Polskie Radio
Section05
bezrobocie

Eksperci: wzrostu bezrobocia raczej się nie spodziewamy, ale płace wyhamują

Istotnego wzrostu bezrobocia raczej nie będzie, ale na pewno jesteśmy w przełomowym momencie na rynku pracy. Następuje odwrócenie korzystnego dla pracowników trendu, także jeśli chodzi o wzrost wynagrodzeń. Bardzo wiele zależy od koniunktury w UE - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie płaca minimalna recesja Unia Europejska inflacja

Polska z drugim najniższym bezrobociem w UE. Maląg: rynek pracy jest stabilny

- Polska ma najniższe bezrobocie od 32 lat. Dziś sytuacja jest bardzo dobra, rynek pracy jest stabilny - mówiła na antenie Programu 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zastrzegła jednocześnie, że w kolejnych miesiącach spodziewane jest spowolnienie gospodarcze i możliwe, że wskaźnik bezrobocia pójdzie w górę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Marlena Maląg 500+ emerytura bezrobocie inflacja Grzegorz Jankowski

Kowalczyk: w walce z inflacją powinniśmy zachować umiar, ratując miejsca pracy

- Inflacja zależy od surowców energetycznych, to jest ten pierwotny czynnik inflacyjny - mówił w Polsat News wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Jego zdaniem, zbyt duże windowanie stóp procentowych skończyłoby się - wzorem lat 90. i "duszenia cen polityką Balcerowica" skosowym wzrostem bezrobocia, dlatego w walce z inflacją "wskazany jest umiar".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA inflacja Henryk Kowalczyk bezrobocie społeczeństwo gospodarka polska

Wideo Grzegorz Napieralski: im mniejsze bezrobocie, tym lepiej dla polskiej gospodarki

– Mamy dobrą sytuację na rynku pracy. (...) Jednak należy pamiętać, że od czasu kryzysu i pandemii wiele osób wyjechało z Polski, więc rynek szczególnie zawodów mniej potrzebujących wykwalifikowanych pracowników był w dużym kryzysie. Teraz wypełnia się on nie tylko przez Polki i Polaków, ale również przez Ukraińców – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Grzegorz Napieralski, senator Koalicji Obywatelskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Polskie Radio Bartłomiej Graczak POLSKA Grzegorz Napieralski bezrobocie inflacja

Marlena Maląg: bezrobocie jest niskie, nie spodziewamy się jego wzrostu po sezonie letnim

- Niskie bezrobocie to między innymi efekt interwencji państwa i wsparcia dla firm, które w pandemii nie likwidowały miejsc pracy. Również rozwój inwestycji strategicznych przyczynił się do spadku stopy bezrobocia - mówiła na antenie Programu 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Sygnały Dnia Marlena Maląg 500+ emerytura bezrobocie inflacja

Wicedyrektor PIE: niskie bezrobocie jest dobrym wskaźnikiem, ale wynika także z demografii i emigracji zarobkowej Polaków

Dane GUS o zatrudnieniu w czerwcu są bardzo korzystne dla pracowników i konsumentów. A 4,9 procent bezrobocia to najmniejszy wskaźnik od 32 lat - powiedział Andrzej Kubisiak zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie zatrudnienie pracownik pracodawcy