Polskie Radio
Section05
Wielki Post

Wielka Sobota, czas pomiędzy

Wielka Sobota sprawia nieco „kłopotu”. Czy możemy już się radować? Czy panuje jeszcze smutek Wielkiego Piątku? To dzień łączący czas wielkopostnej zadumy z radością Zmartwychwstania. W audycji poruszamy tematykę Wielkiej Soboty, a także tradycji i obrzędów będących ważną częścią polskiej kultury ludowej, a także tych, które zostały nieco zapomniane we współczesności.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Aleksandra Tykarska Wielki Post Wielkanoc święta

Ks. prof. Longchamps de Bérier: krzyż jest symbolem tych, którzy robią więcej, niż się od nich wymaga

- Ludzie zadają sobie pytanie: co ja takiego zrobiłem, by Jezus umierał za mnie na krzyżu? Umiera dlatego, żeby zawsze być i wstawiać się za mnie, bo dzisiaj mi się wydaje, że jestem mocny i nie potrzebuję pomocy, ale za chwilę okazuje się prawda o mnie, że jestem słaby. I dlatego potrzebuję pomocy - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wielki Post

Rozpoczyna się Triduum Paschalne. "Kościół musi być bardziej misyjny i szukający"

W Kościele katolickim wieczorem rozpoczyna się Triduum Paschalne, na które składają się Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. W Wielki Czwartek rano we wszystkich kościołach katedralnych biskupi diecezjalni wraz z kapłanami odprawiali mszę krzyżma świętego, na której święci się oleje służące przez cały rok przy udzielaniu sakramentów. Kapłani w tym dniu odnawiają przyrzeczenia kapłańskie.
Zobacz więcej na temat:  Wielki Post Triduum Paschalne Wielkanoc Kościół katolicki wiara społeczeństwo Kazimierz Nycz

"Ten obraz śmierci jest wstrząsający". Malarskie przedstawienia pasji

- Pasja Chrystusa to niezwykle ważny temat w świecie obrazów chrześcijaństwa zachodniego - podkreślała w jednej z audycji Zofia Herman, historyk sztuki. Jak wielcy malarze pokazywali na przestrzeni wieków te kluczowe dla chrześcijaństwa sceny? Zapraszamy na szczególną, opartą o radiowe opowieści, wędrówkę po kilku stacjach Męki Pańskiej.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo malarstwo Wielkanoc Wielki Post religia HISTORIA

Wielki Piątek dniem zadumy i pokuty. Reportaż "Pieśni żalu" [POSŁUCHAJ]

Przekazywane z pokolenia na pokolenie, wyśpiewywane z ręcznie przepisywanych książek. Pieśni wielkopostne przypominają o sensie pokuty. Wybrzmiewają w nich opisy pojmania, męki i ukrzyżowania Chrystusa. Te już od wieków oddziaływały silnie na wyobraźnię twórców zarówno muzyki klasycznej, jak i ludowej. Ich archaiczne formy są przykładem żywej tradycji.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc wiara Wielki Post pieśń reportaż w Jedynce Triduum Paschalne pr poleca