Polskie Radio

Stracone pokolenie? Szanse młodzieży w Unii Europejskiej

Czwórka
Tomasz Jaremczak 25.09.2014

Bezpieczeństwo socjalne i możliwości znalezienia pracy - po taką nazwą odbyła się w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli debata, którą zorganizowało Polskie Radia i Euranet Plus.

Posłanka Jadwiga Wiśniewska przypomniała, że co trzeci młody i wykształcony Polak nie ma pracy. - Po raz pierwszy po wojnie jesteśmy świadkami zjawiska, że młode pokolenie będzie biedniejsze od pokolenia swoich rodziców - powiedziała Wiśniewska.

Bezrobociu wśród młodych ma przeciwdziałać m.in. unijny program "Gwarancja dla młodzieży". Posłowie nie byli zgodni ws. oceny jego funkcjonowania. Przyznali jednak, że trzeba sprawdzać, jak zmienia się życie młodzieży po jego zakończeniu. - Czy po czterech miesiącach korzystania ze stażu w ramach programu nadal pracują, czy znajdują się na bezrobociu - powiedziała europosłanka Barbara Kudrycka.

Podczas spotkania rozmawiano też o uznawalności dyplomów przez wyższe uczelnie. Zdaniem deputowanej do PE Krystyny Łybackiej, w tej sprawie jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. - Bardzo ważne jest, aby istniała korelacja między uczelniami, które mają kontakty partnerskie i dokonują wymiany w ramach np. programu Erasmus. Bardzo często jest tak, że młodzi ludzie wracają ze studiów i okazuje się, ich programy nauczania nie są kompatybilne - zauważyła Łybacka.

Podczas dyskusji pytano też europosłów o ograniczenie praw unijnych pracowników w Wielkiej Brytanii. Eurodeputowany Krzysztof Hetman tłumaczył, że imigranci mają dobry wpływ na brytyjską gospodarkę.

polskieradio.pl, tj