Teatr
Emisja
  • 26 marca godz. 17:12 Program 1

"Żale Matki Bożej Bolesnej" w Wielką Sobotę

polskieradio.pl
Małgorzata Szymankiewicz 23.03.2016
Rogier van der Weyden, Chrystus, Maryja i św. Jan (ok. 1460)
Rogier van der Weyden, Chrystus, Maryja i św. Jan (ok. 1460), foto: Wikipedia/domena publiczna

Zanim podczas wielkosobotniej liturgii zabrzmi radosne Alleluja, w radiowej Jedynce Teatr Polskiego Radia przypomni słuchowisko w reżyserii Szczepana Szczykło pt. "Żale Matki Bożej Bolesnej" z 2007 roku.

Żale Matki Bożej Bolesnej to misterium wg poezji staropolskiej i dawnych pieśni wielkopostnych. W tym słuchowisku pasyjnym Matka Boża przeżywa własną drogę krzyżową w poszukiwaniu Chrystusa. Składa się ono z siedmiu części, które nawiązują do siedmiu mieczy boleści przepowiedzianych Maryi przez Symeona. Każda stacja zapowiadana jest przez Anioły. W sanktuariach Matki Boskiej Bolesnej w wielu miejscach Polski znajdują się „dróżki” przedstawiające te wydarzenia z życia Maryi.

W słuchowisku wystąpią Stanisława Celińska jako Matka Boska, Mariusz Benoit jako Anioł Pierwszy i Katarzyna Tatarak jako Anioł Wtóry oraz Schola Węgajty, która zajmuje się rekonstrukcją średniowiecznych misteriów. Pieśni śpiewa białym głosem a capella lub z towarzyszeniem ludowych instrumentów: kołatek, dzwonków, cymbałów strunowych.

Scenariusz przygotował i słuchowisko reżyserował Szczepan Szczykno