Polskie Radio
Section05
Olsztyn

"Niemcy nie rozliczyły się ze zbrodni". Prezes PiS: będzie międzynarodowa kampania medialna ws. reparacji

- Przygotowujemy operację medialną w skali międzynarodowej ws. odszkodowań za straty wojenne - mówił w Olsztynie prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Zachód ma zakłócony obraz tego, co się tu działo - powiedział. Jak dodał, w kampanii pokazane zostanie m.in. że chodzi nie tylko o same zbrodnie niemieckie, ale także o "kompletny brak rozliczenia z tymi zbrodniami". Po 1945 roku w Niemczech "w istocie zastosowano wobec zbrodniarzy hitlerowskich abolicję" - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość wybory w Polsce POLSKA polityka Olsztyn Niemcy reparacje wojenne II wojna światowa

Prezes PiS: Polska przed 2015 r. była zdominowana głównie przez Niemcy; zależność była dla nas szkodliwa

Niemcy i Rosja ciągle dążą do dominacji. Polska przed 2015 r. była państwem zdominowanym, zdominowanym głównie przez Niemcy - powiedział w niedzielę w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie) prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że "ta zależność była dla nas czymś w najwyższym stopniu szkodliwym".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński PiS Olsztyn polityka Niemcy

Pomnik wdzięczności dla armii ZSRR w Olsztynie. Piotr Gliński: "kacapskie myślenie" sprawiło, że wciąż stoi

Resort kultury poinformował, że szef ministerstwa Piotr Gliński podjął decyzję o uchyleniu wpisu do rejestru zabytków Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Monument upamiętnia "rzeczy, które w przestrzeni publicznej w Polsce suwerennej upamiętniane być nie powinny" - uzasadnił swoją decyzję wicepremier Gliński. Według niego to "kacapskie myślenie" sprawia, że pomnik w Olsztynie wciąż stoi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dekomunizacja stalinizm Armia Czerwona pomniki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Olsztyn regiony warmińsko-mazurskie

Dariusz Urbanowicz zakończył Trójkowy Rajd Rowerowy w Gdańsku! Przejechał 1250 km!

Trójkowy Rajd Rowerowy dobiegł końca: za nami piąty i zarazem ostatni etap naszej akcji. Dariusz Urbanowicz, niestrudzony dziennikarz sportowy Trójki dojechał do Gdańska, gdzie ukończył trasę o łącznej długości 1250 km! W studiu plenerowym, skąd nadawana była audycja "Zapraszamy na weekend" (godz. 10.00-13.00), podsumował swoją rowerową przygodę, która rozpoczęła się w Solinie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Urbanowicz rower podróże Przemyśl Białystok Chełm Olsztyn Gdańsk Rzeszów

"Zapraszamy na weekend": Trójkowy Rajd Rowerowy w Gdańsku!

Trójkowy Rajd Rowerowy dobiega końca: przed nami piąty i zarazem ostatni etap Trójkowego Rajdu Rowerowego. W piątek 26 sierpnia Dariusz Urbanowicz, niestrudzony dziennikarz sportowy Trójki, dojedzie do Gdańska i tym samym zakończy trasę o łącznej długości 1250 km! W studiu plenerowym, skąd będzie nadawana audycja "Zapraszamy na weekend" (godz. 10.00-13.00), podsumuje swoją rowerową przygodę, która rozpoczęła się w Solinie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Urbanowicz rower podróże Przemyśl Białystok Chełm Olsztyn Gdańsk Rzeszów

Kuchnia Warmii i Mazur. Kulturowe dziedzictwo wielu narodów

Czego szczególnie warto spróbować, odwiedzając tę część Polski? – Zachęcam do pierożków św. Jakuba. Jest on patronem Olsztyna, mamy muszle św. Jakuba wbudowane w chodniki. Muszla jest także w herbie miasta, mamy katedrę św. Jakuba. Pierożki są w kształcie muszli, co odróżnia je od innych – wyjaśnia prof. Izabela Lewandowska, historyk, twórczyni szlaku kulinarnego Warmii i Mazur.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójkowy Rajd Rowerowy Olsztyn Piotr Firan Mikołaj Kopernik Paweł Turski

Trójkowy Rajd Rowerowy w Olsztynie [POSŁUCHAJ]

