Polskie Radio

Bezpieczeństwo na szczycie listy priorytetów UE

Jedynka
Tomasz Jaremczak 03.12.2015

Za zwiększeniem uprawnień europejskiej policji opowiadają się przedstawiciele Parlamentu Europejskiego. Nieśmiało mówią też o powołaniu europejskiej agencji wywiadowczej 

Europosłowie nie mają wątpliwości, że zwiększenie kompetencji Europolu jest konieczne. - Jedną z przyczyn tego, że terroryści odnoszą co pewien czas sukcesy jest słabe współdziałanie policji i służb poszczególnych państw - mówi Janusz Zemke z SLD. 

Jakie są tego przyczyny? - Każde z państw członkowskich zazdrośnie strzeże  swoich danych - wyjaśnia europoseł PSL Andrzej Grzyb. Zdaniem eurodeputowanych czas jednak by zmienić priorytety. - Mamy większą siłę, gdy wymieniamy się informacjami - tłumaczy Kazimierz Ujazdowski z PiS. Nie chodzi przy tym o to, by nadać Europolowi nowe uprawnienia, ale by mógł on pozyskiwać dane od policji krajowych. 

Natomiast utworzenie europejskiej agencji wywiadowczej wydaje się na razie niemożliwe. - Nie wyobrażam sobie, by mogła powstać na gruncie obecnie obowiązujących przepisów. Traktaty nie dają podstawy do budowy wspólnego wywiadu - dodaje Ujazdowski. Aktualne wydają się za to pytania o gromadzenie i przekazywanie danych pasażerów linii lotniczych. - W dzisiejszym świecie to elementarny wymóg bezpieczeństwa - zauważa europoseł PiS. 

Do tego pomysłu zaczynają się nawet przekonywać ci, którzy blokowali wszelkie rozwiązania w tej sprawie. Argumentowali, że system gromadzenia danych może kolidować z prawem do prywatności. 

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 3.12.2015

Godzina emisji: 8.52

Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia"

tj