Polskie Radio
Section05
Partnerstwo Wschodnie

Poseł KO: Polska powinna być rzecznikiem niezależności Białorusi

- Ukraina i Białoruś powinny być przedmiotem naszego najwyższego zainteresowania. To my powinniśmy być rzecznikiem spraw, które dotyczą niezależności Białorusi, a wcześniej - Ukrainy. To jest nasza właściwa postawa, której zabrakło przez ostatnie lata. Partnerstwo Wschodnie zostało w dużej części wygaszone, ten obszar polityki został pozostawiony samemu sobie - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Borys, poseł Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Białoruś Ukraina Partnerstwo Wschodnie wybory na Białorusi

Prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej: przywróciliśmy pierwotny sens słowa "solidarność"

Wśród wielu zadań Fundacji Solidarności Międzynarodowej pojawił się nowy cel – walka z pandemią. Fundacja zorganizowała szereg akcji pomocowych dla Mołdawii, Białorusi i Ukrainy. W wielu szpitalach tych państw jest wykorzystywany sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej ufundowane przez fundację.
Zobacz więcej na temat:  pomoc Partnerstwo Wschodnie Białoruś Ukraina Gruzja Armenia Azerbejdżan

"Stopniowa gospodarcza integracja". Kraje UE potwierdzą aspiracje Partnerstwa Wschodniego

- Unijne kraje potwierdzają europejskie aspiracje krajów Partnerstwa Wschodniego i zgadzają się na stopniową gospodarczą integrację. Takie zapisy uzgodnili ambasadorowie państw członkowskich w deklaracji na szczyt Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w przyszłym miesiącu - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia. Z ustaleń Beaty Płomeckiej wynika, że Polska jest zadowolona z ostatecznego tekstu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Partnerstwo Wschodnie GOSPODARKA Europa Beata Płomecka

Seria "Wschodni Express". Zachwycająca literatura zza wschodniej granicy

- Jestem pełen zachwytu, zarówno w stosunku do literatury ukraińskiej, jak i białoruskiej. Ta literatura to jest mnóstwo znakomitych pisarzy, którzy są kompletnie u nas nieznani - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury w Lublinie, laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Mikołaja Gogola.
Zobacz więcej na temat:  literatura Bartosz Panek Dwójka Ukraina Partnerstwo Wschodnie