąsiedztwa i rozszerzenia, która rozpocznie się po południu. Przed odlotem do Warszawy Oliver Varhelyi w rozmowie z brukselską korespondentką Beatą Płomecką podkreślił, że Polska jest kluczowym graczem w regionie jeśli chodzi przede wszystkim o sprawy Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Unia Europejska Europa Środkowo-Wschodnia Europa Środkowa Partnerstwo Wschodnie

Poseł KO: Polska powinna być rzecznikiem niezależności Białorusi

- Ukraina i Białoruś powinny być przedmiotem naszego najwyższego zainteresowania. To my powinniśmy być rzecznikiem spraw, które dotyczą niezależności Białorusi, a wcześniej - Ukrainy. To jest nasza właściwa postawa, której zabrakło przez ostatnie lata. Partnerstwo Wschodnie zostało w dużej części wygaszone, ten obszar polityki został pozostawiony samemu sobie - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Borys, poseł Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Białoruś Ukraina Partnerstwo Wschodnie wybory na Białorusi

Prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej: przywróciliśmy pierwotny sens słowa "solidarność"

Wśród wielu zadań Fundacji Solidarności Międzynarodowej pojawił się nowy cel – walka z pandemią. Fundacja zorganizowała szereg akcji pomocowych dla Mołdawii, Białorusi i Ukrainy. W wielu szpitalach tych państw jest wykorzystywany sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej ufundowane przez fundację.
Zobacz więcej na temat:  pomoc Partnerstwo Wschodnie Białoruś Ukraina Gruzja Armenia Azerbejdżan

"Stopniowa gospodarcza integracja". Kraje UE potwierdzą aspiracje Partnerstwa Wschodniego

- Unijne kraje potwierdzają europejskie aspiracje krajów Partnerstwa Wschodniego i zgadzają się na stopniową gospodarczą integrację. Takie zapisy uzgodnili ambasadorowie państw członkowskich w deklaracji na szczyt Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w przyszłym miesiącu - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia. Z ustaleń Beaty Płomeckiej wynika, że Polska jest zadowolona z ostatecznego tekstu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Partnerstwo Wschodnie GOSPODARKA Europa Beata Płomecka

Seria "Wschodni Express". Zachwycająca literatura zza wschodniej granicy

- Jestem pełen zachwytu, zarówno w stosunku do literatury ukraińskiej, jak i białoruskiej. Ta literatura to jest mnóstwo znakomitych pisarzy, którzy są kompletnie u nas nieznani - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury w Lublinie, laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Mikołaja Gogola.
Zobacz więcej na temat:  literatura Bartosz Panek Dwójka Ukraina Partnerstwo Wschodnie