Olsztyn! To tutaj jest meta czwartego etapu Trójkowego Rajdu Rowerowego. Zwiedzaliśmy Starówkę i zamek, opowiadaliśmy o Mikołaju Koperniku, który w Olsztynie mieszkał. Wybieraliśmy się również nad jedno z olsztyńskich jezior, które cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród turystów, a na deser rozmawialiśmy o tradycyjnej warmińsko-mazurskiej kuchni.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Urbanowicz rower podróże Przemyśl Białystok Chełm Olsztyn Gdańsk Rzeszów Piotr Firan

Śladami Kopernika w Olsztynie

– Zamek warowny w Olsztynie powstał w połowie XIV wieku, kapituła zbudowała go, wyznaczając mu rolę ośrodka administracyjnego w swoich dobrach. Administrator tych dóbr, czyli zarządca, sprawował władzę sądowniczą i skarbową. Najsłynniejszym administratorem zamku był Mikołaj Kopernik, który mieszkał tutaj w latach 1516–1521 – opowiada w Trójce Teresa Lewarska z Działu Edukacji Muzeum Warmii i Mazur.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójkowy Rajd Rowerowy Olsztyn Piotr Firan Mikołaj Kopernik Paweł Turski

Od Wysokiej Bramy do ławeczki Mikołaja Kopernika. Olsztyński spacer po starówce

Wysoka Brama, historia kamienic Starego Miasta i zdobiących je sgraffitowych malunków oraz spacer śladami Mikołaja Kopernika – to tylko niektóre punkty wycieczki po Olsztynie, w którą w ramach "Trójkowego Rajdu Rowerowego" wyruszyliśmy wraz z Marianem Jurakiem z PTTK. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójkowy Rajd Rowerowy Piotr Firan podróże turystyka Olsztyn warmińsko-mazurskie Warmia Mazury rower miasto Mikołaj Kopernik II wojna światowa Feliks Nowowiejski Paweł Turski Starówka astronomia

Miasto nie za duże i nie za małe. Zwiedzamy Olsztyn!

Trójkowy Rajd Rowerowy przyjechał do stolicy Warmii i Mazur, czyli Olsztyna. Oprócz licznych jezior, które są wizytówką tych terenów, znajdziemy mu wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, sportowo-rekreacyjnych, lekcję historii, a przede wszystkim ciszę i spokój. – Jest to miasto na tyle duże, że wszystko w nim znajdziemy, a jednocześnie na tyle małe, że nie ma w nim kłopotów związanych z wielką aglomeracją – mówił w audycji "Zapraszamy na weekend" Artur Kiełbasiński, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójkowy Rajd Rowerowy Piotr Firan podróże turystyka Olsztyn warmińsko-mazurskie Warmia Mazury rower jezioro miasto przyroda koncert

"Silne Wojsko Polskie jest gwarancją bezpieczeństwa ojczyzny". Szef MON na przysiędze żołnierzy

Wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak przemawiał w Olsztynie podczas uroczystej przysięgi żołnierzy zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej. Jak podkreślił, Wojsko Polskie jest nie tylko coraz lepiej wyposażone, ale też coraz liczniejsze, m.in. dzięki kolejnym rekrutom zgłaszającym się do służby.
Zobacz więcej na temat:  służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej Olsztyn

Trójkowy Rajd Rowerowy w Białymstoku [POSŁUCHAJ]

Zakończył się trzeci odcinek Trójkowego Rajdu Rowerowego. Niestrudzony Dariusz Urbanowicz dotarł do Białegostoku. O przygodach, które spotkały go na trasie oraz o specyfice i historii miasta, w którym gościł Pogram 3 Polskiego Radia, usłyszeliśmy w specjalnej audycji "Zapraszamy na weekend" nadanej wprost z plenerowego studia Trójki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Urbanowicz rower podróże Przemyśl Białystok Chełm Olsztyn Gdańsk Rzeszów

"Silne Wojsko Polskie jest gwarancją bezpieczeństwa ojczyzny". Szef MON na przysiędze żołnierzy

Wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak przemawiał w Olsztynie podczas uroczystej przysięgi żołnierzy zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej. Jak podkreślił, Wojsko Polskie jest nie tylko coraz lepiej wyposażone, ale też coraz liczniejsze, m.in. dzięki kolejnym rekrutom zgłaszającym się do służby.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej Olsztyn