Polskie Radio
Section05
bezrobocie

"Niemcy znajdują się w kryzysie". Eksperci nie mają dobrych prognoz dla Berlina

Portal "Bild" poinformował, że badania ekonomistów przynoszą złe informacje o niemieckiej gospodarce. Z przeprowadzonych wiosną prognoz przez pięć wiodących instytutów ekonomicznych wynikało, że gospodarka może się spodziewać minimalnego wzrostu na poziomie 0,3 proc. W czwartek podano korektę do tej prognozy, która wskazuje na spadek o 0,9 punktu procentowego.
Zobacz więcej na temat:  gospodarka niemiec ekonomia pieniądze kryzys bezrobocie ŚWIAT Europa Niemcy GOSPODARKA

Eksperci: niskie ceny paliw na stacjach są dowodem umiejętności menedżerskich Grupy Orlen

Cena za 1 litr benzyny na poziomie 6 PLN, to efekt fuzji z Lotosem PKN Orlen, który może kupować więcej ropy taniej i z dużym wyprzedzeniem, a to dla konsumentów same dobre wiadomości - tłumaczyli goście audycji "Rządy Pieniądza": profesor Zbigniew Krysiak z SGH i Instytutu Myśli Schumana oraz Andrzej Stefaniak, także z SGH i firmy AceMarketU-TV, w PR24.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny paliw bezrobocie rynek pracy

Rekordowa liczba zatrudnionych w Polsce. Premier: prawo pięści zastąpiliśmy inwestowaniem w majątek narodowy

Premier Mateusz Morawiecki mówił w Tarnobrzegu, że w tym miesiącu w Polsce zanotowano ponad 17 mln zatrudnionych. Podczas spotkania z pracownikami zakładów chemicznych Siarkopol zaznaczył, że to rekordowa liczba. - Uratowaliśmy takie przedsiębiorstwa jak Siarkopol. Jesteśmy z tego dumni i sprzeciwiamy się wyprzedaży polskiego majątku - podkreślał szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki rząd Prawo i Sprawiedliwość inwestycje bezrobocie gospodarka polska POLSKA społeczeństwo

Wzrost płacy minimalnej. Maląg: to nie jest przypadkowa decyzja, Polacy powinni godnie zarabiać

Filozofią naszego rządu jest, aby Polacy mogli godnie zarabiać, dlatego zależy nam na tym, aby zarówno wzrastała płaca minimalna, jak i wzrastało przeciętne wynagrodzenie - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej bezrobocie zatrudnienie płaca minimalna zarobki praca firma POLSKA społeczeństwo

Odporny rynek pracy jednym z czynników stabilizujących polską gospodarkę. Najnowsze badanie PIE i BGK

Czynnikiem stabilizującym sytuację gospodarczą w Polsce jest relatywnie wysoka płynność finansowa firm oraz odporny rynek pracy - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego. 11 proc. przedsiębiorstw planuje w najbliższym czasie podnosić wynagrodzenia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie zatrudnienie płace zarobki POLSKA społeczeństwo

Eksperci: emerytury stażowe są ważne, ale potrzebna jest kampania informacyjna o ich skutkach dla każdego uprawnionego

Z emerytur stażowych na pewno ucieszą się ci, którzy długo pracują, ale powinni też mieć świadomość, że ich świadczenia będą niższe o ok. 40 procent,  a może i więcej. Trzeba też opamiętać, że może odejść z rynku pracy ok. 160 tys. osób, niemal od razu więc konieczne jest informowanie również o tym, że mają wybór czy odejść czy pracować dłużej bo ludzie ci, są potrzebni - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute oraz prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek pracy bezrobocie ZUS emerytura emerytura pomostowa

Rynek pracy w Polsce. Minister Maląg: szacowana stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 5 proc.

- Szacowana przez ministerstwo stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu sierpnia 2023 r. wyniosła 5,0 proc. Bezrobocie w Polsce należy dziś do najniższych w Unii Europejskiej - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Marlena Maląg Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej bezrobocie zatrudnienie pracodawcy pracownik społeczeństwo POLSKA

Ekspert PIE: wejście Polski do UE przełamało wieloletni, negatywny trend na rynku pracy

Polskie firmy oferują nie tylko konkurencyjne produkty, ale także usługi do krajów UE. A to przez ostatnią dekadę, pomimo kryzysu z roku 2008 i pandemii, dało mocne podstawy do zmniejszenia poziomu bezrobocia do obecnego, rekordowo niskiego poziomu 5 procent (wg. GUS i Powiatowych Urzędów Pracy) - powiedział Paweł Śliwowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie transformacja ustrojowa zatrudnienie

Eksperci: przyszłoroczny budżet jest realny, ale wiele zależy od poziomu długu publicznego

Założenia przyszłorocznego budżetu są realne, choć oczywiście trzeba czuwać np. nad kosztami finansowania długu. Wiele zależy od tego, jak będą zachowywać się nasi przedsiębiorcy ale też od sytuacji międzynarodowej. Zadłużenie jest wysokie, ale to charakteryzuje obecne budżety wielu państw  - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Mariusz Adamiak z PKO BP. Zdaniem Piotra Soroczyńskiego z Krajowej Izby Gospodarczej budżet może nie został zrealizowany jeśli chodzi o wzrost PKB i inflację a na wydatki, np. socjalne, warto zwrócić większą uwagę, bo założony deficyt jest wciąż wysoki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe budżet Polski bezrobocie

PR24 "W 2015 r. rynek pracy był zdewastowany". Prof. Zieleniecki o efektach ośmiu lat rządów PO-PSL

- Warto przypominać, jak wyglądała sytuacja osiem lat temu, mieliśmy do czynienia z wieloma problemami społecznymi, w tym z bezrobociem. To także sprawa jakości miejsc pracy, mieliśmy bardzo dużo niepokojących zjawisk na rynku pracy, jak bardzo duża liczba osób wykonujących pracę na podstawie mało cywilizowanych form zatrudnienia, umów cywilnoprawnych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marcin Zieleniecki (Uniwersytet Gdański).
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Piotr Wąż rynek pracy zatrudnienie bezrobocie praca