Polskie Radio
Section05
William Szekspir

"Król Lear" na deskach Teatru Narodowego. Jan Englert wraca do roli po 26 latach

Tragedia "Król Lear" Williama Shakespeare’a uchodzi za jedno ze szczytowych osiągnięć europejskiego teatru. Sztuka będzie od najbliższej niedzieli wystawiana w Teatrze Narodowym w Warszawie. O premierze "Króla Leara" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w "Kulturalnej Jedynce" mówił Jan Englert, odtwórca tytułowej roli. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Jan Englert Teatr Narodowy w Warszawie William Szekspir spektakl premiera

100 lat Teatru Nowego w Poznaniu. "Sen nocy letniej" od nowa "połamany" przez Jana Klatę

Teatr Nowy w Poznaniu świętuje 100-lecie swego istnienia. Zainaugurował działalność 15 września 1923 roku i dokładnie wiek później uczci ten fakt premierą "Snu nocy letniej" Szekspira w reżyserii Jana Klaty. Czyli klasyka, ale odczytana na nowo. A do tego imponujące, trzytomowe wydawnictwo poświęcone historii poznańskiego Teatru Nowego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Poznań premiera William Szekspir Jan Klata jubileusz Katarzyna Cygler Trójka

27. Festiwal Szekspirowski 2023. "Wokół nas jest zło, ale także piękno, o którym pisał"

- Z ekscytacją czekamy na naszych dziesięć premier. Z jednej strony uważamy, że kultura jest bardzo ważna, ale wciąż niedoinwestowana. Dlatego postanowiliśmy inwestować w Szekspira, gdyż jest on coraz mniej popularny, sięga po niego niewielu młodych reżyserów - mówiła w Dwójce Agata Grenda, dyrektor gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i 27. Festiwalu Szekspirowskiego.
Zobacz więcej na temat:  festiwal szekspirowski Dwójka Jakub Kukla William Szekspir

Wejść w dialog z Szekspirem. Przygotowania do 27. Festiwalu Szekspirowskiego

– Szekspir, zdaje się, jest przez młodych reżyserów dosyć niepoważany, uważany za "dziadersa". (...) Ale jakby pogrzebać głębiej, to od Szekspira można się wspaniale odróżnić i wejść z nim w dialog – mówiła w audycji "W antrakcie" dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i 27. Festiwalu Szekspirowskiego Agata Grenda. Impreza rozpocznie się 26 lipca i potrwa do 6 sierpnia; na uczestników czekać będzie m.in. dziesięć premierowych spektakli.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka KULTURA William Szekspir festiwal szekspirowski

Szekspir dla zabieganych: wszystkie dzieła mistrza dramatu szybko, lekko i przyjemnie

W czasach, kiedy "czas to pieniądz", a wszystkim gdzieś się spieszy, Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza na spektakl "Dzieła wszystkie Szekspira", wychodząc w ten sposób naprzeciw kulturalnym potrzebom wszystkich zabieganych. Artyści proponują "przerobienie" w ciągu półtorej godziny całości dorobku angielskiego dramaturga, na dodatek w formie lekkiej, łatwej i przyjemnej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Toruń William Szekspir spektakl Piotr Firan Trójka

Dał nam "Ulissesa", tłumaczył Szekspira. Wspomnienie o Macieju Słomczyńskim

Niedawno obchodziliśmy 25. rocznicę śmierci Macieja Słomczyńskiego, wybitnego tłumacza i pisarza. Na polski przełożył całą twórczość Szekspira, ale również m.in. "Światłość w sierpniu" Faulknera, "Raj utracony" Miltona, "Alicję w krainie czarów" i "Podróże Guliwera". Był autorem poczytnych kryminałów, które publikował pod pseudonimem "Joe Alex".
Zobacz więcej na temat:  Maciej Słomczyński Magda Mikołajczuk literatura kryminał James Joyce William Szekspir

Robert Talarczyk: pytania zadawane przez Szekspira są bardzo współczesne

- Każdy zadaje sobie pytanie "być albo nie być?". Czy aktywnie uczestniczyć w swoim życiu zawodowym, poświęcając życie prywatne, czy nie? Wszystkie pytania zadawane u Szekspira, szczególnie w "Hamlecie", są bardzo współczesne i rezonują również dzisiaj - mówił w "Poranku Dwójki" Robert Talarczyk, reżyser spektaklu "Hamlet we wsi Głucha Dolna" w Teatrze Nowym w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  William Szekspir Jakub Jamrozek TEATR Dwójka Łódź Hamlet premiera

"Król Lear". Mirosław Zbrojewicz o oswajaniu mroku

– Jestem pogodzony z tym, co się zawodowo wokół mnie dzieje. Może mam faktycznie wpisany ten mrok. Może to jest kwestia głosu, czy tego, że pozwalam sobie często ulegać ponurym nastojom. Mam to oswojone i przychodzi mi to dość łatwo. Trudniej jest, gdy propozycja dotyczy zupełnie innego wizerunku, temperamentu – przyznaje Mirosław Zbrojewicz. Aktora możemy obecnie oglądać m.in. w inscenizacji "Króla Leara" w legnickim Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR William Szekspir Trójka