Emisja
  • 23 października godz. 21:05 Program 1

Burza

polskieradio.pl
Małgorzata Szymankiewicz 20.10.2011

W cyklu Wielka Klasyka zapraszamy na premierę słuchowiska wg dramatu Williama Szekspira. Słuchowisko zostanie nadane w systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic 2.

Autor:
William Szekspir

Autor Przekładu:
Leon Urlich

Reżyser i adaptator:
Henryk Rozen

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Obsada:
Krzysztof Gosztyła (Prospero), Milena Suszyńska (Miranda), Przemysław Stippa (Ariel), Kazimierz Kaczor (Alonso), Mirosław Zbrojewicz (Sebastian), Miłogost Reczek (Antonio), Grzegorz Kwiecień (Ferdynand), Stanisław Brudny (Gonzalo), Przemysław Wyszyński (Adrian), Sławomir Holland (Francisko), Leon Charewicz (Kaliban), Ryszard Jabłoński (Trynkulo), Jacek Różański (Stefano), Piotr Makarski (Kapitan), Artur Janusiak (Bosman)

Strona
Strona tytułowa Pierwszego Folio Williama Szekspira

Burza Williama Szekspira to jedna z jego ostatnich sztuk. Gatunkowo zaliczana do komedii, w historii teatru zapisała się jednak jako dramat nieoczywisty, który nie pozwala się interpretować jednoznacznie. Oto książę Mediolanu, Prospero, wskutek intrygi swojego brata Antonia, zostaje zdetronizowany i wygnany ze swojego księstwa. Wraz z pokaźną biblioteką trafia na wyspę, gdzie ze swoją córką Mirandą spędza dwanaście lat. Czas ten wykorzystuje na zgłębianie wiedzy tajemnej, dzięki której podporządkowuje sobie powietrznego duszka Ariela oraz dzikiego i nieokrzesanego Kalibana. W akcje sztuki wkraczamy w momencie, gdy u brzegów wyspy Prospera rozbija się statek, zresztą z powodu burzy wywołanej przez wyspowego maga, który staje się demiurgiem następujących na wyspie wydarzeń.

Finałowe pojednanie zwaśnionych stron, szczęśliwe zakończenie perypetii bohaterów często brane jest w nawias i daje reżyserowi możliwość reinterpretacji dzieła stratfordczyka. Henrykowi Rozenowi, reżyserowi słuchowiska na podstawie szekspirowskiego dramatu do przedsięwzięcia udało się zaangażować znakomitych aktorów, których zaangażowanie i kunszt aktorski zapewne przypadną słuchaczom do gustu.

Słuchowisko zostanie nadane w systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic II, do odbioru za pomocą kina domowego. Dla pozostałych słuchaczy jakość bez zmian.