Section50
Section00
21.04.2016

Zmarł Prince...

1958 - 2016


Smutek, smutek i jeszcze raz smutek...
21 kwietnia, w wieku 57 lat, zmarł Prince Rogers Nelson, bezsprzecznie jedna z najwybitniejszych, najbardziej utalentowanych  i najbardziej wpływowych postaci w historii muzyki rozrywkowej (szczególnie tej z groovem).
Wokalista, kompozytor, producent, multiinstrumentalista, genialny gitarzysta, także aktor i symbol seksu. Pionier słynnego, "purpurowego" brzmienia z Minneapolis, łączącego funk, rock, soul i pop. Zdobywca wielu prestiżowych nagród - w tym Grammy oraz Oscara za muzykę do filmu "Purple Rain".    
Swoją karierę rozpoczął w latach 70. w grupach Grand Central oraz 94 East, jednak największe sukcesy odnosił, oraz najwybitniejsze albumy i utwory wydawał w lat 80. i 90.  Nagrał prawie 40 solowych płyt - wśród nich takie wielkie krążki jak "Dirty Mind", "1999", Sign 'O' The Times", "Parade", "The Black Album", wspomniany "Purple Rain", czy soundtrack do filmu  "Graffiti Bridge". W sumie sprzedał ponad 100 milionów albumów.
To dzięki niemu świat usłyszał o takich wykonawcach jak The Time, Sheila E., Vanity 6 (liderka tej grupy zmarła w lutym tego roku), Apollonia 6 czy o zespole Mazarati. Swoje największe przeboje zawdzięczają Prince'owi również tacy artyści jak Sinead O'Connor ("Nothing Compares To You"), Chaka Khan ("I Feel For You"), The Bangles ("Manic Monday") czy Martika ("Love Thy Will Be Done").
Muzyczny dorobek Prince'a jest ogromny. Podobnie jak jego zasługi dla muzyki. Dlatego zachęcamy Was gorąco do odświeżania, odkrywania i zgłębiania jego dyskografii już na własną rękę. W kolejną niedzielę (1 maja) zapraszamy do Czwórki na specjalne, purpurowe wydanie "Funkadelii", w całości poświęcone muzyce Księcia. W ramach uzupełnienia tematu warto również zajrzeć tu: http://www.polskieradio.pl/169/3720/Artykul/1178911,Selekcja-1-HARPER.

Marcin "Harper" Hubert

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.