Section50
Section00
27.01.2015

THE PHANTOM - LP 2 (Silverback Recordings)

/

 

THE PHANTOM

LP 2

Silverback Recordings

Bartek Kruczyński aka The Phantom, połowa popularnego duetu Ptaki, to jeden z moich ulubionych i jeden z najzdolniejszych polskich twórców klubowych. Jego nagrania zawsze cechowała olbrzymia muzyczna elokwencja, dojrzałość oraz ponadprzeciętna warsztatowa sprawność. Oprócz błyskotliwych odwołań i realizacyjnej perfekcji, to co jednak wyróżniało je najbardziej i czyniło wyjątkowymi, to obecność charakterystycznych klawiszowych melodii oraz spora dawka autentycznego romantyzmu wynikającego już z samej natury artysty, a nie z jego imponującej muzycznej wiedzy, osłuchania czy studyjnej biegłości.

Tak również jest na jego nowym, drugim już albumie, ponownie przygotowanym dla belgijskiej firmy Silverback, tym razem jednak pozbawionym parkietowych ambicji i boogie-house'owych rytmów, pogłębiającym za to i rozwijającym soundtrackowe wątki pojawiające się na "LP 1".

Na "Dwójce" mamy więcej melancholii, więcej emocji oraz "płynącego" minimalizmu spod znaku Steve'a Reicha - a dokładnie filmowych kompozycji z lat 80. nawiązujących do jego prac (sprawdźcie koniecznie soundtrackowe inspiracje Phantoma: http://www.polskieradio.pl/169/3077/Artykul/1348897,Selekcja-#7-THE-PHANTOM-).

Zarówno w melodiach, jak i w warstwie rytmicznej, pojawiają się tu wreszcie liczne odwołania do muzyki grime - chyba najciekawszego, najbardziej poszukującego obecnie gatunku na scenie klubowej, zmierzającego w coraz bardziej nieznanym, ekscytującym kierunku (sprawdźcie również nagrania choćby takich artystów jak Logos, Strict Face, Mr Mitch, Yamaneko, Loom, itd.).

W ów nowo-grime'owy nurt płyta Phantoma wpisuje się znakomicie. Słucha się jej jeszcze lepiej. No i z dumą, bo przecież nasz ci On, a nie żaden zagraniczny. Jednak najlepsza wiadomość jest taka, iż cały materiał dostępny jest do pobrania zupełnie za darmo.

4/5

Marcin "Harper" Hubert

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.