Polskie Radio
Section05
Wielkanoc

"Społeczeństwo Obywatelskie reaktywacja". Nadzieja, początek wszystkiego, co dobre

Nadzieja, od której początek bierze wszystko, co dobre i która wynika z dążenia człowieka do wsłuchania się w rytm istniejącego Świata. Chcemy o niej przypomnieć, bo jest tą częścią życia, bez której samo życie nie mogłoby istnieć. Gościem Macieja Woźniakowskiego była Anna Ostaszewska, psychoterapeutka, wiceprezes Europejskiego Ruchu Chrześcijańskiej Antropologii, Psychologii i Psychoterapii; autorka książek "Aspekty duchowe psychoterapii" i "Psychologia integratywna w ujęciu chrześcijańskim".
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc chrześcijaństwo Kościół katolicki zabytki

"Społeczeństwo Obywatelskie reaktywacja". Ochrona zabytków w Polsce

W ostatnich latach niemal trzykrotnie wzrosły nakłady na ochronę zabytków. Budżet najbardziej popularnego grantowego programu Ochrona zabytków na przestrzeni lat 2016-22 zwiększył się o prawie 150 proc. O znaczeniu troski o dziedzictwo kulturalne Polski mówili w Polskim Radiu 24 dr Michał Laszczkowski, szef Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków i Ks. dr Paweł Bijak, Archidiecezjalny Konserwator Zabytków.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc chrześcijaństwo Kościół katolicki zabytki

XVI Święto Dziękczynienia. "Dziękujemy za czyniących pokój"

4 czerwca w całej Polsce obchodzone jest XVI Święto Dziękczynienia, którego hasłem są w tym roku słowa "Dziękujemy za czyniących pokój". Święto ustanowione w 2008 roku przez metropolitę warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza, ma przypominać, że zbudowanie Świątyni Opatrzności Bożej łączy się z umacnianiem idei dziękczynienia wśród Polaków. O znaczeniu Święta Dziękczynienia mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk, UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc chrześcijaństwo Kościół katolicki

"Głeboka więź z Maryją". Znaczenie Jasnej Góry w dziele kardynała Stefana Wyszyńskiego

O Jego związku ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Jasną Górą, o odnowieniu Ślubów Jasnogórskich i Jego wielkich zasługach dla narodu Rafał Woźniakiewicz rozmawiał z ks. prof. Rafałem Bednarczykiem z UKSW oraz  Tadeuszem Melonem - autorem Oratorium "Magnificat de Claromontana" skomponowany w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc chrześcijaństwo Kościół katolicki Stefan Wyszyński Jasna Góra

"Niech Chrystus Zmartwychwstały przyniesie pokój". Mateusz Morawiecki złożył życzenia wiernym kościołów wschodnich

Premier Mateusz Morawiecki złożył na Facebooku w niedzielę życzenia wiernym kościołów wschodnich. Na grafice z życzeniami napisał: "Błogosławionych, rodzinnych Świąt Wielkanocnych i radości ze Zmartwychwstania Chrystusa, które zwiastuje światu pokój i Zbawienie".
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc prawosławie premier Mateusz Morawiecki POLSKA społeczeństwo

Zwierzchnik Kościoła prawosławnego na Ukrainie: mamy prawo bronić się także w sferze duchowej

Zwierzchnik związanego z Konstantynopolem Kościoła Prawosławnego Ukrainy - Epifaniusz w artykule dla "Ukraińskiej Prawdy" stwierdził, że "Ukraina ma prawo bronić się przed rosyjską agresją hybrydową w sferze duchowej, tak samo jak broni się na polu walki". Kościół prawosławny obchodzi 16 kwietnia Wielkanoc.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie prawosławie wiara Wielkanoc Rosja ŚWIAT Europa

"Pozostała tylko mała kopuła i ikony". Rosjanie ostrzelali cerkiew na Ukrainie w prawosławną Wielkanoc

Rosjanie przeprowadzili w nocy z soboty na niedzielę, gdy - jak przypominają władze - przypada Wielkanoc prawosławna, ostrzał cerkwi w miejscowości Komyszuwacha w obwodzie zaporoskim. Po ataku po cerkwi pozostała "niewielka kopuła i rozrzucone na ziemi ikony".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Wielkanoc ŚWIAT prawosławie wojna na Ukrainie Wołodymyr Zełenski wojna 2023

"Świętujemy z wiarą w zwycięstwo dobra, prawdy i życia". Prezydent Ukrainy w prawosławną Wielkanoc

W orędziu świątecznym ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że "Ukraińcy świętują w niedzielę Wielkanoc - święto Zmartwychwstania, którego głównym symbolem jest zwycięstwo dobra, prawdy i życia". Zapewnił, że wiara w to zwycięstwo jest "niezachwiana".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2023 Wołodymyr Zełenski prawosławie Wielkanoc

Bp Trochanowski z okazji prawosławnej Wielkanocy: Ukraina potrzebuje pokoju i duchowego odrodzenia

- Nadzieja ze zmartwychwstanie Chrystusa winna dziś płynąć do Ukrainy, która potrzebuje pokoju i duchowego odrodzenia - powiedział biskup grekokatolicki Arkadiusz Trochanowski w czasie niedzielnej wielkanocnej homilii. - Każda wojna kiedyś się kończy, wyczekujemy zakończenia i tej na Ukrainie - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 prawosławie Wielkanoc POLSKA Kościół

"Wszyscy jesteśmy siostrami i braćmi". Ks. prof. Przybyłowski o istocie Święta Miłosierdzia Bożego

- Polskie słowo miłosierdzie jest kalką łacińskiego słowa "misericordia", oznacza współczuć z kimś, ale poprzez swoje serce. Mamy odczuwać z drugim człowiekiem, to co jest dla niego ważne, ale co wynika z serca, nie z rozumu. Świat dziś chce odrzucić miłosierdzie, skupiając się na sprawiedliwości - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Jan Przybyłowski (UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc chrześcijaństwo Kościół katolicki

Trwa oktawa Wielkanocy. Czy w piątek obowiązuje post? Sprawdź, co się zmieniło

Według Kodeksu prawa kanonicznego "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek męki i śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa". Dlaczego ten piątek jest wyjątkowy?
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc aktualności katolickie Kościół wiara religia Kościół katolicki społeczeństwo POLSKA