Teatr

Geniusz i muza

polskieradio.pl
Katarzyna Ingram 26.01.2011
Mariusz Benoit
Mariusz Benoit, foto: fot. Polskie Radio

Zapraszamy na premierę słuchowiska Włodzimierza Kowalewskiego o pobycie Tomasza Manna w Olsztynie, ówczesnym Allenstein. Reżyseruje Jan Warenycia.

Autor:
Włodzimierz Kowalewski

Reżyseria:
Jan Warenycia
Realizacja:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Renata Baszun

Obsada:
Mariusz Benoit jako Thomass Mann
Agnieszka Warchulska jako Virna
oraz:
Włodzimierz Bednarski
Tadeusz Borowski
Krzysztof Kumor
Lech Łotocki
Tomasz Marzecki
Andrzej Mastalerz
Aleksandra Rojewska
Sebastian Świerszcz
Marcin Troński


Wczesną jesienią 1929 roku wybitny pisarz Thomas Mann zostaje zaproszony do Olsztyna, ówczesnego Allenstein w Prusach Wschodnich, w celu wygłoszenia odczytu o przyjaźni i nienawiści Wagnera i Nietzschego. Na miejscu nieoczekiwanie spotyka swoją dawną miłość oraz otrzymuje nagłą wiadomość, która zaważy na jego dalszym życiu.
Słuchowisko nie ma jednak charakteru biograficznego. Opowiada o losie artysty, o jego wyborze świata literackiej iluzji kosztem prawdziwych uczuć i prawdziwej, choć szarej rzeczywistości. Thomas Mann-bohater występuje tu jako uniwersalny symbol pisarskiej wielkości, zniewolonej sławą, uwikłanej we własne dzieło i wytworzone przez siebie fikcje.
Nie ma żadnych dowodów na to, żeby Autor „Czarodziejskiej góry” i „Śmierci w Wenecji” do tego stopnia wielbił kobiety i żeby kiedykolwiek naprawdę odwiedził Olsztyn, choć miał posiadłość na Mierzei Kurońskiej, bywał też w niedalekim Królewcu, gdzie wygłaszał odczyty na Akademii.
Czym jednak jest literatura, jak nie pięknym kłamstwem?

Włodzimierz Kowalewski (słowo wstępne do słuchowiska)