Polskie Radio
Section05
Wielki Post

Wielki Piątek. Malarskie przedstawienia pasji

– Pasja Chrystusa to niezwykle ważny temat w świecie obrazów chrześcijaństwa zachodniego – podkreślała w jednej z audycji Zofia Herman, historyk sztuki. Jak wielcy malarze pokazywali na przestrzeni wieków te kluczowe dla chrześcijaństwa sceny? Zapraszamy na szczególną, opartą o radiowe opowieści, wędrówkę po kilku stacjach Męki Pańskiej.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo malarstwo Wielkanoc Wielki Post religia HISTORIA Trójka

Wielki Piątek dniem zadumy i pokuty. Reportaż "Pieśni żalu" [POSŁUCHAJ]

Przekazywane z pokolenia na pokolenie, wyśpiewywane z ręcznie przepisywanych książek. Pieśni wielkopostne przypominają o sensie pokuty. Wybrzmiewają w nich opisy pojmania, męki i ukrzyżowania Chrystusa. Te już od wieków oddziaływały silnie na wyobraźnię twórców zarówno muzyki klasycznej, jak i ludowej. Ich archaiczne formy są przykładem żywej tradycji.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc wiara Wielki Post pieśń reportaż w Jedynce Triduum Paschalne

"Ten obraz śmierci jest wstrząsający". Malarskie przedstawienia pasji

- Pasja Chrystusa to niezwykle ważny temat w świecie obrazów chrześcijaństwa zachodniego - podkreślała w jednej z audycji Zofia Herman, historyk sztuki. Jak wielcy malarze pokazywali na przestrzeni wieków te kluczowe dla chrześcijaństwa sceny? Zapraszamy na szczególną, opartą o radiowe opowieści, wędrówkę po kilku stacjach Męki Pańskiej.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo malarstwo Wielkanoc Wielki Post religia HISTORIA

Droga Krzyżowa w Watykanie. Ukraińskie Kościoły krytyczne wobec inicjatywy papieża

W Wielki Piątek w rzymskim Koloseum przejdzie tradycyjna Droga Krzyżowa z udziałem papieża Franciszka. Zgodnie z decyzją Watykanu, krzyż mają nieść wspólnie Ukrainka i Rosjanka, co ma symbolizować pojednanie między tymi narodami. Nie podoba się to dużej części wiernych ukraińskich Kościołów: rzymskokatolickiego i greckokatolickiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Watykan Rzym papież papież Franciszek droga krzyżowa Wielki Post Wielkanoc chrześcijaństwo wiara Kościół Kościół katolicki wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe

Droga Krzyżowa w Koloseum pod przewodnictwem papieża. Rosjanie razem z Ukraińcami poniosą krzyż

Jak poinformował Watykan, rodziny z Rosji i Ukrainy będą razem nieść krzyż przy przedostatniej stacji Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum pod przewodnictwem papieża Franciszka w Wielki Piątek. Rozważania nawiązują do wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Watykan Rzym papież Franciszek papież droga krzyżowa Wielki Post Wielkanoc chrześcijaństwo wiara Kościół Kościół katolicki wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe

Wielki Post w kulturze nadmiaru

Wydaje się, że na Wielki Post – ani na jakikolwiek moment zatrzymania się, zmiany, ograniczenia –  nie ma miejsca we współczesnej kulturze pędu i wysiłku. Jednak, wbrew idealistycznym wizjom wielu, wcale nie dlatego, że mamy tak dużo pracy, ani nie dlatego, że nie jesteśmy już tak religijni jak dawniej. W miejsce tego okresu można by podstawić jakikolwiek inny, nawet świecki.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton KULTURA Magdalena Okraska Wielki Post

Na czym grać w Wielkim Poście?

W minioną środę rozpoczął się Wielki Post. A w Źródełku przyjrzeliśmy się obyczajom z nim związanym. Kim jest Pan Żurowski? Czy da się zagrać na fujarce, która nie ma otworów? Co działo się z instrumentami muzycznymi w czasie Postu? I czy na niektórych z nich da się mazać, zamiast grać? Posłuchajcie!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa wielkopolskie legendy Hanna Szczęśniak muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Dorosz Wielki Post

Abp Wojda: pomoc uchodźcom z Ukrainy wpisuje się w praktyki Wielkiego Postu

Dziś w Kościele katolickim Środa Popielcowa, czyli początek 40-dniowego Wielkiego Postu przygotowującego katolików do Wielkanocy, a dla wiernych czas wezwania do pokuty, nawrócenia i przemiany życia. Metropolita gdański abp. Tadeusz Wojda wskazuje w tym kontekście na pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. - Musimy też wspierać tych, którzy walczą o swoją wolność, którzy doświadczyli straty kogoś bliskiego, którzy uciekają przed wojną, przed śmiercią - apeluje duchowny. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Kościół Kościół katolicki Wielki Post duchowieństwo uchodźcy

Abp Jędraszewski: bez rozważania życia i nauczania Chrystusa człowiek nie może do końca odkryć sensu swych cierpień

- Bez rozważania życia i nauczania Chrystusa, a zwłaszcza bez wnikania w Jego mękę i zmartwychwstanie, człowiek nie może do końca zgłębić i odkryć sensu swych cierpień, doznanych niesprawiedliwych osądów i krzywd, ale także siły nadziei w swym zdążaniu do wieczności - mówił w Wielki Piątek w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katolicyzm religia chrześcijaństwo Marek Jędraszewski Kościół katolicki Wielki Post Wielkanoc społeczeństwo