Emisja
  • 3 stycznia godz. 17:10 Program 1

Komedia Adama Baumana w radiowej Jedynce

polskieradio.pl
Małgorzata Szymankiewicz 31.12.2014
Adam Bauman
Adam Bauman , foto: fot. Polskie Radio

Zapraszamy do wysłuchania gorzkiej komedii Adama Baumana pt. "Dwanaście przykazań seksualnych rewolucyjnego proletariatu". Zapraszamy na pierwszą premierę w Nowym Roku.

Autor i reżyser:
Adam Bauman

Realizator:
Maciej Kubera

Autor muzyki:
Mateusz Dębski

Obsada:
Anna Dereszowska (Wiera), Grażyna Barszczewska (Anna Kołłątaj), Adam Ferency (Stalin), Sławomir Orzechowski (Lenin), Artur Janusiak (Swierdłow), Włodzimierz Press (Pawłow), Wojciech Wysocki (Aron Załkind), Grzegorz Kwiecień (Sasza), Sławomir Pacek (Opryszkin), Adam Bauman (Bakunin/ Adiutant/ Szuszkin), Krzysztof Szczepaniak, Mateusz Weber (Anarchiści, Milicjanci)

"Dwanaście przykazań seksualnych rewolucyjnego proletariatu" to pełna groteski i absurdu opowieść przepleciona grozą i doktrynalnym zaślepieniem. Choć słuchowisko rozgrywa się w realiach rewolucji sowieckiej, jednak problemy, które porusza, wydają się ponadczasowe. Każda władza niezmiennie próbuje kodyfikować i kontrolować najintymniejsze sfery życia człowieka. Nieprzypadkowo.

W końcu, jak pisze Andriej Płatonow w swoim utworze "Anitsexus" – „Płeć nie uregulowana to nie uregulowana dusza, dusza nierentowna, cierpiąca i płodząca cierpienie, co w wieku (...) Forda i radia(..), wieku komunikacji międzyplanetarnej (..) tolerowane być nie może!" (Andriej Płatonow "Antisexus" tłum. Jan Gondowicz)