Polskie Radio
Section05
Olsztyn

Tragiczny wypadek w woj. warmińsko-mazurskim. Policja zatrzymała pijanego kierowcę

W miejscowości Borki Wielkie pod Biskupcem w środę wieczorem citroen potrącił śmiertelnie 19-letnią dziewczynę, która szła przy lewej krawędzi jezdni. Kierowca samochodu był pijany, alkomat wskazał 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców kierowca pijani kierowcy samochody Olsztyn warmińsko-mazurskie wypadek

Zmiany w organizacji ruchu na Wszystkich Świętych. Sprawdź, jak w poszczególnych miastach można dojechać na cmentarze

W miastach w całej Polsce 1 listopada zostanie zmieniona organizacja ruchu. W pobliżu nekropolii ulice będą częściowo zamknięte, wprowadzone ograniczenia prędkości i zakazy zatrzymywania. Lokalne władze apelują do mieszkańców o skorzystanie z komunikacji miejskiej. Tym bardziej, że uruchomione zostaną linie specjalne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wszystkich Świętych miasto transport miejski autobus tramwaj metro Warszawa Łódź Rzeszów Trójmiasto Gdańsk Gdynia Kraków Wrocław Bydgoszcz Olsztyn komunikacja miejska społeczeństwo regiony Polskie Radio Kierowców

Kradli japońskie auta w całym kraju. Policja rozbiła gang złodziei samochodów

Policja rozbiła gang kradnący auta w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, pomorskim i łódzkim. Złodzieje kradli m.in. toyoty, lexusy, mitsubishi i auta marki Hyundai, by sprzedawać je na części. "Kradzież auta zajmowała grupie 10 sekund" - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Daniel Brodowski.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online kierowcy samochody kradzież kradzież samochodu policja Olsztyn warmińsko-mazurskie

Nowy autorytet Trzaskowskiego. Na campus w Olsztynie zaprosił... komunistycznego cenzora

Campus Rafała Trzaskowskiego ogłosił kolejnego gościa: to Marian Turski - komunistyczny cenzor, przewodniczący komisji w sfałszowanym referendum i autor takich tekstów, jak przykładowo: "dzięki zwycięstwu Armii Radzieckiej nad faszyzmem powstała z popiołów nasza Ludowa Ojczyzna". Teraz Turski stał się autorytetem polityka Platformy Obywatelskiej. Na Campusie zagości nie pierwszy raz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Trzaskowski Olsztyn polityka Platforma Obywatelska

W połowie sierpnia kierowcy pojadą kolejnym odcinkiem Via Baltica

Olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zapowiedział, że w połowie sierpnia udostępni do ruchu ostatni z trzech fragmentów Via Baltica w woj. warmińsko-mazurskim. To odcinek od węzła Ełk Południe do miejscowości Wysokie (węzeł Kalinowo) o długości około 23 km. Oddanie do ruchu uzależnione jest od zakończenia prac poprawkowych.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców drogi GDDKiA Olsztyn transport kierowca Ełk inwestycje budowa autostrady

Akcja IPN pod olsztyńskimi "szubienicami". Karol Nawrocki: to symbol pogardy dla ofiar Armii Czerwonej

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej powiedział, że wkroczenie Armii Czerwonej do Olsztyna nie było wyzwoleniem, ale zniewoleniem miasta. Doktor Karol Nawrocki podczas konferencji prasowej przed Pomnikiem Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie tłumaczył, dlaczego monument ten jest symbolem komunistycznej propagandy i powinien być usunięty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Olsztyn Karol Nawrocki IPN Instytut Pamięci Narodowej

Wakacje z duchami. Poznaj pięć nawiedzonych zamków

Na mapie Rzeczpospolitej można znaleźć wiele miejsc, gdzie grasują duchy i upiory - są to nie tylko opuszczone wille i renesansowe pałace, lecz także średniowieczne zamki. Odwiedzając je, można spotkać cicho przemykającą Białą Damę, odzianego w purpurowy płaszcz Czerwonego Upiora, a także usłyszeć szczęk zbroi krzyżackiego komtura. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski wakacje 2021 zabytki zamek Olsztyn zamek Grodziec urlop wypoczynek magazyn wakacyjny

Copernici tempus et studium. Wystawa w Muzeum - Zamku w Olsztynie

Na zamku w Olsztynie na wystawie czasowej pt. "Copernici tempus et studium. Czas i praca Kopernika" prezentowane są tablice astronomiczne, zegary słoneczne i mechaniczne, obrazy - studia o pracy naukowców, utensylia naukowe, monety. Na wystawie zgromadzono przedmioty ze zbiorów własnych oraz specjalnie sprowadzonych z innych instytucji np. z Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Pradze.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik astronomia ekonomia Olsztyn wystawa KULTURA